Turkcell'in Yeni Servisleri CeBIT'i Aratmadı

Turkcell'in Yeni Servisleri CeBIT'i Aratmadı

Avrasya'nın en büyük iş platformu ve bilişim sektörü için yurdumuzun en büyük organizasyonu olan Cebit Bilişim Euraisa bildiğiniz gibi 7 Ekim itibariyle başladı. Bu yıl 10.kez kapılarını açan fuara bilindiği gibi geçen yılın Ana sponsoru Turkcell ve bazı büyük markalar (Türk Telekom, Avea, Akbank...) katılım göstermedi. Bu nedenle yenilikçi servislerini Cebit öncesi düzenlediği basın davetiyle tanıtan Turkcell'in, Cebit öncesi atağını bizzat değerlendirdim ve siz Webrazzi okuyucularıyla  paylaşıyorum.

İşte 3G ile data aktarımını 3-4 katına çıkaran ve sağlıktan elektrik sayaçlarına kadar giden Turkcell'in ilerleyen dönemde adlarını daha sık duyacağımız servisleri.

+ Lokasyon Bazlı Servisler:

- Mobililanlar: Bu serviste aboneler, bulundukları bir yerden herhangi bir ilanı mobil veya web tabanlı olarak konum bazlı paylaşabiliyor. Sms ile ilan vermek de mümkün olan servisi Mobililanlar.com üzerinden ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

- Leylek: 28 şubatta Turkcell-imBenim adlı sosyal ağını kapatan Turkcell, bu kez lokasyon bazlı bir sosyal ağ oluşturmuş. Lokasyon bazlı servislerde daha önce Arda Kutsal'ın da değindiği gelişmeyi gören Turkcell, böylece güçlü mobil altyapısı ile Türkiye'nin ilk lokasyon bazlı sosyal ağını da açmış oldu. Şu anda ziyaret edebileceğiniz leylek.com'un arkasında daha önce Uygulama Pazarını üreten Kokteyl bulunuyor.

- Panomi: Yine daha önce ilk ekran görüntülerini paylaştığımız bu servis, lokasyon bazlı bir mikroblog hizmeti sunuyor ve istenilen lokasyonlarda resim, müzik veya video paylaşımıyla da veri aktarımına dayalı bir paylaşım alanı sunuyor. Henüz yayına alınmamış olan servisle ilgili gelişmeleri öğrendikçe paylaşıyor olacağız.

- TamNerede: Bir konum sorgulama servisi olan Tamnerede.com, ekip ve kişilerin konumunu öğrenmeyi anlık olarak mümkün kılan bir sisteme sahip.

+Akıllı Yayın (Service Booster):

Veri aktarımının hızlanmasıyla Sms'in ötesine geçen mobil pazarlama faaliyetlerinden biri olan Akıllı Yayın, sizin erişimine izin verdiğiniz ölçülerde mobil cihazınıza çeşitli tanıtım materyallerinin aktarılmasını ifade ediyor. Yine lokasyon temelli çalışan Akıllı Yayın'ın, etkinliklerinde hızlı ve sağlıklı geri dönüş almak isteyen firmalar için verimli olacağına inanıyorum. "Tıkla Kullan" rahatlığıyla Turkcell'in kendi mobil pazarlamasında da kullandığı ve birebir denediğim Service Booster uygulaması, BlueTooth Marketing'in yerini alacak bir pazarlama biçimi olabilir.

Yine beklentilerimiz arasında olan Mobil Kupon'un altyapısı da bu kapsamda tanıtılan bir diğer yenilikti. Barkod okumasını mobil cihaz üzerinden yapan sistemi kullanmak için artık yenilikçi firmalar ve bunu projeye çevirecek girişimciler bekleniyor.

+ Konuşan İlan: Turkcell'in mobil pazarlama silahlarından biri de Konuşan ilan. Bu servis, Microsoft Tag'de olduğu gibi basılı reklam materyallerinin üzerine yerleştirilecek ikonun cep telefonu kamerasıyla okunmasıyla, reklam videosunun izlenmesini sağlanır. Bu servisten 3G abonesi olan ve telefonu görüntülü görüşme destekleyen tüm Turkcell’lilerin ücretsiz yararlanabileceğini belirtmek de fayda var ama kullanım imkanı bulmak için biraz bekleyeceğiz.

+ Mobil Cüzdan:

Henüz kullanıma geçmemiş olan bu servisin amacı, kredi kartı, ulaşım kartı, güvenlik kartı ve diğer kartların SIM karta yerleştirilmesiyle, cep telefonunun ilgili terminal ile işlem yapmak. Özel telefon ve SIM kart gerektiren bu servis 2010 yılında Türkiye’de devreye girecek ve cüzdanları küçültmek için bir imkan sunacak. + Mobil Ödeme:

Mikro-Ödeme.com ile ilk çıkışını yapan Turkcell Mobil Ödeme sistemi, kredi kartı ya da havalaye gerek duymadan, hızlı bir şekilde cep telefonumuzdan online ödeme yapmamızı sağlıyor. Şimdilik sadece Turkcell'in sunduğu  alternatif ödeme sisteminin gelecekte önemli bir yeri olması nedeniyle  partner(toplayıcı) sayısı öğrendiğim kadarıyla 4'e çıkmış durumda. Bunlardan biri Mobiltim'in yeni hayata geçirdiği MobilePax. Diğerlerini ise ilerleyen zamanda öğrenerek sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

+ M2M Mobese Taksi Uygulaması:

Yeni bir servis olan ve İstanbul Mobese A.Ş.’nin Turkcell iş ortakları ile geliştirdiği bu proje, taksiler için bir güvenlik paketi sunuyor.  Paket içerisinde araç takip ürünü, acil durum butonu ve navigasyon cihazı bulunuyor ancak sistemin ilerde acil durumalarda taksi de yaşananları görüntülü ve sesli olarak iletmesi planlanıyor.

