Turkcell Mobil Ödeme ile e-ticaret kolaylaşıyor
E-Ticaret

Turkcell Mobil Ödeme ile e-ticaret kolaylaşıyor

Türkiye'de e-ticaret'in önünü açacağına inandığımız alternatif ödeme seçenekleri hakkında PayPal'ın rolünün büyük olduğundan servisin pazarımıza gireceğinin haberlerini verdiğimiz neredeyse her yazımızda bahsediyoruz.

Özellikle belirtmek isterim ki e-ticaret söz konusu olduğunda biz sadece yüksek ölçekli direkt satış yapan girişimleri değil özel hizmetler, servisler hatta üyelik satışı yapan girişimleri de göz önüne alıyoruz.

Bugün Türkiye'de üyelik ile çalışan oldukça fazla web sitesi bulunuyor, ancak bu sitelerin kaç tanesinde ücretli üyelik seçeneği mevcut? Aynı şekilde Türkiye'de kaç tane hizmet/servis satan web sitesi var? Verimlilik artıran servisler, kurumsal servisler, yönetsel servisler vs... Sayılarının oldukça az olduğuna herhalde herkes katılacaktır. Bu sayı azlığının neden olabileceğini düşündüğümüzde karşımıza birçok sebep çıkıyor. Detaylarına girmeyelim ama sözünü ettiğim türden iş modeli olan girişimlerin azlığının ana etkenlerinden birisinin ödeme kanallarının azlığı ve bürokratik süreçlerden ötürü özellikle bireysel girişimciler için uygulamanın zorluğu olduğunun altını çizelim.

Önemli bir eksiklik olduğunu bildiğimiz online ödeme seçeneklerinin artması Türkiye'de internet pazarını ekonomik büyüklük açısından da değerli bir pozisyona getirecektir. Bu sebeple Turkcell'in hali hazırda bazı şirketlerle uygulamaya başladığı Mobil Ödeme servisi hakkında bilgi vermemizin değerli olacağını düşünüyorum.

Henüz çok yeni sayılabilecek Mobil Ödeme servisi ile şirketler müşterilerinden SMS yoluyla ödeme alabiliyorlar. Servisin ana işleyişi şöyle: Belirlenen 4 haneli numaraya müşteri tarafından gönderilen ürün/hizmet kodu ile şirket tarafından belirlenen bedel Turkcell abonesinin faturasına yansır ya da kontörlerinden düşülür. Daha sonra şirkete Turkcell tarafından kesilen komisyon ile ödeme yapılır.

Servis ile ilgili birkaç önemli nokta var. Bunlardan ilki Mobil Ödeme ile tek seferde en fazla 20 TL'ye kadar ödeme yapılabiliyor olması. Yani, aslında premium hizmet paketleri ve özellikle üyelik sistemleri için son derece kullanışlı diyebilirim. Ayrıca aylık olarak da abonenin Turkcell ile aylık fatura bedeline göre belirlenmiş limite bağlı kalarak en fazla 50 - 150 TL arasında satın alma yapması mümkün. Kontörlü Turkcell aboneleri için bu limit aylık 2000 kontör olarak belirlenmiş. Yani, Turkcell abonesinin normalde aylık faturası düşükse, Mobil Ödeme ile harcayabileceği para da aynı oranda düşük limitli olacaktır.

Mobil Ödeme'nin ayrıca bir servis ücreti de bulunmuyor, sadece standart SMS ücreti müşteriye yansıyor. Daha da önemlisi Mobil Ödeme ile yapılan harcamalara Özel İletişim Vergisi (ÖİV), Hazine Katkı Payı veya Telekomünikasyon Katkı (TK) Payı da dahil edilmiyor ve bu ücretler alınmıyor.

Hangi şirketler Mobil Ödeme'den faydalanabilir?

