Sosyal Medya İçin 2010 Trendleri
Analiz

Sosyal Medya İçin 2010 Trendleri

Yeni bir seneye henüz başlamışken, bu sene sosyal medya açısından nasıl geçecek konusunu irdeledik. Geçen sene sosyal medya açısından çok güzel bir yıldı. Her konuda olduğu gibi bu konuda da öncü markalar sosyal medyaya ilgi göstermeye başladılar. Peki, 2010 yılında neler olacağını tahmin ediyoruz? Trendler şunları gösteriyor:1. E-posta kullanım oranları düşmeye devam edecek. Kişilerin e-mail adreslerini toplamanın kampanyalar açısından doğruluğu daha da sorgulanır hale gelecek. E-posta ana iletişim aracı değil sosyal ağlarda hesap açmak için kullanılan bir araç olmaya başlayacak. (Zira ortalama bir insan e-postasına günde 3 dakika, sosyal ağlara 56 dakika ayırıyor.) 2. İnsanların dikkatini çekme maliyeti artacak. Dünyada milyarlarca site var. Her konu hakkında bilgi edinmek  mümkün. Ana sorun ise bilginin azlığı değil, kişilerin dikkatini çekmek. Onun için yakın zamanda daha ilginç, daha zekice tasarlanmış kampanyalar görmeye başlayacağız. Sadece havuç kurgusu işe yaramayacak.twitter3. Sosyal Medya ve Web 2.0'ın temeli Kullanıcının Yarattığı İçerik (User Generated Content) her zamankinden daha önemli olacak. Kullanıcılara içerik ürettirmek zor olduğu ve yaratıcılık gerektirdiği için de çoğu kampanya kurgusu yine başarısız olacak.4. Twitter kullanımı 2009 yılının sonlarına doğru inanılmaz bir şekilde arttı ve artık sadece Web 2.0 ilgililerinin değil herkesin kullandığı bir platforma doğru yol almaya başladı. Televizyon bunu körükledi, gazeteciler, şarkıcılar, aktörler Twitter'da takip edilen kişiler haline geldiler. Bu trend artarak devam edecek.Bunun sonucunda cesur ve öncü markalar Twitter'i aksiyon almak için kullanacak. Takipçi markalar ise Twitter'ı en azından konuşulanları dinlemek için kullanmaya başlayacak. Markalar,  hoşlarına gitse de gitmese de zaten Twitter'da oldukları gerçeğini kavramaya başlayacaklar. Hatırlatmış olalım, search.twitter.com'a istediğiniz markanın ismini yazarak neler konuşuluyor öğrenebilirsiniz.Böyle bir durumda markaların tercihi şu olacak. Markamız hakkında konuşulanlara cevap verebiliriz ya da görmezden gelebiliriz. Ya da en kötü durumda markamızdan nefret eden birisi bizim hesaplarımızı alır ve markamız adına sahte açıklamalar yapmaya başlar. Bu konuda her geçen gün yeni örnekler ve yaklaşımlar göreceğiz.5. Markaların "sosyal medya uzmanı" öğrencilere iş verdikleri yıllar geride kalacak. Sosyal Medya'nın çok ciddi bir iş olduğu anlaşılmaya başlanacak. Sosyal medyada cevapları stajyerler değil en üst düzey yetkililer verecek.İlginizi çekebilir:Webrazzi Gündem Sosyal Medya toplantısı sektörün önde gelen kişi ve şirketlerinin katılımıyla 27 Ocak 2010 tarihinde İstanbul Elite World Hotel’de gerçekleşecek. Webrazzi Gündem toplantıları hakkında detaylı bilgi ve kayıt için www.webrazzi.com/gundem adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Umut Işbilir Umut Işbilir

  öngörülerin çoğuyla mantıklı şeyler Hasan, fakat ben twitter'ı iki tip değerlendiriyorum.

