Obama Web 2.0 ile göreve başlıyor
Genel

Obama Web 2.0 ile göreve başlıyor

Amerika’nın ilk Afro-Amerikan başkanı Barack Obama bugün milyonların izleyeceği bir törenle yemin ederek Amerika Birleşik Devletlerinin 44. Başkanı olarak göreve başlayacak. Bugüne kadar gördüğüm tüm seçimler içerisinde Web 2.0’ın etkisinin en çok yaşandığı uzun bir kampanya sürecinden sonra göreve başlayacak olan Obama’nın yemin töreni de yine Web 2.0 araçlarının kullanıldığı bir kutlama olacak.

İnternet üzerinden bu önemli olay CNN.com’un yanında Joost, Hulu, Ustream.tv ve Current.tv’nin açtıkları kanallardan takip edilebilir. Current.tv, Twitter ile ortak bir çalışma yaparak yemin törenini “Tweetler” ile beraber sunacak. Bu sayede izleyiciler canlı yayını izlerken Twitter’daki yorumlardan uzak kalmamış olacaklar. Joost’un yayınının da kalite açısından çok iyi olacağını düşünüyorum. Ayrıca Ustream.tv de töreni canlı yayınla iPhone'larından izlemek isteyenler için bir uygulama yayınladı.

Seçim döneminde kullanmaya başladığı Web 2.0 araçları ve yeni teknolojiler ile, büyük meyda kuruluşları arasında öne çıkan CNN, yemin töreni için yine ilginç iki uygulamayı hayata geçirdi. Bunlardan ilki Facebook ile gerçekleştirdikleri ortak çalışma. Bu sayede CNN.com üzerinden yayını izleyenler arkadaşları ile ve diğer Facebook kullanıcıları ile yorumlarını ve düşüncelerini paylaşabilecekler. CNN seçim gecesi kullandığı hologram teknolojisi ile gönülleri kazanmıştı. Bu sefer de Microsoft ile ortak olarak yine ilginç bir teknolojiyi hayata geçiriyorlar. Microsoft'un sağladığı Silverlight tabanlı Photosynth teknolojisi sayesinde, izleyenlerin yemin töreni sırasında çekip CNN'e gönderecekleri fotoğraflar birleştirilerek 3D panoramik görsellere dönüştürülecek. Photosynth, aynı alanın değişik açılardan ve mesafelerinden çekilen fotoğrafları birbirlerine bağlayarak, fotoğraflanan alanın 3D modellemesini yaratabilen bir teknoloji.

CNN, yemin törenini izlemek üzere Washington'da bulunanlardan (1.5-2 milyon kişi olacağı tahmin ediliyor), Obama sahnedeyken, bulundukları konumdan 3 farklı zoomla sahnenin fotoğrafını çekerek, onlara yollamalarını istiyor. Photosynth teknolojisi kullanılarak birleştirilecek olan fotoğraflar sayesinde Obama'nın konuşma anı üç boyutlu olarak CNN.com'da yayınlanacak. CNN bu sayede geniş kullanıcı içeriğini, yeni bir teknoloji ile işleyerek çok ilginç bir sonuca ulaşacak gibi duruyor.

Yorumlar (8)
 1. Futbolik Futbolik

  Bu yazının sadece ilk paragrafını okudum ve hemen iki şey dikkatimi çekti:

  1 - Afro-Amerikan diye bir şey yazmışsınız. Türkçe'de biz genellikle zenci demeyi tercih ediyoruz.

  2 - "Bugüne kadar gördüğüm tüm seçimler içerisinde Web 2.0’ın etkisinin en çok yaşandığı .." diye yazmışsınız. Bundan önceki seçimlerde Web 2.0 diye bir şey var mıydı?

 2. Amarat Amarat

  Bu site wordpress ile yapılmış bir site, bunun için bu yorumlara rss feed ile abone olmak yerine müteakip yorumlar e mailime gelsin seçenegi eklense daha faydalı olur gibime geliyor, yoksa şüpheniz mi var ?

 3. Tolga Tolga

  Sizce Obamanın seçilmesinde web2.0 nasıl etkili oldu? Mesela hangi web uygulamalarıyla neler yapildi?

  Bir de bizde de ulke genelinde sanirim onbinlerce belediye baskani yaklasik 2 ay icinde secilmis olacak. Ancak halen adaylarin dahi cogu yer icin belli olmamasını nasıl yorumluyorsunuz? Ayrica ulkemizdeki bu secimlerle ilgili internet kullanicinin icerikle etkilestigi her hangi bir uygulama var mı?

 4. Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit

  Obama ile birlikte yeni bir çığır açıldığı kesin. Artık internetin ne kadar etkili bir pazarlama mecrası olduğu ve nasıl kullanabileceği herkes tarafından görüldü. Bundan sonra bu tarz uygulamaları daha çok göreceğimize eminim. Ayrıca Mustafa Sarıgül'ün yeni billboard'larını gören var mı bilmiyorum ama onun da Obama'nın billboard ve resimlerinden etkilendiği kesin:)

 5. Junkchorn Junkchorn

  @Futbolik

  Güzel tespitler yapmışsınız:)

  Obama işi biliyor; artık çağın internet olduğunun gayet farkında. Bir tek bizim politikacılarımız, siyasetçilerimiz uyuyor.

  Teşekkürler.

 6. Kerem Özkan Kerem Özkan

  Tolga, daha önce yazdığım "Amerikan başkanlık seçimlerinde Web 2.0 etkisi" yazım ilk soruna cevap olabilir.

  https://webrazzi.com/2008/11/03/amerikan-baskanlik-secimlerinde-web-20-etkisi/

 7. Volkan Çelik Volkan Çelik

  Barack Obama sonra ve Mustafa Sarıgül'ün billboard reklamlarını gündeme getirdik. Mustafa Sarıgül billboardlarda olduğu gibi Siyaset 2.0 konusunda da başarılı olsa iyi olurdu ama hiç bir siyasetçimizde böyle bir bakış açısı olmadığı gibi siyasetçilerin tercih ettiği ajanslar ve iletişim danışmanlarında da yok. Tüm adaylara Obama'nın kitabını hediye etmek istiyorum!

  İlgili link: http://www.teknolojinet.com/index.php/2009/01/24/barack-obama-ve-mustafa-sarigul/

 8. Amerikalılar Başkanlarını Dünyaya şaşa içersinde teknolojinin de tüm nimetlerini kullanıyorlar. Şovenizme devam. Obama, Jay leno dan tutunda internet de dahil olmak üzere tüm dünyaya ve Amerikan seçmenine ismini hafızalara kazıyor.