Kitapbas'da kendi kitaplarınızı basın, satın!
E-Ticaret

Kitapbas'da kendi kitaplarınızı basın, satın!

Kitapbas, kullanıcıların kendi kitaplarını ve eserlerini herhangi bir yayın evine bağlı olmadan basılı hale getirerek, satabilmelerine olanak sağlayan bir kişisel yayıncılık sitesi. İsteyen herkesin yazdığı, ürettiği eserleri kolayca basmalarının önünü açmak isteyen Kitapbas, Dijital Sanat Basım yayın grubu tarafından hayata geçirilmiş bir proje.

Dünyada oldukça popüler olan self-publishing (kendin bas) sitelerinin modelinde çalışan Kitapbas, ülkemizde kitabını bastıramayan birçok yazarın ortaya çıkmasını sağlamak amacı ile kurulmuş bir site. Özellikle Amerika’da bu modelle çalışan popüler siteler arasında Blurb, Lulu ve bir Amazon şirketi olan BookSurge aklıma ilk gelenler. Bu alanda, Blurb, aldığı 21.5 milyon dolar seviyesindeki yatırım ile önde giden ve çok dikkat çeken bir şirket.

Kitapbas’da, kitabınızın basılması için yapmanız gereken tek şey kitabın kapağından, içeriğine kadar gerekli tüm dosyaları hazırlayıp, sisteme eklemek. Daha sonra kitabınızın fiziki yapısını da belirleyip servisin basım ücretini ödeyerek kitabınızı bastırıyorsunuz. Kendisini kişisel yayıncılık platformu olarak tanımlayan Kitapbas, kullanıcıların kitaplarının basılabilmesi için gerekli hizmetlere (Grafiker, editör, dizgi ve mizanpajcı) ulaşabilmeleri için bir ilan servisini de sisteme entegre etmiş. Bu sayede oluşturulan basım ekibi ile dosya paylaşımının yine Kitapbas üzerinden yapılabilmesi sağlanmış. Kitapbas'ın belki de en önemli özelliği, kullanıcılara Kitapbas üzerinden bastıkları kitapları, site üzerinden istedikleri fiyatlarla satabilmelerine olanak sağlaması. Ayrıca basılan kitapların haklarının korunabilmesi için ISBN ve bandrol başvuruları da yine site üzerinden yapılabiliyor.

Kitapbas, dünyada oldukça popüler olan self-publishing modelini Türkiye'ye uyarlamış bir site. Henüz yeni bir site olan Kitapbas'ın, dünyadaki benzerleri gibi Türkiye'de popüler olup olmayacağını zaman bizlere gösterecek.

Yorumlar (7)
 1. Serkan Serkan

  Öncelikle sitenin yardım menusune girmek için üyeliğe gerek yok. Kimlik bilgilerinin güvenliği konusunda sitemizde Turkcell Mobil imza kullanılmakta. Yani yapılan bütün işlemelerde Eser sahiplerinin hukuki hakları korunabilmesi açısından bu bilgilere ihtyaç var. Bunula ilgili bilgiler üyelik esnasında detaylı açıklanıyor.

  Kendi kitabının yayınlatmak ve bir kitabın yapımına yardımcı olmak kanuni bilgileri gerektiryor. Kitap künyesinde yazardan editöründen grafikerinden ve basılan matbaasına kadar gerekli. Ayrıca Bandrol ve ISBN alırkende gerekli bilgiler. Zaman damgası ile damgalmadığınız veya Turkcell mobil imza ile giriş yapmadığınız bir çalışmayı yapamıyorsunuz. Bunları yaptığınızda eserinizn size ait olduğunu ispat edebiliyor ve hukuki delil olarak sunabilyorsunuz. Tanıtım turmuzdaki ekisklikleri gideriyoruz. Bir kitabın yayınevinde hazırlanması aynı süreçleri ve bilgileri gerektiryor. Tek fark burada kendi basım ekibinizle hukuksal sözleşmelerle çalışıyorsunuz. Tanıtım tutmuzda hareketli anlatımlı görüntüler site açıldığından beri var. Daha görünür bir hale getrimemiz gerekiyor. Yardım menusunun üyelik istememektedir. www.kitapbas.com sürekli gelişen ve değişen bir site olacağından kuşkunuz olmasın. Türkiye'deki yazar ve kitap sayısını artırmakta en büyük etken olacağı kanısındayız. Lütfen yanlışlarımız veya eksikelrimizi sitedeki ileştim adresine de gönderirseniz memnun oluruz. Doğru birşey yapıyorsak onuda doğru yapmak istiyoruz. Eleştirileriniz için teşekkür ediyorum.

