PayPal artık Türkiye'de!
E-Ticaret

PayPal artık Türkiye'de!

PayPal Türkçe arayüzünü yayına almış ve bir süre önce Türk banka kartlarına ödeme yapmaya başlamıştı. Tüm bunlar son derece önemli gelişmeler olmasına rağmen şirketin Türk banka hesaplarına para transferi yapmıyor olması "PayPal Türkiye'de" dememizi engelliyordu. Evet, artık bu problem de ortadan kalktı ve PayPal Türk bankalarına transfer seçeneğini devreye aldı. Artık PayPal Türkiye'de...!

Banka hesabınıza PayPal üzerinden transfer yaparken eğer 600 TL ve üzeri bir rakam transfer ediyorsanız herhangi bir masraf ödemiyorsunuz, 599.99 TL ve altındaki transferler için ise 6 TL kesinti yapılıyor. Daha önce devreye alınmış olan karta para transferinde ise standart olarak $5 masraf kesiliyordu.

Banka hesabınıza transfer için gerekli süre ise 5-7 iş günü olarak belirlenmiş ve Amerika bankaları için 3-4 iş günü olduğu göz önüne alındığında oldukça mantıklı bir zamanlama olarak kabul edilebiliyor.

paypal_1236607461087

PayPal Türkçe arayüzleri, kolay entegre edilebilen ödeme sistemleri ve para transferi seçenekleri ile artık Türk internet girişimcileri için neredeyse her türlü imkânı sunar durumda. Bundan sonrası artık girişimcilerin siteleri üzerinden değer yaratacak ürün ve servisler satmasına ve hali hazırdaki girişimlerin benim için vazgeçilmez denecek kadar kolaylık sağlayan PayPal ödeme seçeneğini sistemlerine entegre etmesine bakıyor.

PayPal'ın Türkiye operasyonu ile ilgili yazdığımız her yazıda dediğimiz gibi bu gelişme ülkemizin e-ticaret pazarı için önemli bir değer yaratacaktır ve internet girişimleri açısından da teknik anlamda büyük kolaylıklar sağlaması sebebiyle inovasyonu olumlu yönde etkileyecektir.

Yorumlar (30)
 1. Engin Engin

  vatana millete hayırlı olsun

 2. Emre Can Emre Can

  Yillarca sorun yasadik sonunda..

 3. Engin Engin

  Ama henüz TL olarak ödeme alınamıyor sanırım. ya da ben bulamadım

  1. Engin Engin

   TL olarak ödeme alınamıyor derken yaptıgımız satışları kastedmiştim.

 4. Başak Başak

  Çok sevindim :) Geriye kalan en önemli şey insanlara Paypal ile alışveriş alışkanlığı kazandırabilmek :)

 5. Efe Şar Efe Şar

  Peki operasyonel olarak burada bir ekip var mı? Yoksa işler merkezden mi yönetiliyor.

  1. Sesebian Sesebian

   Arda bey, aynı soruyu bende soruyorum..

  2. Bildiğim kadarıyla şu anda bir ekip yok ancak 2009 sonu ya da 2010 ilk çeyrekte kurulacak diye biliyoruz.

  3. Dublinde bir çağrı merkezleri var fakat paypal ingilizce konuşurken sorunlarımızı daha çabuk çözüyordu Türkçe konuşmaya başladıktan sonra kavga etmeye başladık açıkçası

   Aslında paypal'ın hiç bir mantığı yok bankaların sanal kart uygulamasını kullanmaya başladıktan sonra paypalı kullanma oranım azaldı sadece kampanya yaptığı zaman kullanıyorum

   Paypalda sanal ürünlere garantisinin olmaması bankamızın ise tam tersi bu konu hakkında yaptırım yapabilecek olmasından dolayı paypalı geri plana istiyor.

 6. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  PayPal ödeme sisteminin e-ticaret hacmine önemli ölçüde katkı yapacağını sanmıyorum. Bunun en önemli sebepleri ise; ödeme yapmak için üyelik zorunluluğu ve ödeme sayfasının Türkçe olmaması.

 7. Önder Eren Önder Eren

  Paypalın bu adımları herşeyden önce SanalPOS vermekte kılı kırk yaran, internet girişimcisinin aşması gereken bir numaralı bariyer konumunda olmaktan sıkıntı duymayan bankaları kendilerine getirecektir diye düşünüyorum. Hiçbir ticari kimliği olmayan insanların bile kredi kartı ödemesi almasında sıkıntı yaratmayan PayPal, neredeyse Holding veya 20 senelik LTD, A.Ş geçmişi bekleyen, hesapta büyük hacimsel hareketler isteyen türk bankalarına güzel bir selam çakmıştır.