Konuyla ilgili Turkcell yetkilileri ile yaptığım görüşmede bu servisden kimlerin yararlanabileceğini sorduğumda, olabildiğince geniş kitlelere hizmeti sunmak istediklerini öğrendim. Kısacası sohbetimizden anladığım tam anlamıyla şu: Turkcell'in karşısına mantıklı bir servis entegrasyonu talebiyle gidildiği takdirde herhangi bir olumsuz yanıt alınmayacaktır. Hazır yeri gelmişken hali hazırda servisi İstanbul.net, MyNet, TurkTicaret.net, 5LirayaAl.com, Ogame gibi şirketlerin kullandığını paylaşmış olalım.

Yazımın başında da belirttiğim gibi özellikle üyelik sistemleri ve servis bazlı e-ticaret girişimleri için nimet olarak gördüğüm Mobil Ödeme'nin entegrasyon süreci de oldukça kısa sürüyormuş. Birkaç gün içinde ödeme kanalı kurmak isteyen servise ödeme sisteminin uygulanması mümkünmüş ve Turkcell'in konuyla ilgili dökümantasyonları da mevcutmuş.

Mobil Ödeme'yi sadece alternatif bir ödeme seçeneği olarak da algılamamak gerekiyor. Sonuçta birçok kullanıcı için web sitesine kredi kartı numarası girmekten çok daha kolay ve güvenli gelecek olan bu yöntemi uygulamak satış için ulaşılabilen kitleyi artırmak adına da değerli olacaktır.

E-ticaret'in yaygınlaşması ve pazarın güçlenmesi için önemli bir servis olarak gördüğüm Turkcell Mobil Ödeme ile ilgili başvuru yapmak isteyen şirketler zaman kaybetmeden Turkcell'le iletişime geçebilirler.

Yorumlar (16)
 1. Engin Engin

  Kredi kartı ile ilişkili bir sistem geliştirilse çok daha güzel olur bence. Kredi kartını bir şekilde telefon numarası ile ilişkilendirecekler. Ödeme esnasında internet sitesi bir referans numarası verecek. Mesajın içeriğine referans numarası + kredi kartı şifre(pin) yazılacak ve dört haneli bir numaraya mesaj atılacak.ödeme onayını turkcell siteye gönderecek. Çok daha güzel olur. Paypal falan yalan olur o zaman :)

 2. Amarat Amarat

  blogkonferansında bunu nahnu soylemişti sanırım.boyle cep telefonundan ödeme falan yapılabilse, bloga bir kod eklense isteyen donate yerine bu koda yollasa falan.

  nahnu windows seni duymamış ama turkcell duymuş bak :=)

 3. Turkcell Mobil Ödeme'de otomatik ödeme veya belirli aralıklarla ödeme alma var mi acaba?

 4. Küçük bir sunum izlemiştim bir kaç ay önce konu ile ilgili. ÖİV, TK kontör paketlerine dahil olduğu için mobil ödemede kullanılamıyordu. Bunu aşıp aşmadıklarını merak ediyorum.

 5. Peki bu sistemde kesintiler ve Turkcell komisyonu ne civarlarda oluyor acaba?

 6. Umut Akyol Umut Akyol

  Çok güzel bir haber. Özellikle sağlam üyeleri bulunan web sitelerini reklam gelir modelinden kurtaracak bir gelişme. Paypal'den sonra bu haber çok güzel oldu. Rekabetin böyle bir alanda ortaya çıkması, çok olasılıklı kelebet etkisiyle güzel günlerin habercisi. :) Öte yandan Turkcell'e de diğer operatör rakipler geldikçe tam şenlenir ortalık... Hakikaten çok iyi bir haber. :)

 7. Turkcell'le görüşmeleri bizzat ben yapmadım ancak, ilgili arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla siteler arasında bir sınıflama yok. Kriterleri yerine getiren tüm siteler bundan faydalanabilir.

 8. Ufuk Guven Ufuk Guven

  Turkcell Mobil ödeme sistemini bir sitemin üyeliği için kullanmak istiyorum. Turkcell her siteyi kabul ediyor mu? Neler talep ediyor? Bilgisi olan?

  Ahmet Bey, bilgi verirseniz sevinirim.

