PayPal Türkiye için geri sayım başladı
E-Ticaret

PayPal Türkiye için geri sayım başladı

Geçtiğimiz günlerde eBay Almanya ve GittiGidiyor'un Yönetim Kurulu Üyesi Sina Afra ile yaptığım görüşmede PayPal'ın ve eBay'in diğer ürün ve servislerinin de önümüzdeki dönemlerde Türkiye pazarına giriyor olacağını öğrendim.

Sina Afra'nın eBay ve şirketin ortağı olduğu GittiGidiyor'daki Yönetim Kurulu Üyeliği dışında eBay'deki sorumlulukları arasında Avrupa'daki M&A ve Almanya'daki strateji operasyonları yer alıyor.

Türkiye'yi de kapsamına alan sorumlulukları dolayısıyla eBay'in bu pazara bakışı ve gelecek planları ile ilgili en doğru kaynak olan Sina Afra, önümüzdeki 12-18 aylık süreçte, ki buna 2008 sonu ya da en geç 2009 başı dememiz mümkün, dünyanın en önemli internet tabanlı ödeme sistemlerinden PayPal'ın Türkiye operasyonunun başlayacağını söyledi.

Bu açıklamadan yola çıkarak gelişmenin bir başlangıcı olarak PayPal'ın bir süre önce Türkiye merkezli üyelerinin VISA kart hesaplarına geri ödeme imkanını başlattığını düşünebiliriz. Hatırlarsınız PayPal Türk kullanıcıları için sadece Amerikan bankalarına ödeme imkanı sunmaktaydı.

eBay'in GittiGidiyor ile Türkiye pazarına önemli girişi, öncesinde seri ilan servisi Kijiji ailesinden olan Intoko ile bu pazarda yer alıyor olması ve elbette Skype'ın Türkiye operasyonunun aktif olarak sürmesi "sırada PayPal mı var?" sorusunu aklımıza getiriyordu.

Sina Afra ile yaptığımız görüşmede eBay ve Türkiye açısından önemli stratejik gelişmelerden de haberdar oldum. eBay'in Türkiye pazarına bakışı ve sahip olduğu tüm servis ve ürünlerle ülkemizde faaliyet göstermeyi planladığını yazımın başında belirtmiştim. Buna ek olarak şirketin uzun vade planları arasında Türkiye'de de bir eBay kampüsü oluşturma ihtimalini öğrendim.

Mevcut ve gelecek operasyonlardaki kaynak kullanımları, personel sayıları ve pazar büyüklüğü ile değerlendirildiğinde önümüzdeki 4-5 sene içinde eBay'in lokal bir kampüs kurarak Türkiye'deki tüm operasyonunu merkezi olarak buradan yönetmesi ve sürdürmesi bir seçenek olarak akıllardaymış.

PayPal'ın yakın zamanda ülkemizde aktif operasyona girmesi ile e-ticaret alanında nasıl değişimler olacağını ve özellikle internet girişimcileri için ne tür imkanlar sağlayabileceğini tahmin edebilirsiniz. PayPal ile oluşacak sanal POS rekabetinin bankalar tarafından ne tür yeni uygulamaları beraberinde getireceğini de kurgulamak çok zor değil.

Tüm bu gelişmelerin ışığında zaten genç bir internet popülasyonuna sahip Türkiye'nin internet üzerinde ticari anlamda da değer yaratan bir konuma gelmesi, hali hazırda internet pazarının popülasyonu ile dünyanın ilgisini çekiyor olmasını büyük ölçüde güçlendirecek ve yeni yatırım girişlerini beraberinde getirecektir.

Aynı bakış açısından yola çıkarak ülkemizin, eBay'in olası bir kampüs oluşturması durumunda global şirketlerin operasyon merkezi konumuna gelmesi açısından da önemli potansiyeli bulunmaktadır.