  Ben her defasında doğruyu birilerinin gelip göstermesinden inanılmaz sıkıldım ama sanırım bizde işler böyle yürüyor.

  Hoşgeldin PAYPAL!

  1. Mehmet Alp Mehmet Alp

   Önder eren yazdıklarına katılıyorum.

   Ayrıca Paypal'ın Türkçe olması ve Türk Bankalarına ödeme yapmasıyla beraber , fake-sahte paypal sitelerininde çoğalacağı aşikar. Bu konuda bilgisiz olan internet toplumumuz eğer eğitilmezse sanırım kredi kartı kullanımında yaptığımız gibi sadece kendini kanıtlamış ve büyük sitelerde kullanılabilir hale gelecek paypal.Buda yine yeni girişimcilere değil sadece pazarda kendini kanıtlamış firmalar/girişimciler için değerli olacak.

 8. Saginbay Saginbay

  Paypal hesabımda xxx miktarda USD bulunuyor. Bunu Garanti bankasındaki TL hesabı yerine USD hesabıma aktarabiliyor muyum?

 9. Yaklaşık 10 gün önce PayPal'ın bu özelliğini test etmek için Garanti Bankası'ndaki hesabıma para transaferi yapmaya çalışmıştım. Transfer etmeye çalıştığım miktar $15 idi. İşlemi başlattıktan 2 gün sonra işlemin reddedildiğine dair bir mesaj geldi. Gelen mesaj, sorunun bankadan kaynaklandığını söylüyordu. Bankayı aradım ve ayrıca şube ile de gidip görüştüm, "bizim böyle bir işlemden haberimiz yok" dediler. Üstüne üstlük, transfer reddedildiği için PayPal 10TL kesinti yaptı (6TL de transfer ücreti vardı bu arada, transfer miktarı 600TL'nin altında olduğundan). Internette biraz araştırma yaptıktan sonra benim gibi bir sürü kişinin transfer işlemini başarı ile gerçekleştiremediğini gördüm (Başarılı olduğunu iddia edenler de var bu arada). Sonuç itibariyle 16TL PayPal'a kar kaldı, ve sorun banka tarafından çözülene kadar da aynı hesabı kullanmama izin vermiyor.

  PayPal'ın Türkiye'deki bankalara para transferine imkan sağlaması benim gibi freelancer arkadaşları eminim çok heyecanlandırmıştır, ama gelin görün ki böyle bir sorun yaşadıktan sonra insanın hevesi resmen kursağında kalıyor. Belki de bankalar sanalPos zımbırtısından vazgeçmemek için PayPal'a böyle çelme takıyorlardır. Kim bilir :)

 10. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Bende 2 hafta kadar önce bir para transferi denemesinde bulundum ama daha bişi gelmedi...belki bizim para da buhar olmuş olabilir :-)

  Paypal'dan tanıdık birilerini bulmak zorunda kalacağım sanırım :-)

 11. Gökçen Karan Gökçen Karan

  :-)

  Bu kadar olur, arkadaşlar 1 dakika önce para hesabıma yattı, Paypal Çalışıyor :-) Nefis nefis...9 gün sürdü ama geldi para neticede....biliyorsunuz garantiden virtual pos alırsanız parayı 45 gün bloke ediyorlar...

 12. ah bi' de website payments pro'yu kullanımımıza açsalar, hayat bayram olsa, uzansak sonsuza.

 13. Tuğba Tarakcı Tuğba Tarakcı

  Paypal ile satış yapmak Türk yasalarına göre yasal mı? Satışlarda fatura kesilemediği için yasal değil, diye biliyorum ben. Bilgisi olan var mı?

 14. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  PayPal üzerinde fatura düzenlemeyi sağlayan bir kısım var. Yerelleştirilmiş sayfada da mevcut. Bu fatura Türkiye'de geçerli olacak şekilde bir kurumun gider olarak gösterebileceği resmi bir fatura mı yoksa o an web üstünden yapılan transferi kayda almak için hazırlanabilen ve resmi niteliği olmayna bir fatura mı?

  Tabi bir de bireysel hesaplar ile kesilebiliyor olması var. Kurumsal ya da biresel hesap arasında fatura geçerliliği konusunda bir fark var mı?