+ Aşı Dolabı: Sağlık alanında mobil hizmetlere de yönelen Turkcell'in Aşı dolabı projesi; sağlık ocakları, hastaneler, eczaneler gibi sağlık merkezlerinde bulunan aşı dolaplarının ısısının anlık olarak uzaktan izlenmesini sağlayan bir telemetri çözümü. Aşı dolabının ısısının düşmesi gibi durumlarda sistem Sms ya da e-posta ile gerekli bildirimde bulunuyor ve ısı-zaman raporları da belirli periyotlarla alınabiliyor.

+ Sağlık 365: Online sağlık hizmetlerinin de değer kazandığı günümüzde, geçen yıl Cebit'te lansmanı yapılan bu projeye şu anda www.saglik365.com ve wap.saglik365.com adreslerinden ulaşılabiliyor. Turkcell'in öncülük ettiği proje sayfası üzerinden sağlığımız için ihtiyacımız olan bilgileri cebimize alabiliyoruz ve istediğimiz takdirde kişisel sağlık bilgilerimizi de bu portalda düzenli olarak tutabiliyoruz. Medikal sektör ve online sağlık hizmetleri için önemli olan bu gelişmenin arkası daha detaylı bir şekilde geleceğe benziyor.

+ Connect 365: Turkcell sağlık platformunun Sağlık365 için Medyasoft firmasıyla geliştirdiği  bu hizmet doktorlarla uzaktan görüşmek isteyen doktor ve hastaların yararlanabildiği bir uygulama. Online sağlık dönüşümü içinde oldukça faydalı bir girişim.

+ Sayaç: Bu proje evlerimizde kullanmakta olduğumuz doğalgaz, elektrik veya su sayaçlarının özel Turkcell simkart içeren modeller ile daha düzenli kullanımına hizmet ediyor. Elektrik, su gibi faturaları ödeme derdinden kurtulmak mümkün olduğu gibi Sms ile ön ödeme ile de ister kendimizin istersek bir yakınımızın sayacına kredi yükleyebiliyoruz.

+ Kartpostal: Aslında biraz MMS kullanımını teşvik edeceğini düşündüğüm bu servis, web ortamında resim, ses, video gibi multimedya araçlarıyla kişiselleştirilmiş mobil içeriklerin sadece bir kişiye değil, oluşturulan gruplara da gönderilmesini sağlıyor. Böylece önemli günlerde atılan sadece metin tabanlı kutlama mesajlarının giderek dinamikleşmesi ve özelleştirilmesi hedefleniyor.

+ Görüntülü Çağrı Merkezi ve Görüntülü Yanıt Servisi:

- Görüntülü Çağrı Merkezi: Turkcell Teknoloji’nin geliştirdiği ve dünyada ilk kez uygulanan bu servis,  çağrı merkezlerinin görüntülü konuşma ile aranmalarını ve sesli konuşmanın ötesine geçilmesini mümkün kılıyor. Şu anda Akbank ve Garanti Bankası  gibi önemli kurumlar bunun hizmeti destekliyor ancak 3G'nin tam bir standart halini almasıyla çağrı merkezleri, görüntülü konuşmaya daha çok yönelecektir.

- Görüntülü Yanıt Servisi: Bu servis ise müşterilere cep telefonunu ekranlarından görüntülü hizmet vermeyi sağlayan bir servis olarak tanıtıldı. Görüntülü Yanıt Servisi de pazarlama ve etkili satış için kullanılabilecek bir 3G servisi olarak sunuluyor.

+ Mobil Eğitim: Herkesi ilgilendiren bu konuda Turkcell'in girişimi, podcast veya metine dayalı kısa eğitim programlarını mobil cihaz üzerinden edinebilmeyi sağlıyor. Mobil Eğitim servisi, test ettiğim kadarıyla, özellikle şirket içi bilgi/eğitim dökümanlarının aktarımı ve kolay ulaşımı için kullanılabilecek, donanımlı güzel bir servis.

+ Toplu Video:Bu servis ise çok inovatif olmamakla beraber,  farklı bir ihtiyaca çözüm getiriyor. Hem şirketler hem de kişiler için kullanımı mümkün olan servisin amacı birden fazla aboneye aynı anda video içerikleri göndermek.

Turkcell adına burada tüm servislere yer vermemin nedeni, teknoloji ve servis anlamında trenleri takip eden markaların bizlere gelecekte hangi kapıları açacağını göstermektir. Özellikle mobil internetin webin ilk yıllarındaki çıkışı yakalaması bu konulara önem verilmesi gerektiğini gösteriyor. En basitinden Mobil ödeme gibi önemli servislere uygun iş modelleri ile proje geliştirmek gayet makul olacaktır. Şirketler için kurum içi fayda sağlanması ve bireyler için de geleceği hissetmeleri açısından sanırım Turkcell önemli bir paylaşım yaptı bizlere. Üzerinde durulması gereken bazı servisler hakkında da alabileceğim detayları Webrazzi okurlarına aktarmaya devam edeceğim. Cebit'te ve Cebit dışında, internet ve mobil dünyada bizlere ilham verecek diğer servislerin haberlerini merakla bekliyorum. ;)

Hatırlatmak gerekirse Cebit 11 Ekim pazar gününe kadar ziyaretçileri kabul ediyor. Katılamayacaklara da bu sene sunulan Cebit Tv'yi takip etmelerini öneriyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.