Sina Afra ile yapmış olduğum görüşmeden edindiğim bilgiler ile heyecanlanmamak elde değil. Bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak kişi ve kurumların stratejilerini modellemesi eminim birçok alanda değer yaratacaktır.

Yorumlar (18)
 1. John Titor John Titor

  konu anlaşılmıştır teşekkürler

 2. Doğan grubunun da bir denemesi olmuştu: www.paradol.com ama şimdi domain bile gitmiş sanırım :)

  Paypal ile küçük miktardaki ödemeler için kredi kartı verme korkusu azalabilir. Devam eden 2 e-ticaret projemizden örnek verirsem genelde ufak ödemeler için havale yönetimi tercih ediyor kullanıcılar.

 3. Naskastra Naskastra

  Deneseler ne olacak komisyon oranlarına ve altyapılarına bi baksanıza.

 4. Türkiye'de Paypal sistemini deneyen firmalar oldu ancak bankalar tarafından kapatıldı. Şimdi www.paymoment.com diye bir site var. Büyüyünce o da kapatılır herhalde.

 5. Yasin Işik Yasin Işik

  Gerçekten de çok önemli bir haber. paypal'ı türkçe olmadığından dolayı kullanmıyordum :) hayırlısı olsun...

 6. İsmail Altuntaş İsmail Altuntaş

  Güzel bir gelişme...

 7. Süper bir haber, sürekli paypal kullanıyorum, ödeme yapabiliyorum ama ödeme alamıyorum servisten turkiye desteği olmadığından dolayı tam yararlanamıyoruz iyi bir gelisme.

 8. aynı şekilde yasin bende kullanamıyordum çok güzel olacak :) hayırlı olsun..

 9. @John Titor

  www.odeme.com.tr

 10. John Titor John Titor

  neden türkiye de pay-pal sistemini kimse denemedi ?

 11. Ahmet Gündoğan Ahmet Gündoğan

  PayPal güzel bir sistem, ama türkiyede hizmet veren Paymoment.com türkçe ve bir türk firması. güçlü bir firma büyüyünce kapatılırmı bilmem. :) şimdilik kullanıyoruz.

 12. Kemal Milar Kemal Milar

  PayPal'ın Türkiyeye gelmesini senelerdir bekliyordum. Enson 2007 Ağustos ayında tekrar girip bakmıştım ama hala türkiye desteği yoktu.

  Bugün tesadüfen google'da arama yaptığımda sizin sitenizde bu haberi görünce oldukça sevindim.

  Çok büyük bir eksiklik artık kapatılmış olucak. Bu haberin bir çok insan tarafından memnuniyetle karşılanıcağından eminim. Umarım enkısa zamanda sorunsuz devreye girer.

 13. Murat Turan Murat Turan

  Umarım en erken zamanda gelir, Türkiye'yede böyle bir payment sisteminin açıklığı uzun zamandır var, geç bile kalındı...

  Google Checkout'un paypal'ın elinde ebay kozu varken Paypala gerçek bir rakip olması çok zor.

 14. merhaba ,

  turk siteleride kullanmaya basladığı gördum

  www.efirsatci.com

  dikkatinize

 15. Merhaba arkadaşlar Türkiye ve Rusya arasında çalışan en popüler tanışma sitesi www.rusask.com da paypal ile çalışıyor.

 16. Netereyon Netereyon

  güzel paylaşım

 17. Netvitrinim Netvitrinim

  gercekten güzel bir konuyu ele almış sınız tebrik etmek gerekir Türkiyede e-ticaret gittikce büyüyor ve herkeste bunun farkında yabancılar bile geliyor yavas yavas tabi bunu fark eden kendi firmalarımızda var ve e-ticarete yönelen bir firmalarımızdan bitanesi bir bakın isterseniz. http://www.netvitrinim.com/index.php?p=list&k_id=0

 18. Webdenaldim Webdenaldim

  Paypal cok onemlı suan turkıyede de hızmet verıyor benım hesabım var