 15. Yasar Yasar

  Paypal ile yurtdışından hosting alabilirmiyim.? kredi kartım yok internet bankacılığım var sadece.

 16. Metin Metin

  Sitede bu zamana kadar okuduğum en güzel haber :)

 17. Kaan Aksay Kaan Aksay

  haber süper. bi de bu konunun tricklerini yazarsanız biz freelancerlar için süper olacak:)

 18. Engin Engin

  Müşterilerimizden ytl ödeme alabileceğimiz hakkında şuanda bir gelişme yok. Yani bizim mağazamızdan alışveriş yapanlar dolar üzerinden ödeme yapabilirler.

 19. Gokhan Gokhan

  Salı günü paypaldan transfer ettim, Cuma günü hesabımdaydı, ben cuma baktım perşembe bile gelmiş olabilir, gerçekten çok hızlı başladılar, umarım böyle gider.

 20. Kaan Bingöl Kaan Bingöl

  Paypal'ı Satış/E-Ticaret sitelerinde kullanabilmek için TL olarak ödeme kabul edebilmesi gerekiyor. Epey aramama karşın Paypal üyeliği veya Kredi kartı ile Web sistesi üzerinden TL ödeme alınabildiğini bulamadım. Acaba ben mi yanılıyorum? Arda, bilgi verebilirsen sevinirim.

  Türkiye'de yabancı para ile satış yapmak çok yaygınlaşmayacağına göre Türkiye E-Ticaret pazarına şu hali ile ciddi bir etki yaratabileceğini sanmıyorum. Yurtdışına ve/veya yabancı para birimi ile satış yapanlar için Türkiye'ye transfer bir fayda sağlamış olabilir. Ancak kurların mevcut dalgalanmasını göz önüne alırsak, yabancı para tahsilatınızı yutdışındaki bir aracıya TL'ye çevirtmek önemli kayıp yaratır. Sanırım şu anda o parayı yurtdışında bırakmak daha doğru :) (Aman maliye duymasın)

 21. Rubin Carter Rubin Carter

  Paypal hesabımda bulunan parayı Mesela iş bankası TL vadesiz hesabıma aktarabiliyormuyum. İlla döviz hesabımı olması gerekiyor.

  1. Tarik Kirac Tarik Kirac

   evet paypalda bulunan parayı direk iş bankası vadesiz tl hesabına aktarabiliyorsun. paypal parayı göndermeden önce tl ye çeviriyor. para ortalama 7 gün içerisinde bankaya geliyor yazıyor ama 4 günü geçtiğini hiç görmedim 4 gün içerisinde iş bankası hesabında oluyor para. bende iş bankasını kullanyorum. ve 600 tl nin üzerinde ise paran aynen geliyor hiç bi kesinti olmadan.

   1. Emre Albayrak Emre Albayrak

    arkadaşlar herkese selamlar..fotoğrafçıyım ve stok fotoğraf şirketleriyle çalışmak istiyorum.onlar paypal yöntemiyle para yolluyor..ama benim iş bankasından bildiğiniz bankamatik kartım var..üzerinde visa elektron yazıyor..kredi kartı hesabı değil..acaba paypalden bu hesabıma para aktarabilir miyim?

 22. merhaba arkadaslar, Turkiye e-ticaretine buyuk bir katki sagliyacak bir sistem uzerine alt yapisini Rusyada cok yaygin olarak kullanilan yandex.dengi sisteminin aynisindan Turkiyede kurulacagini duydum, bir system administrator genc biri 24 yaslarinda Turkiye vatandasi...

  sistem iki sekilde calisiyor burdaki yandex.dengi

  web sitesi uzerinden birde normal program client seklinde, burdaki sistem tikir tikir isliyor, turkiyede durum ne olur bilemem.. ama kuracak kisiyle konustum cok karali ve emin konusuyordu... e-ticaret konusunda hemen burdaki butun siteler bu sistem uzerinden para kabul ediyorlar..

  ayrica hesabinizda biriken paranizi cok kolay bir sekilde ister nakit ister banka hesabiniza 1 gun gibi kisa bir surede alabiliyorsunuz

  1. Selam,

   Paypal TL kuruna gecmeye hazırlanıyor diye duydum.Eger böyle olursa gittigidiyor da kullanıcılara cıkan vergi cezaları,paypalla yurt dışına satış yapan kullanıcılar için de cıkarmı?bilgisi yada fikri olan varmı?

   teşekkürler