Türkiye E-Ticaret Araştırması - Ocak 2010

Türkiye E-Ticaret Araştırması - Ocak 2010

13 Ocak'ta gerçekleştirdiğimiz Webrazzi Gündem: E-Ticaret toplantısında katılımcılarımıza dağıttığımız E-Ticaret Araştırmamızı sizlerle paylaşmak istedik. Araştırma verileri Dataprofil tarafından Türkiye'nin 81 ilinden 2070 kişinin katılımıyla internet üzerinden anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma grubu bugüne kadar internet üzerinden en az bir kere alışveriş yapmış kişilerden oluşmaktadır.

Araştırmaya katılanların %63'ü erkek, %37'si kadın. Katılımcıların %51'i 23-30 yaş arasında, %34'ü 31-40 yaş aralığında diğer yaş gurupları ise %15'i oluşturmakta. Ankete katılanların çalışma durumlarına bakacak olursak büyük çoğunluk olarak %59'u "Ücretli Çalışıyorum" cevabını vermiş, %26'sı Çalışmıyor, %13'ü "Kendi hesabıma çalışıyorum" cevabını verirken "Diğer" %2'lik kısmı oluşturuyor.

Anketin "Son 1 yıl içinde internet üzerinden kaç kere alışveriş yaptınız?" sorusuna katılımcıların %44'ü 1-3 kere cevabını verirken, 3-5 kere %22, 5-10 kere %15, 10'dan fazla cevabı ise %19 sefer verilmiş. Online alışverişi tercih etme sebebiniz nedir sorusuna verilen cevaplarda ise "Düşük fiyat" %25 ile en çok tercih edilme sebebi olarak gösterilmiş. İkinci en çok tercih edilme sebebi ise %21 ile "Zaman Tasarrufu" olmuş arkasından ise %20 ile "Ürün Çeşitliliği", %17 ile "Detaylı inceleme fırsatı", %4 ile Tedarik Süreci, %3 ile Müşteri İlişkileri, %10 ile Hepsi seçeneği son sırada geliyor.

"Bugüne kadar gerçekleştirdiğiniz online alışverişlerde hangi ödeme tipini daha çok tercih ettiniz?" sorusuna katılımcılarımız %83 ile en çok "Kredi Kartı" cevabını vermiş. Katılımcılarımızın %16'sı "Havale", %1'i ise "Mobil Ödeme" yöntemiyle ödeme yaptığını belirtmiş. "İnternet üzerinden alışveriş yaparken alışveriş başına ortalama harcamanız ne kadardır?" sorusuna ise katılımcılarımızın %5'i 25 TL'den az, %12'si 25 TL - 50 TL, %27'si 50 TL - 100 TL, %32 100 TL - 250 TL, %16'sı 250 TL - 500 TL ve %8'i de 500 TL'nin üzerinde alışveriş yaptığını belirtmiş. Bu sorudan anlaşıldığı üzere online alışverişi tercih edenlerin %59 gibi büyük bir çoğunluğu 50 TL ile 250 TL arasında ortalama alışveriş yapıyor.

"Online alışveriş yapacağınız siteyi seçerken en önemli kriter sizin için aşağıdakilerden hangisidir?" sorusuna katılımcılarımız %30 ile en çok "Tanıdığım firma" yanıtını vermiş. Onu takiben %11 ile "Düşük Fiyat" en çok tercih edilen ikinci kriter olurken %9 ile "Ürün Çeşitliliği", %6 ile "Ücretsiz Kargo Seçenekleri", %6 ile "Müşteri Hizmetleri", %3 "Hızlı Tedarik İmkanı" kriterlerini seçerken ilginç bir şekilde katılımcılarımızın %35'i tüm kriterlerin önemli olduğu düşünerek bu soruya "Hepsi" cevabını vermişler.

"İstediğiniz ürünü satın almadan önce araştırmasını nasıl yapıyorsunuz?" sorusuna katılımcılarımız %58 ile en çok "İnternet üzerinde arıyorum" cevabını vermiş. İnternetin ardından %17 ile "Arkadaşlarıma soruyorum" yine %17 ile "Mağazalara giderek inceliyorum" gelirken en sonda ise %8 ile "Dergi ve gazetelerde araştırıyorum" cevabı verilmiş. Buradan da alışveriş öncesi araştırmanın çoğunlukla internet üzerinden yapıldığını söyleyebilir, bu sebeple de online görünürlüğün öneminin son dönemlerde ne kadar arttığının altını çizebiliriz.

