Internet Explorer 6 Her Yerden Kovuldu
Genel

Internet Explorer 6 Her Yerden Kovuldu

iesucksGeçtiğimiz günlerde Çin ile Google'ın arasını açan siber saldırıların ardından, bu saldırıların yapılma şekilleri çeşitli siber güvenlik kurumları tarafından araştırılmaya başlandı. Almanya Bilgi Güvenliği ofisi yaptığı araştırmalar sonucunda saldırılarda kullanılan zombi bilgisayarlarda çoğunlukla Windows ve IE versiyonlarının kullanıldığını saptamış ve vatandaşlarına IE dışında başka bir internet tarayıcısını kullanmalarını tavsiye ediyor.

Bu tavsiyeyi Almanların ne kadar dinlediği bilinmiyor ancak Fransa'nın yetkili kurumlarından da benzer bir tavsiye bildirisi geldi.

Yapılan açıklamalarda oluşan ortak kanı; Internet Explorer'ın tüm versiyonlarında ciddi güvenlik açıkları var ve bu açıklardan yararlanan korsanların normal bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarına yerleştirdikleri zararlı yazılımlar yardımıyla istedikleri adreslere yoğun saldırılar düzenlemesi mümkün oluyor.

Almanya ve Fransa'nın farklı internet tarayıcılarını tavsiye etmesi Microsoft'u da harekete geçirmiş olacak ki şirket yayınladığı açıklamada sözü edilen açığın sadece Internet Explorer 6 ile sınırlı olduğunu duyurarak kullanıcıları IE 8'e yükseltme yapmalarını tavsiye ediyor.

Microsoft, IE 6'nın yoğun olarak kullanıldığı yıllarda kullanıcıların trojan saldırılarından şikayetlerini fazla dikkate almayarak geniş çaplı bir güncellemeyi yıllarca ötelemişti. 2001 yılında piyasaya çıkan IE 6'nın ardından 5 yıl kulağının üzerine yatan Microsoft, 2006 yılında Firefox pazar payını büyütmeye başladığında IE 7'yi piyasaya çıkarttı. 2003'ten 2009'a kadar çeşitli Windows versiyonlarında öntanımlı internet tarayıcısı olarak gelen IE 6, güvenlik sorunlarının yanısıra web standartlarına uymaması açısından da web tasarımcılarının çok başını ağrıttı.

Windows XP'lerde öntanımlı geldiği için halen geniş bir kitlenin kullandığı IE 6'dan sadece kullanıcılar rahatsız olmuyor. Aynı şekilde Microsoft da eski yazılımı IE 6'nın piyasadan kalkması için çeşitli yollar deniyor. Daha önce Webrazzi'de de yer verdiğimiz gibi Microsoft, IE 8'e yükseltme yapan her kullanıcı için yardım kampanyalarına bağış yapıyor. İnternetin yükseliş dönemlerinde dünyanın başına bela olan IE 6'dan ne zaman tam anlamıyla kurtulabiliriz bilemiyoruz ancak oluşturduğu zarardan artık herkesin farkında olduğunu biliyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Internetzi Internetzi

  Internet Explorer 6'nın internet aleminden biran önce silinmesi gerekiyor. Her türlü sorun çıkarmakta üstüne yok. Gerek güvenlik gerekse web geliştirme aşamalarında problem olmaktan başka birşeye yaramıyor.

 2. Toprak Toprak

  Microsoft bu işi bilerek buralara getirdi. Kullanıcıları vista almak zorunda bırakmak için XP için çıkan son servis paketi SP3'te her zaman yaptığının aksine davranarak Internet Explorer ve Media Player güncellemelerini eklemedi. Sadece kritik düzeltmeleri ekleyerek şimdiki durumun oluşmasına katkıda bulundu. Bu saatten sonra microsofta verilecek en iyi cevap ne vista ne windows7 kullanıp saldırıların google veya diğer şirketlerden microsofta yönelmesi için dua etmek.

  1. Toprak Toprak

   Cevap ekleme ihtiyacı duydum.

   Sadece IE6 da sorun olduğunu belirten microsoft kendi yalanını kendi ortaya çıkardı. 21 Ocak 2010, bugün itibariyle windows update üzerinde IE6-7 ve 8 için güvenlik açığını gideren yamalar mevcut. Demekki Microsoft her zaman olduğu gibi yalanlarla açıklarını kapama yoluna gitmeye çalıştı.

 3. Siyah Sapkali Siyah Sapkali

  Eger windows bildisayarinizda guncelleme ayarlarini yaparsaniz, bu sorun otomatik olarak ortadan kalkar.

  Microsoft'un Netscape'i piyasadan sildikten sonra kulaginin ustune yattigi ve internet exploreru gelistirmedigi dogru ama Google'a yapilan saldirilarin ana sorumlusu IE'deki aciklar diye aciklamanin ben bir manasini goremiyorum.

  Google yakinda gelistirdigi isletim sistemini piyasaya surecek. Bu yapilan tek kelime ile windows uygulamalarindaki guvenlik aciklarini insanlarin gozune sokarak, Microsoft urunlerine guveni azaltmak.

  Google'da yapilan aramalardada icinde virus, trojan olan siteler ilk siralarda cikiyor. Suclu Microsoftun internet exploreri oluyor. Google'da bu siteleri arama sonuclarinda hic gostermesin. Kusura bakmayin ama bir yerde deprem olsa, Google sucu Microsoftun yazilimlarindaki aciklara baglayacak. Google once kendi aciklarini temizlesin, ondan sonra Microsoft'un aciklarina suc bulsun.

 4. Mehmet Akif Mehmet Akif

  Aslında google ana sayfasında bir uyarı yapsın.Bak bütün insanlar nasıl yükseltiyor veya başka bir tarayıcıya geçiyor.

 5. Fatih Fatih

  Sanki ie7 ve 8 mükemmelmiş gibi yükseltme yapın diyorlar pişmiş pişmiş. Ie8 de berbat bir browser, en azından tasarım yapanlar bilir. Çin'in ürettiği Maxthonda bile tasarımlar düzgün açılırken tek bozuk çıkan browserin ie'nin tüm versiyonları olması düşündürücü =)

 6. Serkan Özçalık Serkan Özçalık

  Çalıştığım hastanedeki pc'lerde de ie6 var ve güncellemiyorlar nedense. Tüm söylediklenizi geçtim bari sekme koysalardı, şu ie6'ya...

 7. Mehmet Kecelioglu Mehmet Kecelioglu

  Web tasarıcı olarak İE6'dan bıktım ve microsoft yetkillerine bir mail yazdım fakat cevaı hiç iç açıcı değil adamların savunduğu çok eski kullanıcılar bu tarayıcıya alışmış değiştirmeleri mümkün değilmiş falan filan elle tutulur bir cevap vermediler açıkcası ama msn güncellemesinde öle yapmadılar fakat İE'yide güncelleseler çok mükemel olacak ama bakalım hayırlısı. Sırf İE6'yı sevmediğm için firefox kullanıyorum vede vazgeçeceğimide sanmıyorum artık.