Facebook Tasarımını Yeniledi

Bugün birçok kullanıcı Facebook'u açtığında yeni tasarım ile karşılaştı. Facebook'un tasarımının yenileyeceğini daha önce detaylarıyla yazmıştık. Bugün 6. yaşını kutlayan Facebook, yeni yaşına tasarımını yenileyerek girmiş oldu. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in Facebook blogdaki yazısında yer verdiği gibi önümüzdeki hafta 400 milyon üyeye ulaşması beklenen Facebook, son 2 yılda hemen herkesin hayatına bir ucundan da olsa girmeyi başardı.

Her tasarım yenilemesinde yeni tasarıma karşı çıkanların da olduğu Facebook'ta bu sefer de gruplar kurulmaya veya eski gruplar yeniden canlanmaya başlamış bile. Kişisel olarak ben yeni tasarımı beğendiğimi söyleyebilirim. Köşeli tasarım herşeyi yerli yerinde duruyormuş gibi gösteriyor. Özellikle ana sayfadaki haber kaynakları kısmı aynı şekilde sıralanmasına rağmen daha derli topluymuş gibi görünüyor. Sol menüdeki değişiklikler ise sitenin ana işlevlerine kolay ve tek elden ulaşım açısından başarılı.

Facebook 400 milyona yaklaşan üye sayısıyla dev bir sosyal ağ, kuşkusuz bu sistemin istenildiği hız ve kalitede çalışabilmesi için gelişmiş teknik altyapıya ihtiyaç duyuluyor. Tasarım yenilenmesi dışında Facebook'ta teknik açıdan başka geliştirme çalışmaları da yürütülüyor. Sistem ihtiyaç ve maliyetlerini düşürebilmek için Facebok, HipHop ismini verdiği bir proje başlatmış. HipHop, teknik olarak tam bir PHP derleyici (compiler) olmasa da yaptığı iş açısından baktığımızda tam da bu işi yapıyor. HipHop, PHP kodlarını optimize edilmiş bir halde C++ kodlarına çeviriyor ve daha sonra g++ ile derliyor. Yapılan testlere göre ortalama olarak %50 oranında işlemci kullanımını azaltan HipHop, Facebook gibi büyük sistemlerin daha az sunucuyla çalışmasını sağlayabilecek. Proje sorumlusu Haiping Zhao'nun Facebook blogundaki yazısında belirttiği üzere HipHop'un geliştirilmesine açık kaynak kodlu olarak devam edilecek.

Tasarım konusu aslında göreceli bir kavram. Yine de okuyucularımız arasında ufak bir anket yapabiliriz. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.