Obama Web 2.0 ile göreve başlıyor

Amerika’nın ilk Afro-Amerikan başkanı Barack Obama bugün milyonların izleyeceği bir törenle yemin ederek Amerika Birleşik Devletlerinin 44. Başkanı olarak göreve başlayacak. Bugüne kadar gördüğüm tüm seçimler içerisinde Web 2.0’ın etkisinin en çok yaşandığı uzun bir kampanya sürecinden sonra göreve başlayacak olan Obama’nın yemin töreni de yine Web 2.0 araçlarının kullanıldığı bir kutlama olacak.

İnternet üzerinden bu önemli olay CNN.com’un yanında Joost, Hulu, Ustream.tv ve Current.tv’nin açtıkları kanallardan takip edilebilir. Current.tv, Twitter ile ortak bir çalışma yaparak yemin törenini “Tweetler” ile beraber sunacak. Bu sayede izleyiciler canlı yayını izlerken Twitter’daki yorumlardan uzak kalmamış olacaklar. Joost’un yayınının da kalite açısından çok iyi olacağını düşünüyorum. Ayrıca Ustream.tv de töreni canlı yayınla iPhone'larından izlemek isteyenler için bir uygulama yayınladı.

Seçim döneminde kullanmaya başladığı Web 2.0 araçları ve yeni teknolojiler ile, büyük meyda kuruluşları arasında öne çıkan CNN, yemin töreni için yine ilginç iki uygulamayı hayata geçirdi. Bunlardan ilki Facebook ile gerçekleştirdikleri ortak çalışma. Bu sayede CNN.com üzerinden yayını izleyenler arkadaşları ile ve diğer Facebook kullanıcıları ile yorumlarını ve düşüncelerini paylaşabilecekler. CNN seçim gecesi kullandığı hologram teknolojisi ile gönülleri kazanmıştı. Bu sefer de Microsoft ile ortak olarak yine ilginç bir teknolojiyi hayata geçiriyorlar. Microsoft'un sağladığı Silverlight tabanlı Photosynth teknolojisi sayesinde, izleyenlerin yemin töreni sırasında çekip CNN'e gönderecekleri fotoğraflar birleştirilerek 3D panoramik görsellere dönüştürülecek. Photosynth, aynı alanın değişik açılardan ve mesafelerinden çekilen fotoğrafları birbirlerine bağlayarak, fotoğraflanan alanın 3D modellemesini yaratabilen bir teknoloji.

CNN, yemin törenini izlemek üzere Washington'da bulunanlardan (1.5-2 milyon kişi olacağı tahmin ediliyor), Obama sahnedeyken, bulundukları konumdan 3 farklı zoomla sahnenin fotoğrafını çekerek, onlara yollamalarını istiyor. Photosynth teknolojisi kullanılarak birleştirilecek olan fotoğraflar sayesinde Obama'nın konuşma anı üç boyutlu olarak CNN.com'da yayınlanacak. CNN bu sayede geniş kullanıcı içeriğini, yeni bir teknoloji ile işleyerek çok ilginç bir sonuca ulaşacak gibi duruyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.