Kapı görsün millet, işte Force'lu bir e-devlet

Kapı görsün millet, işte Force'lu bir e-devlet

"Salesforce Ideas çözümünü ilk uygulayan şirketlerden olan Dell, IdeaStorm ile 8900 fikre ve 615.000 oylamaya ulaştı; şimdi de sırada sistemin dünya lansmanı diyebileceğimiz mikro-site MyStarbucksIdea var. Yaklaşık 50 milyon müşterisi ve 170.000 çalışanı olan Starbucks‘ın bu çözümü seçmesi Salesforce‘un kullandığı oylama ve kategorilendirme mantığını sarsacağa ve ilerleyen günlerde süslemeler yapmasına neden olacağa benziyor. Sistem son geri dönüşerle zaten Starbucks‘ı da karşılayabiliyorsa, tüm diğer şirketlerin kullanmaması için hiç bir neden kalmayacak."

Bu alıntı geçtiğimiz senenin Mart ayındaki bir Webrazzi yazımdan - yazıda Salesforce'un Ideas çözümünden hayranlıkla bahsetmiştim.

Kısa bir özetle; Salesforce Ideas, dünyadaki tüm "dilek ve şikayet kutuları"nı ortadan kaldıran, bu verileri tüm müşterilerin etkileşimiyle oylatan, yorumlatan hizmet. Yani tahta kutuları sosyalleştiren bir web uygulaması.

Kurum tarafında ise; kutunun sahibi olan kurumların kutu içindeki verileri ne kadar ciddiye aldığını ve bu önerileri uygulayıp, uygulamadıklarını yani saydamlıklarını göstermelerini sağlıyor. Seçilen popüler öneriler zaman içinde kurum tarafından gerçekleştiriliyor. Yani Ideas sayesinde müşteri kurumun işler sisteminin bir parçası haline geliyor.

Bugün baştaki alıntının son bölümüne geri döndüğümüzde, Salesforce Ideas'ın Starbucks'ın müşterilerini başarıyla karşıladığını ve bu çalışmanın Salesforce Ideas'ın bugüne kadarki iki vaka analizinden biri olduğunu söylemek istiyorum.

Şimdi ise sırada, şirket gibi yönetildiği bilinen ülke Amerika Birleşik Devletleri var.

Evet, her eğilim gözlerimizin önünde çevrimiçine doğru kayarken, Salesforce Ideas uygulaması da ABD'nin e-devlet "kapısı" olan change.gov'un içinde "Citizen's Briefing Book" ismiyle yerini aldı. Bunun üstüne hiç bir şey yazmadan; herkese bol el ilanlı, bol broşürlü ve bol bayraklı seçimler diliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.