Facebook Tasarımını Yeniledi
Arama
Genel

Facebook Tasarımını Yeniledi

Bugün birçok kullanıcı Facebook‘u açtığında yeni tasarım ile karşılaştı. Facebook’un tasarımının yenileyeceğini daha önce detaylarıyla yazmıştık. Bugün 6. yaşını kutlayan Facebook, yeni yaşına tasarımını yenileyerek girmiş oldu. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Facebook blogdaki yazısında yer verdiği gibi önümüzdeki hafta 400 milyon üyeye ulaşması beklenen Facebook, son 2 yılda hemen herkesin hayatına bir ucundan da olsa girmeyi başardı.

Her tasarım yenilemesinde yeni tasarıma karşı çıkanların da olduğu Facebook’ta bu sefer de gruplar kurulmaya veya eski gruplar yeniden canlanmaya başlamış bile. Kişisel olarak ben yeni tasarımı beğendiğimi söyleyebilirim. Köşeli tasarım herşeyi yerli yerinde duruyormuş gibi gösteriyor. Özellikle ana sayfadaki haber kaynakları kısmı aynı şekilde sıralanmasına rağmen daha derli topluymuş gibi görünüyor. Sol menüdeki değişiklikler ise sitenin ana işlevlerine kolay ve tek elden ulaşım açısından başarılı.

Facebook 400 milyona yaklaşan üye sayısıyla dev bir sosyal ağ, kuşkusuz bu sistemin istenildiği hız ve kalitede çalışabilmesi için gelişmiş teknik altyapıya ihtiyaç duyuluyor. Tasarım yenilenmesi dışında Facebook’ta teknik açıdan başka geliştirme çalışmaları da yürütülüyor. Sistem ihtiyaç ve maliyetlerini düşürebilmek için Facebok, HipHop ismini verdiği bir proje başlatmış. HipHop, teknik olarak tam bir PHP derleyici (compiler) olmasa da yaptığı iş açısından baktığımızda tam da bu işi yapıyor. HipHop, PHP kodlarını optimize edilmiş bir halde C++ kodlarına çeviriyor ve daha sonra g++ ile derliyor. Yapılan testlere göre ortalama olarak %50 oranında işlemci kullanımını azaltan HipHop, Facebook gibi büyük sistemlerin daha az sunucuyla çalışmasını sağlayabilecek. Proje sorumlusu Haiping Zhao‘nun Facebook blogundaki yazısında belirttiği üzere HipHop’un geliştirilmesine açık kaynak kodlu olarak devam edilecek.

Tasarım konusu aslında göreceli bir kavram. Yine de okuyucularımız arasında ufak bir anket yapabiliriz. 😉

[poll id=”38″]

Yorumları GösterYorumlar Gizle (22)
 1. Serdar dedi ki:

  Yeni Tasarıma nasıl geçiyoruz hala aynı gözüküyor bende?

 2. ersin dedi ki:

  Abi neresi değişmiş bende de aynı..o kadar yaziyosunuz ama yeni facebook a nasil girileceğini yazmiyosunuz..sinir bozucu!!

  1. Kenan Gezer dedi ki:

   Ersin, bir kasenin içinde bir yumurta kır. Biraz maydonoz, nane doğrayıp karıştır ve gözlerine sür. Böylece Facebook’un yeni tasarımını görebilirsin. Hey Allahım. Belli ki bütün kullanıcılara açık değil. Parça parça, test edilerek ilerleniyor. Bir yandan da kervanı yolda düzüyorlar. Sorunları halledediyorlar. Bunda sinir bozucu bir şey yok. Facebook gibi yapılarda böyle ilerlenir.

  2. Şenol dedi ki:

   Yazıyı yazanın ne suçu var 🙂 saat 23:00 te yeni tasarım yayına girdi

  3. Metin dedi ki:

   Komik bir yorum 🙂

 3. Maclord dedi ki:

  Aynı soruyu ben de soracaktım. Ayrıca yeni tasarımda sol tarafa uygulama listesinin eklenmesi dışında bir fark göremedim.

 4. OziloZ dedi ki:

  Herkesin değişmemiş. Sanırım deneme yapıyorlar. Bazıları 1 aydır yeni görünümü kullanıyormuş..

 5. Cello dedi ki:

  arkadaşlar yeni tasarım henüz herkeste aktif değil sanırım 1-2 güne kadar tüm üyelerde aktif olacak yavaş yavaş .:)

 6. Can Aydoğan dedi ki:

  F13 tuşuna basarak yeni tasarıma geçiş yapabiliyoruz 🙂 Şaka bir yana sanırım kullanıcıları adım adım yeni tasarıma geçiriyorlar. Bende birkaç kişide gördüm ama bende de eski tasarımı mevcut.

 7. Yazar dedi ki:

  Evet,bende de görünmüyor

 8. Sosyal Medya dedi ki:

  Sol menünü oldukça kullanışlı hale geldiğini düşünüyorum. Zaten yapılan kullanıcı analizlerinde, o bölümün fazla kullanılmadığı ve neredeyse boşuna yer işgal ettiği görülmüş ve o bölümü daha kullanışlı hale getirmeye karar vermişler.

 9. lütfiye dedi ki:

  ya yeni tasarımı ben beğenmedim eskisi daha güzeldi bence çok zorluk çekiyorum

 10. Berke dedi ki:

  Çok değişiklik yapılmış bende arkadaştan baktım ama benimki değişmemiş

 11. hasan dedi ki:

  facebook yeni tasarımda ilişkisi var yerine profiliminde “Hasan Yılmaz Esra Öztürk’ü götürüyor” yazdı. çevirileri kim yapıyor. 🙂

 12. Burak dedi ki:

  çok sık değişiklik yapılıyor sanki microsoft değilde 15 – 16 yasında bi cocuk ortak olmuş gibi..

 13. kulube dedi ki:

  değişiklik hoş olmamış tam görünüme alışmışken değiştirliyor

 14. Tuncay dedi ki:

  Tam olarak herkezinki yenı tasarıma gecmemış sanırım.. Yavaş yavaş geciririyorlar sadece bi kaç arkadaşımda yenı tasarım gordum

  1. Cello dedi ki:

   400 milyon kişiyi bir anda geçirmiyorlar. Random olarak %5 , %10 olarak yavaş yavaş herkes geçecek. Yeni tasarıma geçerken eski üye-yeni üye ayrımı yok. Random olarak seçiliyor.

 15. Hasan dedi ki:

  F13 diye bir tuş mu vardı Can Aydoğan

 16. Erkan dedi ki:

  Bu kadar ön yargılı olmayın arkadaşlar. Şu anda temam deiğşti ve önceki temadan kat kat daha iyi bence.

 17. Hakan dedi ki:

  Ben beğendim. Tıklayınca sayfaya giden şeylerin önünü kesip açılan menülerle daha kullanışlı hale getirmişler. Mesela üstte Arkadaşlık istekleri ve Mesajlar sekmeleri.

Bir Yorum Yazın