Katılımcıların %63'lük bölümü "Eğer kredi kartı yerine kapıda ödeme seçeneği sunulmuş olsaydı daha çok alışveriş yapar mıydınız?" sorusuna Evet yanıtını verirken %37'lik bir azınlık Hayır yanıtını vermiş. Bu cevaptan katılımcıların sorununun internetten alışveriş yapmakta değil ödemeyi online olarak yapmakta olduğu yorumunu yapabiliriz.

Benzer bir soru olan "Eğer kredi kartı yerine SMS ile ödeme seçeneği sunulmuş olsaydı daha çok online alışveriş yapar mıydınız?" sorusuna %63'lük bir kesim "Hayır" yanıtını vermiş, %37'lik kısım ise SMS ile ödemeyi kullanabileceğini dile getirmiş. Bu iki soruya verilen cevaplar gösteriyor ki katılımcıların büyük bölümü sanal bir ödeme işleminden çekiniyor ve kontrolleri dışında oluşabilecek otomatik ödeme işlemleri konusunda güvensizlik duyuyor.

İnternet üzerinden en çok alışveriş yapılan ürün tipini belirlemek için sorduğumuz "Aşağıdaki kategorilerden bugüne kadar online alışveriş gerçekletirdiklerinizi işaretler misiniz?" sorusunda katılımcılarımızın %26.70'i Elektronik/Bilgisayar seçeneğini işaretlemiş.

Elektronik eşya'nın arkasından %13 ile Kitap gelirken, üçüncü sırada %12.76 ile Giyim kategorisi geliyor. Giyim ürünlerinin internet üzerinden bu kadar yoğun olarak satın alındığı pek tahmin edilmese de aslında geçtiğimiz yıl içinde açılan Markafoni, limango, Pabbuc gibi sitelerin kısa sürede karlı birer iş haline gelmesi bunun en büyük göstergesiydi.

"Daha önce online alışveriş yaptığınız bir web sitesinde aradığınız ürünü bulamazsanız sitedeki alternatif ürünleri değerlendirir misniz?" sorusuna katılımcılarımızın %55'i "Evet, alternatif ürünleri değerlendiririm." şeklinde cevap verirken, %45'lik kesim "Hayır, aradığım ürünü bulmak için başka bir web sitesi ararım" cevabını vermiş.

"Online alışveriş yaptığınız web sitesi size satın aldığınız ürünle ilgili olabilecek farklı ürünler de önerirse değerlendirir misiniz?" sorusuna katılımcılarımızın %79'u "Evet, değerlendiririm" yanıtını verirken, %21'lik kısım "Hayır, ilgilenmem" cevabını vermiş.

"Online alışveriş yapacağınız web sitesindeki ürün yorumlarını satın almayı düşündüğünüz ürün ile ilgili kararlarınızı etkileyebilir mi?" sorusuna katılımcılarımızın %87'si "Evet, kullanıcı yorumları ürün tercihlerimde önemlidir." cevabını verirken, %13'lük bir kesim ise "Hayır, kullanıcı yorumları benim için önemli değil." cevabını vermiş. Ancak bu tabloya rağmen, hem hali hazırdaki popüler online alışveriş sitelerinin hem de bu alana özel olarak hizmet veren sitelerin henüz kullanıcı yorumlarını çok ön planda tutmamasını düşünmek gerekiyor. Bu verilerden yola çıkarak ürün inceleme ve kullanıcı taraflı yorumlama hizmetlerinin önemli bir fırsat yarattığını söyleyebiliriz.

Katılımcılarımız "Online alışveriş yapmak için incelediğiniz web sitesinde, diğer müşterilerin en çok satın aldıkları ürünler, ürün seçiminizi etkiler mi?" sorusuna %67 oranında "Evet, benden önce alışveriş yapan kişilerin tercihlerini dikkate alırım" yanıtını verirken, %33'lük kesim "Hayır, benden önce alışveriş yapan kişilerin terciklerini dikkate almam" şeklinde cevap vermiş. Bu sorumuzu göz önüne alarak alışveriş servislerinin algoritmik tavsiye sistemlerine büyük dikkat göstermesi gerektiğini vurgulayabiliriz.

Yapmış olduğumuz araştırma Türkiye'deki mevcut online alışveriş müşterisinin eğilimlerini net olarak ortaya koymuştur. Bundan sonrası için de şirketlerin alması gereken pozisyon açısından fikir vermiştir. Bu verileri doğru olarak analiz eden girişimci ve şirketlerin sektörümüzde halen açık olan ve özel ilgi gerektiren alanları değerlendirebileceğini düşünüyoruz.

İhtiyaç duyabileceğinizi düşünerek raporun tamamını da aşağıda paylaşıyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.