Google, Microsoft'un Yahoo!'ya yaptığı teklife sert çıktı!
Genel

Google, Microsoft'un Yahoo!'ya yaptığı teklife sert çıktı!

Birkaç dakika önce Google resmi blogu üzerinden yazılı bir basın açıklaması yaptı ve Microsoft'un Yahoo!'ya yapmış olduğu 44.6 milyar dolarlık teklifle ilgili çok sert cümlelere yer verdi.

Microsoft'un Yahoo!'yu satın almasının internetin açıklık ve yenilikçilik prensiplerine engel olacağını bildirerek başlayan açıklama, Microsoft'un kişiler bilgisayarlardaki yazılım tekelinin internete de sıçrayacağına değinerek devam ediyor.

Google'ın konuya bu kadar hızlı bir cevap vermesi, bunu Pazar günü gerçekleştirmesi ve açıklama kapsamında oldukça sert cümlelere yer vermesi bu hafta içinde satın alma ile ilgili önemli tartışmaların olacağına işaret ediyor.

Gerçi Google'un Microsoft'un beklenen bu girişimine hazırlıksız yakalandığını düşünmüyorum ve mutlaka yapılan açıklamanın da uzun bir geçmişe dayandığını tahmin ediyorum.

Tüm bunların yanında Microsoft'un Yahoo! satın almasını gerçekleştirmesi durumunda stratejisini tamamlaması için Facebook'daki mevcut hisse oranını da yükseltebileceği göz önüne alınmalıdır. Diğer taraftan Yahoo!'nun zamanında zaten Facebook'a bir ilgisinin olduğu da unutulmamalı.

Google'ın yapmış olduğu basın açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

GÜNCELLEME 1: Google'ın yapmış olduğu açıklama ile ilgili TechCrunch'da da bir yazı yayınlandı.

GÜNCELLEME 2: Microsoft'tan Google'ın açıklamasına cevap geldi. Yahoo!'nun satın alınmasıyla internette online reklam ve arama motoru pazarında Google'ın rekabet üstünlüğünün önüne geçileceği ve bu pazarda rekabetin tekrar sağlanacağı belirtiliyor. Ayrıca Microsoft'un açıklık, yenilikçilik ve gizlilik konularına bağlılığı da vurgulanıyor.

Yorumlar (28)
 1. Bu konuya olan yaklaşımları, insanların liberal ekonomiyi nasıl algıladığı konusunda bir turnusol kağıdı adeta.

 2. @Sunset: Verdiğiniz istatistikler sadece ABD'yi bağlamakta olup, dünya üzerinde de çok farklı değildir.

  Diyorum ki, Google dayatmıyor!. Tekel dediğin tek seçenekçi, dayatmacı bir anlayıştır. Oku bakayım diyerek çok bildiğinizi ve benim bu dünyadan anlamadığımı ifade etmeğe çalışmışsınız, anlaşılırdır... Tekel istiyorsanız Microsoft'a bakın diyorum! Arama motoru tercihinde insanlar özgür fakat Microsoft donanım ve yazılım tarafında bu özgürlüğü istemiyor, niçin? Ha şimdi İnternet alanında da rakip istemiyor niçin? Anlayınız.

 3. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Hasan Bey'e sonuna kadar katılıyorum. Her ne kadar microsoft işletim sistemi ve tarayıcı konusunda çeşitli tekel girişimlerinde bulunsada sonunda yüksek cezalarıda ödedi. Avrupa'da çok örneğini gördük. Yani google bu konuda yanlış tavrı takınıyor. Eğer microsoftun tekelleşmesini istemiyorsa daha iyi hizmet vermeli ama bu tip tavırları her ülkede, toplulukta bulunan resmi rekabet kurumlarına bırakmalı. Hatta tüketici örgütlerine. Bu kararı sözleri hali hazırda rakip olan bir firmanın sarfetmesi çok komik olmuş. Artık Adsense için rakibi olmadığından çok geç aldığı bir takım tedbirleri, sedo kazançlarını ve daha bir çok kazanç kapsını korumak için daha iyi hizmetleri sunmak zorunda. Hatta bu tip bir rekabet durumunun kişisel gizlilik kurallarına yansıyacağı ve kullanıcının işine geleceğine eminim.