  Senin yukarda bahsettiğin şekilde kullanım biraz daha internetten bilgi edinen ve araştıran kişilere yönelik. ama son kullanıcı diye adlandıracağım (en azından Türkiye için konuşalım) kullanıcılar çeşitli mecralarda (sözlük, facebook, ff vb.) twitter'dan sıkıldıklarını yazmaya başladılar bile. evet ben, sen ve bu sektörü sevenler sektördeki "önemli" ve "takip edilesi" kişilerin verdiği link ve kaynakları takip edeceğiz ama bu "son kullanı"ya cazip gelen bir şey değil. hızlı tükenen geçici heves gibi bu. üye olduklarındaki tweet gönderme sayıları ile şimdi arasında bir düşüş zaten var, "bugun burdaydımdan" başka bir cümle yazamıyor çoğu.

  ben de bunları kendi çevremden gördüğüm kadarıyla öngörüyorum, ne kadar doğru ne kadar yanlış hep beraber göreceğiz... ennihayetinde trendleri güzel listelemisin. eline sağlık

 2. R. Tamer Şengöz R. Tamer Şengöz

  Erick Schonfeld'in TechCrunch'daki yazısında belirttiği üzere Google'nin 2009'un son çeyreğinde sunduğu gerçek zamanlı aramanın ve HTML5'in de unutulmaması gerektiği kanaatindeyim. Ayrıca 2009'un başlarında büyük bir etki yaratacağı belirtilen mobil iletişim sektörünün tam olarak oturmadığı ve GPS'in projelerdeki kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte mobil sektörünün de gelişmesine devam edeceğinin altı çizilmelidir.

 3. Melek Melek

  Havuç kurgusu nedir?

  1. Umut Işbilir Umut Işbilir

   havucu gosterip tavsanlari cekmek gibi :) yani ödül koyup ziyaretçilere oyun oynatmak, bilgilerini almak vs.

  2. Mathiaxbars Mathiaxbars

   giren üyelere sitede kalmaları için birşeyler verme,dağıtma,sağlama bla bla:D örnek webrazzinin hediyeleri gösterilebilir

 4. Umarım 2010 Türkiye içinde güzel gelişmelerin olduğu bir yıl olur..

 5. Szrcan Szrcan

  kullanıcı bazlı içerik sisteminin artıcağını sanıyorum çünki insanlar internette başkalarının yaptığı şeylere bakmaktan sıkıldı üretmek yer edinmek çabasında, 2010da twitter kullanıcılarının artması ile bunun yanında sahte markacılığın artmasıda cabası.Güzel yorumlamışsın yine arda abi eline sağlık

 6. Ömer Kayapınar Ömer Kayapınar

  "Markaların “sosyal medya uzmanı” öğrencilere iş verdikleri yıllar geride kalacak. Sosyal Medya’nın çok ciddi bir iş olduğu anlaşılmaya başlanacak. Sosyal medyada cevapları stajyerler değil en üst düzey yetkililer verecek."

  Gerçekten çok ciddi bir yere doğru gidiyor twitterda hiç beklemediğim işletmeler bile hesap açarak kendi topluluklarını kuruyor. Sosyal ağda iletişim ve bir reklam çabası içindeler bu durumun tehlikeleri olduğu gibi birçok avantajları olduğu bir gerçek. Umarım iyi yönleriyle sürekli karşımızda yer alır.

 7. Mustafa Mustafa

  " 2. İnsanların dikkatini çekme maliyeti artacak. Dünyada milyarlarca site var. Her konu hakkında bilgi edinmek mümkün. Ana sorun ise bilginin azlığı değil, kişilerin dikkatini çekmek. Onun için yakın zamanda daha ilginç, daha zekice tasarlanmış kampanyalar görmeye başlayacağız. Sadece havuç kurgusu işe yaramayacak. "

  Bu dikkat cekme meselesi;

  Google Takvim'in cep telefonlarina attigi hatrilatma mesajlari duzenegine sirt dayayan biraz belki korsan bir yaklasim olur evet ama;

  Isı gucu sirf google takvim'e kayit atmak olan, ne biliim belki Google Harita baglantili, kullaniciya bulundugu sehirdeki, lokasyondaki etkinlikleri hatirlatan boyle afisli, resimli, videolu bir site is gormez mi?