Facebook Yine Tasarımını Yeniliyor!
Genel

Facebook Yine Tasarımını Yeniliyor!

2009'un şüphesiz en büyük zıplamayı yapan sosyal ağı Facebook'ta bugünlerde tasarım yenilemesi üzerine çalışılıyor. Bazı kullanıcıların kullanımına açılan yeni tasarımda arama çubuğu ortaya alınarak daha bir ön plana çıkartılmış. Geçtiğimiz aylarda site içi aramasını gerçek zamanlı hale getiren Facebook, yeni trend olan gerçek zamanlı arama konusunda kendine büyük bir rol biçiyor gibi görünüyor.

Diğer değişikliklere bakacak olursak, en büyük değişiklik tepedeki navigasyon menüsünde yapılmış. Yeni menüde tüm hesap ayarları ve gizlilik ayarları, tek bir aşağı açılır menünün altına alınmış ve diğer bağlantılarla birlikte sağ tarafa kaydırılmış. Yine üst menüde Facebook logosunun yanına, gelen arkadaşlık istekleri, diğer bildirimler ve yeni mesaj sayılarını gösteren ikonlar yerleştirilmiş.

facebook-redesign1

Şu anda aktif olarak kullanılan tasarımda en altta solda sıralanan sık kullanılanlar bölümü, sayfadaki sol kolona kaydırılmış ve en alttaki menü en sağda sadece anlık mesajlaşma uygulamasının boyutuna küçültülmüş. Sayfanın en altında yer alan ve sık kullandığımız uygulamaları sıraladığımız satır her sayfanın el altında olması yüzünden çok kullanışlıydı. Yeni tasarıma geçildiğinde ilk aranacaklar arasında olacağını düşünüyorum. En alt satırda sağ tarafa dayalı duran anlık mesajlaşma kutusu aynı yerini korurken sağ tarafındaki bildirimler kutusu kaldırılmış.

Kullanıcılarının en ufak tasarım değişikliğinde bile isyan bayrağı açtığı Facebook, yeni tasarımında çok ufak değişikliklere gitmiş. Yine de eski tasarımı isteyen grupların kurulması ve binlerce kullanıcıların kurulacak bu gruplara üye olması muhtemel. İçeriğinin geliştiği yöne doğru sürekli evrim geçiren ve buna göre tasarımı sık sık yenileyen Facebook'un, 2010'da da yükselişine devam ederek popüler olmadığı ülkelere-bölgelere yayılması bekleniyor.

Yorumlar (8)
 1. Facebook'un tasarım ekibinden Julie Zhua sık sık tasarım değiştirmelerini Facebook'un bu konuda cesur olmasına bağlıyormuş. Hatta şöyle diyor kendisi:"Küçük uygulama değişiklikleri küçük ayarlamalar sağlar fakat genel görünümü değiştirmez ve belirli bir yere kadar ilerleme sağlar bu sebeple büyük değişikliklere ihtiyacın vardır."

  Yakın zamanda bu çeviriyi yayınlamıştık. Değişikliklerin arkasında yatan bir çok sebebi sunumda anlatıyor:

  http://www.userspots.com/facebookta-tasarim-350-milyon-kisiden-tasarim-dersleri/

 2. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  resmen zenginin malı fakirin çenesini yormuş :) bu yazıya çokta gerek yoktu bence.

 3. Cemil Günel Cemil Günel

  İsyan etmesine ediliyor ki bende isyan etmişdir zaman zaman ama tasarımı beğenmeyip giden yoktur herhalde.

  Bu tasarımdan anladığım daha çok arama yapılmasının istenmesi. Gerçek zamanlı arama ile insanların daha sosyal hale gelmesini planlamışlardı galiba fakat insanlara ilk önce arama alışkanlığı kazandırma gerekliliğini unutmuşlardı. Şimdi bu tasarımla arama kutusunu daha dikkat çekici bir yere koyup sosyalleşme işini arama kutusu kullanarak artırmaya çalışıyorlar. Sanırım kişilerin durum güncellemelerine yorum yazma ve fan sayfaları grup işlerinde daha aktif olmalarını istiyorlar.

  Saygılar.

 4. İbrahim İbrahim

  Ben de kendi blogumda ( http://tinyurl.com/yzuexm5 )konu etmiştim bunu, ne bileyim, değişiklik iyidir, şimdiden sevdim :)

 5. Murat Murat

  Bu tasarımı yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum.

 6. Szrcan Szrcan

  facebook'un kullanıcı kitlesinden şikayetçiyim ben ,insanlar neyi ne için kullandıklarını bilmiyorlar. bilinçsiz toplumun meyvelerinide facebook gibi sosyal ağlarda görebiliyoruz.Temayı şikayet etme sebepleri alışkınlık ama biraz zaman geçsin bunada alışırlar.:D

 7. Ahmet Ahmet

  iconlar yazmışsınız, doğrusu ikonlar olmasın!

  1. gözümüzden kaçmış teşekkürler düzelttik.