Twitter'dan ipuçları için TwTip

Hergün milyonlarca kişi tarafından mesajların gönderildiği Twitter'ın içeriğinin filtrelenmesinin dönem dönem tartışıldığını biliyoruz. Yakın zamana kadar kendi bünyesinde arama özelliği bile olmayan Twitter'ın, servisin API'si üzerinden arama sistemi kurgulayan ve teknik olarak da işin üstesinden gelebilen Summize'ı satın alması sonrasında, bu bile kullanıcıları tatmin etmemiş ve talepler sıralanmaya devam etmişti.

İşte tam bu noktada Twitter içeriğini sadece ipuçları için filtreleyen yeni bir servis bilgisi aldık. TwTip içinde ipucu barındıran Twitter mesajlarını tarayarak kendi veritabanını oluşturuyor ve kullanıcılara anahtar kelimelerine göre ilgili ipuçlarını döndüyor. Örnek olarak yapacağınız bir iPhone ya da Photoshop araması ile bu ürünlerle ilgili Twitter'dan gönderilen ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca sonuçlarda gelen ipuçları arasından kullanıcılar beğendiklerini işaretleyebiliyorlar. Elbette servisin şu an için sadece İngilizce ve 3000'e yakın mesaj ile çalıştığını da belirtmek gerekiyor.

Gelelim TwTip'in bizim için belki de en önemli tarafına.

TwTip projesi Baturalp Torun ve Siber Kültür'ün kurucusu Eren Emre Kanal tarafından yaratılmış. Baturalp Torun'un fikri ve yazılımına Eren Emre Kanal'ın tasarımı eklenince ortaya TwTip çıkmış.

Projenin ilerleyen aşamalarında neler olacak bilemiyorum ancak belirli anahtar kelimeler hatta kategoriler bazında en çok beğenilen ipuçlarını gruplamak ve bunu direkt olarak arayüzden sunmak yolunu seçerlerse geri dönüşleri daha yüksek olacaktır. Mesela gruplanmış en beğenilen Photoshop ipuçları gibi...

Bu tür küçük global projelerde servisin boyutunun ne olduğu ve nereden başlandığı pek önemli değil. Önemli olan insanların işine yarayan, onların bir dertlerini verimli şekilde çözebilen ürünlerin ortaya konması. TwTip eğer herhangi bir ihtiyacı karşılayabilir ve kendisini seven küçük de olsa bir grup kullanıcı yaratabilirse devamındaki çalışmalarına endeksli olarak gelişimini sürdürecektir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.