 9. Sistemi sinematurk.com ve oyunmemo.com olarak biz de kullanmaya başladık.

 10. Merhabalar,

  Benim öğrendiğim kadarıyla %30 gibi bir komisyon kesiliyormuş. Eğer öyleyse rakipsizlikten Turkcell ciddi kazanacak bir süre..

 11. Zorkan Erkan Zorkan Erkan

  Merhabalar,

  Ben ZEC Game Studio Kurucu Ortağı Zorkan ERKAN, şirket bünyesinde yönetmiş ve yayınlamış olduğum 3 farklı 3d online oyun dünyanın çeşitli firmalarına satılmış durumda, son olarak BFManager isimli online 3d futbol oyunumuda satış aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Öncelğikle oyunu henüz tasarlarken böyle bir düşüncemiz yoktu, sms ile oyunun premium üyelik satışlarını kendimiz yapmayı planlıyorduk ancak 13 ay boyunca turkcell yetkililerine defalarca Mail ve telefon açtık proje dosyalarını pek çok yetkiliye gönderdik (turkcellmobilodeme.com) dahil, hiç birt şekilde bize geri dönüş yada ayrıntılı bilgi verilmedi. Burada Mynet gibi devasa online sitelere bu hizmeti vermekteler bu nedenle "amaç geniş çaplı kitlelere ulaşmak" felsefesi altında milyonlarca üyeye sahip iş yerlerinden bahsediliyor.

  Saygılar,

  Zorkan ERKAN

  Zec Game Studio

  [email protected]

 12. Az önce yaptığım görüşme sonrasında üzülerek sistemin tamamen Turkcell lehine olduğunu öğrendim.

  Servis kesinlikle bireysel kullanıcılar için değil. Kurumsal firmalar ise belirlenen kategorilerdeki oranlara göre komisyon ücretleri belirleniyor. Örneğin fiziksel ürün komisyonu %5 iken internet servisi, içerik gibi bir hizmetin komisyon oranı %25 ve biraz daha ileri gidersek oyun, logo, melodi gibi servislerin komisyon oranı %40. Neredeyse ortaklaşa yapılacak gibi :)

  Görüşmeyi bizzat Micro-Odeme.com online destek üzerinden yaptım. Bu komisyon oranları ile çok ileri gidebileceğini sanmıyorum.

  1. katılıyorum. oranları belirlerken tam çakallık yapıyorlar. sen nasılsa fiziki alım maliyetin yok hadi bakayım paraları üleşelim diyor.

   insaf yani, sen o üyeleri toplyana kadar neler çekmişsin ne emekler etmişsin umurunda mı ..

   rekabet olmayınca böyle oluyor..

   bireysel üyeler kapalı oluşu da cabası.

 13. Exper Exper

  bı sıyete yorum yaz ;

  calıstıgım firma , turkcell ıle mıkro odemeler konusunda partnership anlasması yapmak uzere.

  Isın muhasebe tarafında olan bana , bu ısın mevzuatı ve uygulaması ıle ılgılı henuz detaylı bılgı gelmedi. Sistemde tahsılatı turkcell yapacak, parayı mıkro odeme cozum ortagına mı dırek komısyonu duserek urun sahıbıne mı ıletecek. Faturlaşma ve paranın ıletılmesınde nasıl bir belge duzenlenecek. Turkcell maliye bakanlıgı ıle ortak bır calısma yapmadıysa eger, bu ısler mevzuat acısından sakınca dogurabılır.

  Konu ıle ılgılı alınmıs bır mükteza var mıdır acaba, bilgi sahıbı olanlar goruslerını paylasabılırler mi acaba.

 14. bireysel kullanıcılara hizmet vermemesi açısında girişimcilerin önünü tıkamaya devam edildiğini düşünüyorum.

  ltd şirketi kağıt üzerinde kurmak kağıt üzerinde 2000 lira kira vs.. masrafalrı saymazsan..

  stopaj + muhasebci = 300 TL civarında..

  fikirleri değerlendirebilmek için. Bireysel kullanıcıların önünün açılması gerekli diye düşünüyorum

 15. Türkiye Haberde Türkiye Haberde

  Türkcell Mobil ödemeyi sitemize eklemek için ne yapmamız gerekiyor?