 2. Ezgi Eren Ezgi Eren

  Açıkcası güzel bir fikir anladığım kadarıyla projenin arkasında bir basımevi var bu yüzden rahatlıkla başarılı olabilirler diye düşünüyorum.

 3. Serkan Serkan

  Sitemiz çok yeni. Tecrübe ve eleştirlerle elbette hakketiği yere gelecektir. Bütün eleşitirleri dikkate alıyoruz. Ayrıca Telif hakları önemli bir konu olduğu için sitede bazı şartlar malesef yorucu olabiliyor. Zaman damgası ve Mobil imza ile bütün eser sahiplerinin güvenliği ön planda. Bu nedenle ciddi iş yapacak kişileri incelememiz gerekiyor. Yasal yönleri yoğun bir sistem. Umarım Türk yayıncılığında yeni bir dönem açar. eleşitrileriniz önemli. Esrlerinizde öyle. Yerinizden kalkmadan bu işi Yapabilmenizde sadece biraz sistemi öğrenmenize kalıyor. Kazan kazan mantığını kavrarsanız kitapbas.com yerinizden kalkmadan kendi kitabınızıda kütüphanenizde bulunudrmanıza güzel bir araç. Eleşitleriniz için teşkkür ederim.

 4. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

  "The Pragmatic Programmers" modeli güzel bir girişim ama tanıtım turunu izlerken kanser olur insan o kadar ağır ki... Sıkıldım kolaya kaçtım, kitap oluştura tıkladım bakayım nasıl yürüyor işler dedim tc kimlik numarasından biyografiye kadar sormuşlar allah sormuşlar. Meğer üyelik incelenip onaylanıyomuş falan, sayfadaki minicik üye ol butonunu bulup da tıklarsanız yazıyomuş orada...

  Üyelik türleri yapmışlar, standart üyeler kitap ve yazar için yorum yapabiliyormuş ama standart üyelerden de aynı hassas kişisel bilgiler isteniyor. Firmalarda genelde var bu, herkesin firmalarını tanıdığını ve güveneceğini düşünüyorlar...

  Klasik bir "güzel fikir, kötü uygulama" örneği daha... Kaçırdılar benim gibi kaymaklı müşteriyi :P

  Umarım revizyondan geçer ve proje olarak tutar. Memleket olarak en büyük eksiklerimizden biri olan Türkçe kaynak eksikliğini gidermekte ön ayak olabilir...

 5. Futbolik Futbolik

  Fikir güzel ama Amerika için. Türkiye'de normal yollardan basılan kitaplar bile satılamazken, burada basılan kitapların satılacağını pek sanmıyorum.

 6. Memduh Okulu Memduh Okulu

  Sayın yetkili, Bastırdığın kitabı satarken vatandaş senden fatura isterse bu iş nasıl çözülür. Diyelim ki kitabı basan kurum sana fatura kesti. Sen de bir kurum değilsin, bu iş yasal olarak nasıl çözülür. Selamlar

  1. Kitapbas.com sitesi Dijitalsanat Basım Yayın ve Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. firmasına ait bir markadır. Bu bakımdan Mali ve resmi işlemler bu firma üzerinden yapılmaktadır.