Artık kendinizi PayPal'a hazırlayabilirsiniz
E-Ticaret

Artık kendinizi PayPal'a hazırlayabilirsiniz

Geçmişte PayPal'in Türkiye pazarına girişi ile ilgili çeşitli haberler vermiştik. Bu haberlerde yazdıklarımızın bugün gerçekleşmeye başladığını görüyor ve şirketin o dönemlerdeki planlarının problemsiz işlediğine şahit oluyoruz.

En son bilgimiz şuydu: PayPal Türkiye 2009 sonu ya da en geç 2010 başında aktif çalışmaya başlayacak.

Bu konuda herhangi bir değişiklik yok. Ancak aldığımız yeni bir duyum aslında PayPal'ın pazara girişini merakla bekleyenler için çok daha keyifli olacak.

Öncelikle PayPal yönetiminin ve bizlerin pazara girişten ne anladığını kavramak gerekiyor.

PayPal yönetimi Türkiye pazarına girmek denildiğinde Türkiye'de bir operasyon merkezi kurmak ve istihdam sağlamayı baz alıyor. Bizler için ise aslında PayPal'ın Türkiye pazarına girmesi PayPal'dan Türk Lirası (TL) hesaplarına para aktarabilmekle orantılı algılanıyor.

Şimdi gelelim duyumumuza...

PayPal'ın Türkiye pazarına girişi ile ilgili yol planı aldığımız duyumlara göre şu şekilde olacakmış.

1. adımda zaten planlanan Türkçe arayüz devreye girmişti. Bunu "PayPal'ın Türkiye hareketi" isimli yazımızda paylaşmıştık.

2. adımda PayPal üzerinden TL hesaplarına para aktarımı devreye girecekmiş, ki bu aslında biraz önce bahsettiğim PayPal pazara girdi algısı ve e-ticaret fırsatı için yeterli. 2. adım ne zaman gerçekleşecek diye sorarsanız işte güzel haber burada. Mart sonu Nisan başı gibi bu uygulama aktif olacak. Yani, söz konusu tarihten itibaren artık Türk girişimcilerin online ödeme altyapıları için PayPal'ı kullanmamaları açısından bir sebep kalmayacak. Bankalardan POS almanın zorluğu göz önüne alındığında PayPal'ın bu konuda e-ticaret'in ciddi anlamda önünü açacağını söylemek yanlış olmaz.

Devamın neler olacak?

3. adımda TL hesaplarından PayPal'a direkt para transferi devreye girecekmiş. Bunun için 2009 sonu hedefleniyor. Yani, web siteleri havale yöntemiyle PayPal üzerinden para alabilecekler diyebiliriz.

4. adımda ise PayPal'ın Türkiye operasyonu tam anlamıyla başlamış oluyor ve şirket Türkiye'de operasyon ekibi, altyapı yatırımı ve dolayısıyla istihdam yaratmaya başlıyor. Bu son adım ise 2010 yılında gerçekleşecek.

Kısacası PayPal için geri sayımda artık oldukça sona geldik. İnternet üzerinden satış yapmak isteyen tüm girişimciler için en kolay yöntem yakında Türkiye pazarının kullanımında olacak.

Popülasyon açısından dünyada sözü geçen Türk internet pazarının bu tür gelişmeler ve imkânlarla ekonomik anlamda da değerinin artacağını göreceğimiz günler yakın diyebiliriz.

Yorumlar (11)
 1. Benim asıl beklediğim adım Ebay 'in olan GittiGidiyor'un gene Ebay'in olan Paypal ile birlikte çalışması.

 2. Umut Akyol Umut Akyol

  Çok güzel gelişmeler bunlar, hakikaten heyecan verici. Pos konusunda cimri, tekelci bankalarımız şöyle bir silkinirler... Aslında gittigidiyor.com burada Ebay'le anlşamakla kendi bir Paypal olabilmek gibi çoooook büyük bi fırsat kaçırdı bence ya, ama kim bilebilir tabi. Sonuçta kazanan biz son kullanıcılar olacağız...

 3. Bankaların pos konusunda zorluk çıkardıkları görüşlerine katılmıyorum. Güvenlik konusunda gerekli şeyleri yaptıktan sonra hiç bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Akbank, Garanti ve İş Bankası ile çalışmalarım oldu. Çok yardımcı oldular yazılım ekimize. Yaşadığım en büyük sıkıntı onaylama sürecinin uzun olması. Maksimum 27 gün beklediğimi biliyorum. Bu müşterinin ticari siciline de bağlı biraz.

  Bir de banka açısından değerlendirmek lazım. Kötü amaçlı kullanımda bankanın ciddi zarara uğrama riski var.

  En sıkıntısız olanı ise "Güvenli Ödeme Sayfası" deedikleri sistem. Nispeten daha az meşakkatli ve hızlı.

  Ama PayPal'ın pazara girmesi çok büyük bir avantaj, orta ölçekli ve küçük işletmeler için.

  İnşallah güzel olur...

 4. Önder Eren Önder Eren

  Bankaların riskinin yüksek olduğuna inanmıyorum. Bunun böyle olmadığını da paypal'ın herkese kanıtlayacağını düşünüyorum. Nedense dışardan birileri gelip doğrusunu göstermeden, tekelci zihniyetin keyifli rahatlığından kimse kendi kendine vazgeçmiyor.

  Eticaretin önünü bankalar ve devlet açmayacaksa kim açacak merak ediyorum. Bir ödün verilecekse bir risk alınacaksa bunu girişimcilerden beklemek lüksüne sahip değil ne devlet ne de bankalar.

