Turkcell Mobil Ödeme ile e-ticaret kolaylaşıyor

Turkcell Mobil Ödeme ile e-ticaret kolaylaşıyor

Türkiye'de e-ticaret'in önünü açacağına inandığımız alternatif ödeme seçenekleri hakkında PayPal'ın rolünün büyük olduğundan servisin pazarımıza gireceğinin haberlerini verdiğimiz neredeyse her yazımızda bahsediyoruz.

Özellikle belirtmek isterim ki e-ticaret söz konusu olduğunda biz sadece yüksek ölçekli direkt satış yapan girişimleri değil özel hizmetler, servisler hatta üyelik satışı yapan girişimleri de göz önüne alıyoruz.

Bugün Türkiye'de üyelik ile çalışan oldukça fazla web sitesi bulunuyor, ancak bu sitelerin kaç tanesinde ücretli üyelik seçeneği mevcut? Aynı şekilde Türkiye'de kaç tane hizmet/servis satan web sitesi var? Verimlilik artıran servisler, kurumsal servisler, yönetsel servisler vs... Sayılarının oldukça az olduğuna herhalde herkes katılacaktır. Bu sayı azlığının neden olabileceğini düşündüğümüzde karşımıza birçok sebep çıkıyor. Detaylarına girmeyelim ama sözünü ettiğim türden iş modeli olan girişimlerin azlığının ana etkenlerinden birisinin ödeme kanallarının azlığı ve bürokratik süreçlerden ötürü özellikle bireysel girişimciler için uygulamanın zorluğu olduğunun altını çizelim.

Önemli bir eksiklik olduğunu bildiğimiz online ödeme seçeneklerinin artması Türkiye'de internet pazarını ekonomik büyüklük açısından da değerli bir pozisyona getirecektir. Bu sebeple Turkcell'in hali hazırda bazı şirketlerle uygulamaya başladığı Mobil Ödeme servisi hakkında bilgi vermemizin değerli olacağını düşünüyorum.

Henüz çok yeni sayılabilecek Mobil Ödeme servisi ile şirketler müşterilerinden SMS yoluyla ödeme alabiliyorlar. Servisin ana işleyişi şöyle: Belirlenen 4 haneli numaraya müşteri tarafından gönderilen ürün/hizmet kodu ile şirket tarafından belirlenen bedel Turkcell abonesinin faturasına yansır ya da kontörlerinden düşülür. Daha sonra şirkete Turkcell tarafından kesilen komisyon ile ödeme yapılır.

Servis ile ilgili birkaç önemli nokta var. Bunlardan ilki Mobil Ödeme ile tek seferde en fazla 20 TL'ye kadar ödeme yapılabiliyor olması. Yani, aslında premium hizmet paketleri ve özellikle üyelik sistemleri için son derece kullanışlı diyebilirim. Ayrıca aylık olarak da abonenin Turkcell ile aylık fatura bedeline göre belirlenmiş limite bağlı kalarak en fazla 50 - 150 TL arasında satın alma yapması mümkün. Kontörlü Turkcell aboneleri için bu limit aylık 2000 kontör olarak belirlenmiş. Yani, Turkcell abonesinin normalde aylık faturası düşükse, Mobil Ödeme ile harcayabileceği para da aynı oranda düşük limitli olacaktır.

Mobil Ödeme'nin ayrıca bir servis ücreti de bulunmuyor, sadece standart SMS ücreti müşteriye yansıyor. Daha da önemlisi Mobil Ödeme ile yapılan harcamalara Özel İletişim Vergisi (ÖİV), Hazine Katkı Payı veya Telekomünikasyon Katkı (TK) Payı da dahil edilmiyor ve bu ücretler alınmıyor.

Hangi şirketler Mobil Ödeme'den faydalanabilir?

Konuyla ilgili Turkcell yetkilileri ile yaptığım görüşmede bu servisden kimlerin yararlanabileceğini sorduğumda, olabildiğince geniş kitlelere hizmeti sunmak istediklerini öğrendim. Kısacası sohbetimizden anladığım tam anlamıyla şu: Turkcell'in karşısına mantıklı bir servis entegrasyonu talebiyle gidildiği takdirde herhangi bir olumsuz yanıt alınmayacaktır. Hazır yeri gelmişken hali hazırda servisi İstanbul.net, MyNet, TurkTicaret.net, 5LirayaAl.com, Ogame gibi şirketlerin kullandığını paylaşmış olalım.

Yazımın başında da belirttiğim gibi özellikle üyelik sistemleri ve servis bazlı e-ticaret girişimleri için nimet olarak gördüğüm Mobil Ödeme'nin entegrasyon süreci de oldukça kısa sürüyormuş. Birkaç gün içinde ödeme kanalı kurmak isteyen servise ödeme sisteminin uygulanması mümkünmüş ve Turkcell'in konuyla ilgili dökümantasyonları da mevcutmuş.

Mobil Ödeme'yi sadece alternatif bir ödeme seçeneği olarak da algılamamak gerekiyor. Sonuçta birçok kullanıcı için web sitesine kredi kartı numarası girmekten çok daha kolay ve güvenli gelecek olan bu yöntemi uygulamak satış için ulaşılabilen kitleyi artırmak adına da değerli olacaktır.

E-ticaret'in yaygınlaşması ve pazarın güçlenmesi için önemli bir servis olarak gördüğüm Turkcell Mobil Ödeme ile ilgili başvuru yapmak isteyen şirketler zaman kaybetmeden Turkcell'le iletişime geçebilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.