 4. Eren Bostan Eren Bostan

  daha satınalma gerçekleşmeden birbirlerine girecek haldeler...

 5. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  @Hasan Toprakkaya : ) güçsüz bir şirket gibi mi? / çeki düzen verme konusunda da ayrıca sataşmak istiyorum ama biraz işim var şimdi : ) umarım sonra : )

 6. Google iki konuda cok geriledi.

  1 google adsene reklam kaliteleri cok kotu durumda.

  2 google arama sonucları spamden gecilmiyor,

  artik dikey arama motorlarını tercih ediyorum, kurumsal birşey arayacaksam sirketce.com gibi bilgi arıcaksam wikipedia.com gibi cok daha az ama öz sonucla karsilasiyorum.

 7. Hasan Toprakkaya Hasan Toprakkaya

  Google bence haddini aşan bir tavırla olaya mudahil olmaya çalışmış. Güçsüz şirketlerin davranacağı bir tavır takınarak beni çok güldürdü. Google'un taşıdığı endişeler tamamen korkusundan ileri gelmektedir. Bence microsoft+yahoo gibi bir devin internet pazarını çok fazla hareketlendireceğine inanmaktayım. Google'unda kendine çeki düzen verme zamanı gelmişti.

 8. Oğuzcan Şahin Oğuzcan Şahin

  Google'nin yazdığına göre Bilgisayarlarda ki Yazılım tekeli Microsoft'a ait bu internete de sıçrayacak diyor. Tamam ilk söylediklerine katılıyorum bilgisayarda tekel olduğu doğru ama birde diğer taraftan bakarsak Google'de interneti kendi tekeli gibi kullanmıyor mu? Her türlü hizmeti verirken Arama motorun da yada adsense de bir çok hile yapmışır ve yapmaya devam edecektir. Aynı zaman da Facebooktan hisse alamayınca Sosyal ağlar için rekabet ortamı yaratıp Sosyal ağ piyasasını kendi tekeli altına sokmak istemedi mi?

  Bence Google'nin bu olaya karışmaması lazım. Kendi işine bakmasın da yarar var diye düşünüyorum...

 9. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  Google'ın Microsoft'tan Düşmanca bir teklif gibi bir açıklama yapması bana da çok ilginç geldi doğrusu ,yahoo ne düşünüyor acaba ? Bekleyip göreceğiz ..

 10. Google'nin böyle bir açıklama yapması beni nasıl sevindirdi bilemezsiniz :) Yaşamak lazım bu duyguyu..

 11. 40 yıl düşünsem Google'ın böyle bir açıklama yapacağı aklıma gelmezdi. Eğer korkmaya başladıysanız, kaybetmeye hazırlanın. Microsoft Yahoo haberi ile eli ayağına dolandı. 3. Dünya savaşı sanırım online olacak.

 12. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  @1,2,3,4,5 diye değiştiriyorum : )

 13. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Bu yazıyı Webrazzi'de okurken yazınızın hemen yanındaki Google Adsense reklamı şöyle(yazım hataları ile birlikte):

  AdımAyça Yaş23

  ErkekParnerim YokArıyorum SenOlmakİstermisin

  gizemligece.info

  Adsense önceleri bu tip reklamlar konusunda çok dikkatli idi ama kendisinin bu konuda tekel olması sebebiyle işi bu noktalara kadar getirdi.

  Google Türkiye ne iş yapıyor bilmiyorum ama Adsense reklamları erotik markete ve "üçkağıtçı mobil üyelik" şirketlerinin(ki bunları da ele alsanız burada) yuvası haline geldi.

  Dinsizin hakkından imansız gelir diyerek Microsoft'u Google tekeline karşı bu konuda destekliyorum.