 5. Mehmet Fatih Yildiz Mehmet Fatih Yildiz

  Kesinlikle e-ticaret açısında bu sektörü canlandıracak bir gelişme, çok küçük girişimler oluşturmamızı sağlayabilecektir.

  Birçok yerde çok ufak fikirlerle büyüyüp profesyonelleşen başarı hikayeleri dinliyoruz. Neredeyse hepsinin ortak özellikleri paypal gibi uygulama servislerini kullanarak başlangıç risklerini minimumda tutabilmeleri ile oluyor. Bu sayede niş alanlarda ev hanımları/öğrenciler gibi kitlelerde çok fazla bilgisayar bilgisi bile bilmeden ticarete girebilmelerini sağlayacaktır.

  Bu da son kullanıcı için pozitif, web profesyonelleri için negatif bir etken olarak da görülebilir.

  Ama şu açıktır ki Türkiye için e-ticaret ile yapılan para akımı kesinlikle artacaktır.

 6. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

  Türkiye ne yazıkki halen eticaret gıt bir noktadan yaklaşıyor. Yurt dışında online ödeme sistemleri oldukça yaygın komisyon oranları düşük vergiler düşük en güzeli devletler nerden nasıl geliyor uygulamalarını sadece yasadışı faliyetler için yapıyorlar. Her nasılsı yurtdışının tam aksine Türkiye'de ki bankalardan pos almak için neredeyse holding olmak gerekiyor( Bu sorunun en madurlarından biri olarak söylüyorum.)

  Gelelim paypal'e halen api desteğini Türkiye'ye açmış değil. Türkiye operasyonunu açıyor fakat nedense halen api desteğini Türkiye'ye açmadı(Açacağınıda düşünmüyorum.)

  Yurt dışında insanlar evlerinden X ürününü satarak 100 binlerce dolar kazanırken ( Geçen günlerde okuduğum bir habere göre 16 yaşında bir çocuk ayda 70 bin ytl kazanıyordu.) Türkiye'de işsizlik hat safadayken yasalar bizim faliyetlerimize izin vermiyor. T.C kanunlarının acilen değiştirilerek sanal kazancın önü açılmalı.

  Türkiye'de halen internet pazarı sadece arkadaşlık sitelerinin elinde. Ürün satımı yapan eticaret siteleri batma konumunda (En büyük sebebinin bankaların bloke hesap anlayışından kaynaklandığını düşünüyorum.).

  Türkiye halen internet sektörünü çeşitlendiremedi. Ciceksepeti.com yemeksepeti.com alisverissaati.com gibi örnekler sanırlı kalıyor.

  Ne yapmalıyız denilirse acilen devletin birşeyler yapması gerekiyor.

  Saygılarımla

 7. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

  Ah bi gelse biz çoktan hazırız da...

  Hüseyin Uysal'ın dediği gibi Türkiye'de internet üzerinden iş yapmak kabus.

  Bankaların yaklaşımı "işine gelirse" modeli.

  Devletin zaten olaydan haberi yok...

  Internet kurulu, TBD vs. ayakta uyuyo zaten işleri güçleri politika...

  Açıkçası hevesle ve heyecanla bekliyorum ben de...

 8. Decameron Decameron

  pp ın buraya gelmesi yurtdısına komisyon vermekten başka bir ise yaramaz

  gg ve benzer sistemlerde zaten malını satan satıyor ustelik gg güvencesinde

  pp bir ihtiyaç ise bu ihtiyac bir türk firmasıyla karsılanmalıdır

  ben pp nin eticareti canlandıracağına inanmıyorum

 9. Ufuk Güneş Ufuk Güneş

  ilk örnekleride ortaya cıkmaya başladı.Bir şekılde de baslaması gerekıyodu.Cesaret işi bu bence.gecenler bazı forumlarda efirsatci.com diye siteye rastladım.Çok taktir ettım bir paypal kullanıcısı olarak.bi seylerin değişmesi gerek belkı paypal bu girişimleri gorüpte türkiye ye inanır ve adımını hızlı atar

 10. Muhammed Yasin Ergül Muhammed Yasin Ergül

  paypal üzerinden $350 hesabıma istemiştim... ve üzerinden 5 aydan fazla zaman geçti.. bin kere mesaj yazdım ve geri zekalı support team üyeleri her seferinde aynı basma kalıp mesajı yazıp duruyor ve "sorgu no" dedikleri bir numara verip duruyorlar ki bankaya sorduğumda böyle bir transaction gerçeklemşediğini söylüyor... 3 aydır Paypaldan gerek mail ile gerekse telefon ile IBAN numarasını istedim... söylememekte ısrarcılar... kısacası güvenilir bir şirket değiller... bu yaptıkları hiç profesyonelce değil....

  1. Durmuş Durmuş

   selam arkadaşım.Aynı şey benim başıma da geldi.Senin ne çektiğini ben çok iyi anlarım.

   1-paypal dan mutlaka referans numarasını(banka takip no değil.) iste.Bir de işlemi gerçekleştirdiğin paypal işleminin sayfasının çıktısını al bankaya öyle git.

   2-Bankaya gittiğinde bu referans no ile git.Ve işte referans no ile geldiğinde sana bir sonuç vermek zorundalar.Gerekirse banka şube müdürüne çık.

   3-bir de merak ettim bu banka fortis mi.kredi kartına mı çektin yoksa banka hesap nosuna mı.

   Benim ki uzun uğraşlar sonunda tam 1,5 ay sonra parayı çıkarttım.

   sana kolay gelsin.

   Ve asla çekinme ve yılma.Hep öyle bir eft gerçekleşmemiş derler.