Facebook Tasarımını Yeniledi
Genel

Facebook Tasarımını Yeniledi

Bugün birçok kullanıcı Facebook'u açtığında yeni tasarım ile karşılaştı. Facebook'un tasarımının yenileyeceğini daha önce detaylarıyla yazmıştık. Bugün 6. yaşını kutlayan Facebook, yeni yaşına tasarımını yenileyerek girmiş oldu. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in Facebook blogdaki yazısında yer verdiği gibi önümüzdeki hafta 400 milyon üyeye ulaşması beklenen Facebook, son 2 yılda hemen herkesin hayatına bir ucundan da olsa girmeyi başardı.

Her tasarım yenilemesinde yeni tasarıma karşı çıkanların da olduğu Facebook'ta bu sefer de gruplar kurulmaya veya eski gruplar yeniden canlanmaya başlamış bile. Kişisel olarak ben yeni tasarımı beğendiğimi söyleyebilirim. Köşeli tasarım herşeyi yerli yerinde duruyormuş gibi gösteriyor. Özellikle ana sayfadaki haber kaynakları kısmı aynı şekilde sıralanmasına rağmen daha derli topluymuş gibi görünüyor. Sol menüdeki değişiklikler ise sitenin ana işlevlerine kolay ve tek elden ulaşım açısından başarılı.

Facebook 400 milyona yaklaşan üye sayısıyla dev bir sosyal ağ, kuşkusuz bu sistemin istenildiği hız ve kalitede çalışabilmesi için gelişmiş teknik altyapıya ihtiyaç duyuluyor. Tasarım yenilenmesi dışında Facebook'ta teknik açıdan başka geliştirme çalışmaları da yürütülüyor. Sistem ihtiyaç ve maliyetlerini düşürebilmek için Facebok, HipHop ismini verdiği bir proje başlatmış. HipHop, teknik olarak tam bir PHP derleyici (compiler) olmasa da yaptığı iş açısından baktığımızda tam da bu işi yapıyor. HipHop, PHP kodlarını optimize edilmiş bir halde C++ kodlarına çeviriyor ve daha sonra g++ ile derliyor. Yapılan testlere göre ortalama olarak %50 oranında işlemci kullanımını azaltan HipHop, Facebook gibi büyük sistemlerin daha az sunucuyla çalışmasını sağlayabilecek. Proje sorumlusu Haiping Zhao'nun Facebook blogundaki yazısında belirttiği üzere HipHop'un geliştirilmesine açık kaynak kodlu olarak devam edilecek.

Tasarım konusu aslında göreceli bir kavram. Yine de okuyucularımız arasında ufak bir anket yapabiliriz. ;)

Yorumlar (21)
 1. Yeni Tasarıma nasıl geçiyoruz hala aynı gözüküyor bende?

 2. Abi neresi değişmiş bende de aynı..o kadar yaziyosunuz ama yeni facebook a nasil girileceğini yazmiyosunuz..sinir bozucu!!

  1. Kenan Gezer Kenan Gezer

   Ersin, bir kasenin içinde bir yumurta kır. Biraz maydonoz, nane doğrayıp karıştır ve gözlerine sür. Böylece Facebook'un yeni tasarımını görebilirsin. Hey Allahım. Belli ki bütün kullanıcılara açık değil. Parça parça, test edilerek ilerleniyor. Bir yandan da kervanı yolda düzüyorlar. Sorunları halledediyorlar. Bunda sinir bozucu bir şey yok. Facebook gibi yapılarda böyle ilerlenir.

  2. Yazıyı yazanın ne suçu var :) saat 23:00 te yeni tasarım yayına girdi

  3. Komik bir yorum :)

 3. Maclord Maclord

  Aynı soruyu ben de soracaktım. Ayrıca yeni tasarımda sol tarafa uygulama listesinin eklenmesi dışında bir fark göremedim.

 4. Herkesin değişmemiş. Sanırım deneme yapıyorlar. Bazıları 1 aydır yeni görünümü kullanıyormuş..

 5. arkadaşlar yeni tasarım henüz herkeste aktif değil sanırım 1-2 güne kadar tüm üyelerde aktif olacak yavaş yavaş .:)

 6. Can Aydoğan Can Aydoğan

  F13 tuşuna basarak yeni tasarıma geçiş yapabiliyoruz :) Şaka bir yana sanırım kullanıcıları adım adım yeni tasarıma geçiriyorlar. Bende birkaç kişide gördüm ama bende de eski tasarımı mevcut.

 7. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Sol menünü oldukça kullanışlı hale geldiğini düşünüyorum. Zaten yapılan kullanıcı analizlerinde, o bölümün fazla kullanılmadığı ve neredeyse boşuna yer işgal ettiği görülmüş ve o bölümü daha kullanışlı hale getirmeye karar vermişler.

 8. Evet,bende de görünmüyor

 9. Lütfiye Lütfiye

  ya yeni tasarımı ben beğenmedim eskisi daha güzeldi bence çok zorluk çekiyorum

 10. facebook yeni tasarımda ilişkisi var yerine profiliminde "Hasan Yılmaz Esra Öztürk'ü götürüyor" yazdı. çevirileri kim yapıyor. :)

 11. Çok değişiklik yapılmış bende arkadaştan baktım ama benimki değişmemiş

 12. çok sık değişiklik yapılıyor sanki microsoft değilde 15 - 16 yasında bi cocuk ortak olmuş gibi..

 13. değişiklik hoş olmamış tam görünüme alışmışken değiştirliyor

 14. Tam olarak herkezinki yenı tasarıma gecmemış sanırım.. Yavaş yavaş geciririyorlar sadece bi kaç arkadaşımda yenı tasarım gordum

  1. 400 milyon kişiyi bir anda geçirmiyorlar. Random olarak %5 , %10 olarak yavaş yavaş herkes geçecek. Yeni tasarıma geçerken eski üye-yeni üye ayrımı yok. Random olarak seçiliyor.

 15. F13 diye bir tuş mu vardı Can Aydoğan

 16. Bu kadar ön yargılı olmayın arkadaşlar. Şu anda temam deiğşti ve önceki temadan kat kat daha iyi bence.

 17. Ben beğendim. Tıklayınca sayfaya giden şeylerin önünü kesip açılan menülerle daha kullanışlı hale getirmişler. Mesela üstte Arkadaşlık istekleri ve Mesajlar sekmeleri.