 14. kahvaltıdan sonra papatya falına başlamıştım. "microsoft", "google", "microsoft", "gooogle", "micr.. derken ; reuters "google" diyerek olaya farklı bir boyut getirdi. yahoo paylaşılamayan hint kumaşı oldu. yahoo bu ; sağı solu belli olmaz, şahsen yahoo'nun her türlü süprizine açığım. 2008 internet camiasında gövde gösterisi şeklinde geçecek. her türlü süprize hazırlı olunuz.

  http://www.reuters.com/article/technologyNews/idUSN0362915520080204?feedType=RSS&feedName=technologyNews&rpc=22&sp=true

 15. Ne demiş Techcrunch'da bir arkadaş, "her ne olursa olsun, Google hala Internet'in Gorili olarak orada".

  Microsoft+Yahoo! birleşmesinden çok bir nane çıkacağını düşünmüyorum... Bu "Merge" olayı (mali+teknik)tamamiyle gerçekleşinceye kadar Google da armut toplamaz... AOL'un Netscape aldığı günleri hatırlıyor musunuz??

  Ha Facebook mu? Herkes oha be 15 milyar dolar ediyor demeye devam ede dursun, 2007 bilançosuna baktınız değil mi? Microsoft desteği bile Facebook'un yüz milyonlar mertebesinde zarar etmesini engelleyemiyor... Microsoft Facebook'u çok daha fazla pompalamak zorunda kalacak...

 16. Yahoo arama motorunu hiç kullandınız mı bilmiyorum ama eğer ki ingilizce birşeyler ararsanız (diğer dillere desteği ingilizce kadar yok) çok iyi sonuçlar çıkardıgını görürsünüz.Bence Google ye en yakın arama motoru Yahoo Search.Google nin de bunun farkında olmaması imkansız.Tabii Google kadar iyi olmasıda beklenemez çünkü Yahoo sadece bi arama motoru değil.Şimdi Microsoft satın alırsa güçlerini birleriştirmiş olacaklar daha iyi arama algoritmaları geliştirecekler ve Google kadar diğer dillerede destek vermeye başlarlarsa Google yediği pastayı ciddi oranda paylaşmak zorunda kalabilir.Google büyüklüğüne bakarak böyle bir tepki vermesi garip olabilir ama bence Yahoo arama motoru ciddi bir rakip.

 17. google kıskanıyor.çok bencil olmaya , yusuf yusuf olmaya başladı google.

  yeter şu tekelleşme artık.

  microsoft geç bile kaldı.

  inşallah google illetinden kurtaracak bizi.

 18. Nihat Tekin Nihat Tekin

  Bu gün saat 12:30 da internet bağlantım koptu.Ve yaklaşık yarım saatlik bir uğraş sonucu nihayet benimle ilgilenebilcek bir oparotör! bulabildim saat 13:05 te telefonla konuştuğum sözde yetkili sorunun benden kaynaklandığını modemimden yada bağlantı noktalarında bir problem olduğunu ve kontrol edip tekrar aramamı istedi.yakşalık bir yarım saat de bunun için uğraştım saat 14:00 da nihayet tekrar türk telekom mun nadide aparotorlerinden birine daha ulaştım ve problemin benden kaynaklanmadığı ve bir buçuk saattir internet bağlantım olmadığını ilettim.kaydımı aldıklarını fakat bunu sistemin kabul etmediğini nedeninin ise genel bir sorunla karşı karşıya olduklarını soyledi. yani bi onceki aramadaki oparatör! beni yanlış bilgilendirmekle kalmamış aynı zmanda 1:30 saatimide çalmış.Problemin ne zaman halledileceğini sorduğumda ise bilmediklerini soylediler:) sinirden gülüyorum.saat 15 olduğunda hala internet bağlantım yoktu ve dayanamayıp tekrar aradım ve otomatık yanıt sistemi devreye girip genel bir problemin yaşandığını ve yaklaşık 4 saat içindeproblemin halledileceğini soledi. saat 16:00 ve nihayet internet bağlantısı sağlanabildi. sonuç olarak yaklaşık 3.5 saat internet bağlantım kesilmiş oldu.Dunyanın neresinde boyle bir şey var merak ediyorum.ağzıma ve aklıma gelenleri soylemek için sanırım burası doğru bir yer deil ama arda kutsal tt netin müzik olayına girişine bu kadar yer ayırdıktan sonra bunlar içinde sanırım soyleyecek çok sözü vardır.ttnetin neyine müzük işine girmek ilk önce asli görevlerini eksiksiz yerine getirsin ve gölge etmesin başka bir şey istemiyoruz.biz türk kullanıcılar bu durumlardayken milyar dolarlık satın almalar ne kadar ilgilendiriyor artık bizi merak ediyorum..

