Rezztoran.com Mekan Rezervasyonu Konusunda Pazardaki Yerini Güçlendiriyor
Verimlilik

Rezztoran.com Mekan Rezervasyonu Konusunda Pazardaki Yerini Güçlendiriyor

Bundan tam 2 yıl önce Webrazzi'de incelediğimiz online rezervasyon servisi Rezztoran.com'da geçen dönem içinde işler oldukça iyi gitmiş. Servis şu anda 20.000 üyeye ulaşmış ve 100'den fazla mekanda rezervasyon yapma şansı veriyor.

İlk incelememizde de Rezztoran.com'un üst düzey mekanlarda rezervasyon imkanı vermesi dikkatimizi çekmişti. Ancak yeni eklenen mekanlarla birlikte artık normalde telefonla rezervasyon imkanı bulunmayan Lucca, numnum gibi yerlerde de bu hizmetin devreye girdiğini görüyoruz.

Türkiye internet pazarı için çok önemli bir fırsat barındırdığını düşündüğüm bir alanı da girişimin kurucuları farketmiş olacak ki, ülkemizde yaşayan yabancıları hedefleyerek servisin İngilizce versiyonunu yayına almışlar. Türkiye e-ticaret pazarı verilerini incelerken, ülkemizde kullanılan yabancı kredi kartlarının oranları gerçekten dikkat çeken bir seviyedeydi. Bu sebeple turist ve yerleşik yabancıların online alışverişe yatkınlığı ile önem verilmesi gereken bir segment yarattıklarına inanıyorum. Kısa süre içinde Rezztoran.com'dan İngilizce bölümdeki ilginin düzeyini de bu sebeple ayrıca öğreniyor olacağım.

Servis sadece web üzerinden sağladığı hizmetini hedef kitlesini ve hizmet alanını genişletmek için bir süre önce hayata geçirdiği çağrı merkezi ve iPhone uygulamasıyla da desteklemiş. Bu sayede isteyen kullanıcılar artık 0 (212) 2742999 numaralı telefondan Rezztoran.com bünyesinde hizmet veren mekanlara rezervasyonlarını kolaylıkla yapabiliyorlar. Aynı şekilde özellikle denediğim iPhone uygulaması da çevrenizdeki mekanları bulup rezervasyon yapmanıza olanak sağlıyor.

Sevgililer Günü yaklaşırken Rezztoran.com'un hem üyelerine hem de üye işyerlerine fayda sağlayacak bülten gönderimleri de hazır bu haftanın içindeyken ilginizi çekebilir. Örnek olması adına Sevgililer Günü'ne özel olarak gönderilen bülteni buradan inceleyebilirsiniz.

Türkiye'de benzer bir servisi popüler online yemek siparişi servisi YemekSepeti.com, Elit adını verdiği bölümden hayata geçirmişti. Ancak bu servisin üzerine çok fazla gidilmedi. Bunun sebebini YemekSepeti.com kullanıcılarının Elit'i tam olarak anlayamaması olarak tahmin ediyorum. Sonuçta bu servisi kullanıcılar yemek sipariş vermek için kullanıyor ve rezervasyon bu noktada tamamen farklı bir konsept yaratıyor.

Bu durumu göz önüne alarak şu anda pazarda Rezztoran.com gibi tamamen bu işe odaklı başka bir girişim bulunmuyor diyebilirim. Eğer varsa paylaşırsanız sevinirim.

Eğer henüz Sevgililer Günü haftasının başındayken hızlıca mekan rezervasyonunuzu yapıp bu işi kafanızdan atmak isterseniz Rezztoran.com'u deneyebilirsiniz. Hediye alışverişi için de bir süre önce hazırladığımız Sevgililer Günü Online Alışveriş Rehberi'mizi inceleyebilirsiniz. ;)

Yorumlar (6)
 1. /dev/mach /dev/mach

  Ingilizce rezervasyon formunda Turkce hata mesaji verip aksam aksam beni guldurdu ya helal olsun :)

 2. Çok zor bi domain tercih edilmiş akılda kalma imkanı zor (zz) birde anlam veremediğim bir şey siteye girince tepedeki banner reklamda restaurant yerine ceptelefonu reklamı bulunması :)

 3. Mustafa Uysal Mustafa Uysal

  yemeksepeti forever :D az karnımızı doyurmadı.Bu sitenin en büyük sorunu bence 2 sene olmuş restoran sayısı az.Tabi yemeksepeti'nin temeli daha eskilere dayanıyo onla kıyaslamıyorum ama yinede bi arama yapınca karşımıza restoran çıkarması lazım.Bu kritere uyan restoran bulunamadı yazısı kullanıcıları genellikle sıkar.

 4. Murat Kayaci Murat Kayaci

  Ben geçen hafta bir ihtiyacım için rezztoran da dahil 5 siteye üye oldum ve Türkiye'de bu iş için daha cok kaynak ayrılması gerektigine gidilecek yolun cok olduguna kanaat getirdim. Ama yine de içlerinden en cok begendigim www.yemegecikalim.com hem arayuzu daha rahat, hem ismi daha akılda kalıyor ustelik daha yeni bir site gibi gozukmesine ragmen uye restroan sayısı rezztorandan daha fazla.

 5. Sait Maraşlıoğlu Sait Maraşlıoğlu

  Bu işi daha iyi yapan .... var, kısa bir geçmişi olmasına rağmen Ankara ve İstanbul da hemen hemen her semtte farklı türdeki mekanlarla diğerlerine göre daha fazla seçenek sunuyor. Bunun dışında bence arayüzü daha anlaşılır.

  1. sitenizin adresi zaten isminizin üzerine bulunuyor. Tekrar yorum içerisinde belirtmenize gerek yoktu. Webrazzi'ye inceleme talebi gönderdikten sonra eski bir yazımızda rakibinizi bulup sataşmanızda apayrı bir durum.