 19. Google neden korksun ki? Tekelmiş, peh!

  Microsft'un yazılım ve donanım alanındaki devasa büyüklüğünü niçin unutuyorsunuz. Bugüne kadar Google'a para verdiniz mi?

  Microsoft eğer bu işe girerse yazılım ve donanım alanlarındaki tekelini internete de taşıyacak. Kimin tekeli Google?

  Kimse size Google aramasını kullanın diye dayatıyor mu? İstemezseniz kullanmazsınız. Fakat yazılım ve donanım alanında böyle mi?

  Ha şunu da söyliyeyim: Yahoo, Microsoft satın almasına sanırım pek sıcak bakmıyor, hatta kendileri Google'ı istiyor. İşler çok daha fazla değişecek gibi.

  Daha bu sabah Steven Ballmer, Yahoo'dan gelen "Ey Google, asıl sen bize gel" teklifine çemkirerek cevap vermedi mi?

  Tekel anlayışınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim...

 20. @Kemal: Oku bakayim

 21. Murat Buyurgan Murat Buyurgan

  Google'ın bu konu için basın açıklaması mutlaka rafda hazır bekliyordur.

  Bu tip konularda şirketlerin açıklamaları rahatça yapabilmeleri, bu hakları kendinde bulmaları da alışageldik bir durum.

  Ülkemizdeki iş anlayışı ile uzaktan yakından alakası olmayan bir kültür.

  Acaba biz mi yanlış yapıyoruz, onlar mı?

 22. Basit Düşün Basit Düşün

  Mitolojik olarak microsoftu bir yanardağa, yahoo’yu bulutlara, google’ı ise sonsuz bir göle benzetebilirsiniz.

  Yanardağ misyonu gereği çok ızdırap çektirmesine rağmen insanlara ayak basacakları toprakları, verimli ovaları, vadileri yaratmıştır.

  Bu yanardağ sayesinde oluşan sonsuz göl ise insanlara yaşamaları için gerekli suyu, medeniyeti kurmalarını sağlamıştır.

  Yanardağ arada öksürmek dışında misyonunu tamamladığının ve birşeyler yapmazsa varlığını devam ettiremeyeceğinin farkındadır.

  Herşeyi kendinin yaratmasına rağmen neden insanların gölü sevdiklerini anlayamamaktadır. Ve gölü kıskanmaktadır.

  Göl ise bu durum karşısında endişe duymakta ve yanardağın içindeki lavları kusarak, kendini ve medeniyeti yok edeceğini düşünmektedir.

  Bir gün yanardağın tepesi atar, bütün gücünü toplayıp, herşeyi kasıp kavurmaya karar verir. Yanardağdan dumanlar çıkmaya başlar, lavlarını püskürtmeye hazırdır.

  Yanardağın son nefesini verdiği gün ortalık kıyamet gününe döner, göz gözü görmez olmuş, yanardağ içindeki lavları kusmuş ve heryeri bulutlar kaplamıştır.

  İnsanlar, hayvanlar, bütün canlılar ve evren kaygı ve endişe içindedir.

  Ortalık sakinleşip durulduğunda insanlar gördüklerine inanamamışlar.

  Yanardağın başında bulutlardan bir taç ve üzerinde küçük bir krater gölü oluşmuştur.

  Microsoft artık sonsuza kadar susmuştur, ama istediği şey gerçekleşmiş ve bir göle dönüşmüştür.

  Yahoo ise ortalıkta ordan oraya savrulmaktansa kendini görkemli bir yerde bulmuştur.

  Gelelim google a, google kendini tehdit eden yanardağdan kurtulmuş, tekrar eski sakin ve medeniyeti besleyen günlerine geri dönmüştür. Kendine akarsular, şelaleler, küçük göller açarak okyanusa ulaşmış ve medeniyeti dünyanın her yerine taşımayı başarmıştır.

  Son söz: Varlığın misyonu kendi kaderini belirler.

 23. @Kemal: Verdigim istatistikler ABD bazli olup, kursel pazarda Google daha da baskindir. Ulkemizde ise Google arama motoru ve internet reklam pazarinin yaklasik %90'ina hakim konumdadir.

  Monopol veya oligopol sirketler sadece devletce veya yasalarca korunarak olusmaz. Teknoloji, patent, yatirim maliyeti, rekabetci fiyat, bayi aglari, ortakliklar ve satin almalar bir oyuncunun tekellesmesine yol acabilir.

  Bugun OS tercihinde de insanlar ozgur, ama OS pazarinin 95% i bu yazdigim nedenlerden dolayi Microsoft'un elinde bulunmaktadir.

  Yukaridaki verilerden anlasilacagi gibi Google internet alaninda, Microsoft'un OS pazarindaki konumuna gelmek uzere. Soruna cevabim olsun; ben sahsen linux kullaniyorum. OS pazarindaki tekel ne kadar tehlikeliyse, internette arama ve reklam alanlarindaki tekel en az o kadar tehlikeli.

  Su anda, internet sirketlerinin basarisi onemli oranda Google'in algortimasina bagli durumda. Doubleclick alimindan sonra yayincilarin cogu tek bir oyuncuya bagli konumuna geldi. Gucunu kaybetmis olan Yahoo, pazarda saglikli bir rekabetin olusmasini saglayamiyor.

 24. Oğuzcan Şahin Oğuzcan Şahin

  Geçenlerde gazetenin birinde MS'nin CIOsu konuşmuş onun yazıyı yayınlamışlardı. Yahoo'ya 6 hafta süre veriyoruz ya bize satarlar yada zorla alırız demiş. Zorla almak kısmıda piyasada ki tüm Yahoo hisselerini toplamakmış...

 25. John Titor John Titor

  Kemal iyi güzel demişsin hoş da demişsin de ben başka birşey soracağım adsense/adwords ile google paramızı gayet güzel keserek almıyor mu, bir de ne idüğü belirsiz bir pagerank sistemi var. 1 tane idare edecek düzeyde çalışan arama motoru var o da google basbayağı tekel işte, bir de kullanıcıların e-mail vs iceriğinin keywordunu alıp sana reklamı dayıyor hizmetlerinden. sosyal networklere de göz koydu opensocial diye bişey uydurup..

 26. Büyük rekabet bundan sonra daha da kızışacağa benziyor..

 27. Ben olaya biraz farklı bir açıdan bakmak istiyorum.

  Microsoft işletim sistemi ve yazılım piyasasının tekeli.

  Google internet'in tekeli.

  Yahoo tam ortalarında bir yerde.

  Microsoft'un yahoo yu alması benim açımdan, google ın bu anlayamadığım tekelinden kurtulmamıza sebep olacaktır.

  Bunun yanında eğer microsoft google ıda yutarasa o zaman tam tekel olur ki bu dünya artık çekilmez.

  Kısacası birinin bu google a dur demesi lazım. Artık bıktım bu google dan. Sevmiyorum ama çoğumuz gibi kullanmadan da olmuyor.

  Ayrıca yahoo nun gidişi benim çok hoşuma gidiyor. Adamlar oturup düşünüp taşınıp ortaya güzel şeyler koyuyorlar. Yahoo bizim ilk göz ağrımız. Kimse almasın onu.