Twitter'dan ipuçları için TwTip
Verimlilik

Twitter'dan ipuçları için TwTip

Hergün milyonlarca kişi tarafından mesajların gönderildiği Twitter'ın içeriğinin filtrelenmesinin dönem dönem tartışıldığını biliyoruz. Yakın zamana kadar kendi bünyesinde arama özelliği bile olmayan Twitter'ın, servisin API'si üzerinden arama sistemi kurgulayan ve teknik olarak da işin üstesinden gelebilen Summize'ı satın alması sonrasında, bu bile kullanıcıları tatmin etmemiş ve talepler sıralanmaya devam etmişti.

İşte tam bu noktada Twitter içeriğini sadece ipuçları için filtreleyen yeni bir servis bilgisi aldık. TwTip içinde ipucu barındıran Twitter mesajlarını tarayarak kendi veritabanını oluşturuyor ve kullanıcılara anahtar kelimelerine göre ilgili ipuçlarını döndüyor. Örnek olarak yapacağınız bir iPhone ya da Photoshop araması ile bu ürünlerle ilgili Twitter'dan gönderilen ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca sonuçlarda gelen ipuçları arasından kullanıcılar beğendiklerini işaretleyebiliyorlar. Elbette servisin şu an için sadece İngilizce ve 3000'e yakın mesaj ile çalıştığını da belirtmek gerekiyor.

Gelelim TwTip'in bizim için belki de en önemli tarafına.

TwTip projesi Baturalp Torun ve Siber Kültür'ün kurucusu Eren Emre Kanal tarafından yaratılmış. Baturalp Torun'un fikri ve yazılımına Eren Emre Kanal'ın tasarımı eklenince ortaya TwTip çıkmış.

Projenin ilerleyen aşamalarında neler olacak bilemiyorum ancak belirli anahtar kelimeler hatta kategoriler bazında en çok beğenilen ipuçlarını gruplamak ve bunu direkt olarak arayüzden sunmak yolunu seçerlerse geri dönüşleri daha yüksek olacaktır. Mesela gruplanmış en beğenilen Photoshop ipuçları gibi...

Bu tür küçük global projelerde servisin boyutunun ne olduğu ve nereden başlandığı pek önemli değil. Önemli olan insanların işine yarayan, onların bir dertlerini verimli şekilde çözebilen ürünlerin ortaya konması. TwTip eğer herhangi bir ihtiyacı karşılayabilir ve kendisini seven küçük de olsa bir grup kullanıcı yaratabilirse devamındaki çalışmalarına endeksli olarak gelişimini sürdürecektir.

Yorumlar (11)
 1. Arda Kural Arda Kural

  İçeriği hiç emek vermeden kendi veritabanlarına kaydetmeleri ve linklerin uzantılarını da bu içeriğin belli bir kısmı ile hazırlamaları hiç hoş değil. Bu aynı şekilde FFHolic sitesi içinde geçerli.

 2. Nanotürkiye Nanotürkiye

  Öncelikle Baturalp Torun ve Eren Emre Kanal'ı tebrik ediyorum. Umarım başarılı olurlar.

  Twitip adlı bir blog olduğu için, servisin adının Twtip konması açıkçası pek hoşuma gitmedi. Umarım karışıklık olmaz.

 3. Erinc Erinc

  Tasarim super. Tebrikler, basarilar!

 4. Bence güzel bir çalışma. Veritabanının zenginleştirilmesiyle daha kullanışlı olabilir. Uluslararası düzeyde işler yapmak isteyen arkadaşları ayrıca tebrik ediyorum.

 5. Arda Kural Arda Kural

  Sadece profil sayfalarına baktığımda çok belirgin bir şekilde twitter linkini göremedim. Eminim bu sayfaları ilk defa gezen herkes o kuşun üzerindeki "FOLLOW ME" yazısına dikkat etmemiştir. Sitenin tip-related olması ve buna göre veritabanına eklenmesi güzel. Fakat dediğim gibi sadece kullandığınız sitenin emeği olan bağlantılar bence yetersiz verilmiş. Ayrıca içeriklerin yanındaki "you loved this" seçeneğinin anlamsız olduğunu düşünüyorum. Eğer sadece ben sevdiklerimi başkalarıyla paylaşamıyorsam ne anlamı var işaretlemenin ?

 6. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Öncelikle tasarımını çok beğendim diyebilirim, Eren döktürmüş yine ;) Zamanla daha çok kayıt üzerinden daha da iyi sonuçlar listeleyecektir diye düşünüyorum. Umarım güzel yerlere gelir, hayırlısı olsun.

 7. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Sadece ürün odaklı mı arama yapılabiliyor? Mesela "pazarlama" kelimesi bir sonuç vermedi?

 8. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  Nazik yorumlarınız için teşekkür ederim.

  @nanotürkiye, twitip'i resmen tesadüfen keşfettik biz de, sahibi ve arkadaşları twitter üzerinden görmüşler :) Ancak düşününce bizim için en doğru isim buydu.

  @arda kural, her şey api'ler üzerinden işliyor. twitter api'leri sağlıyor, kullanıcılar yazdıklarının bu şekilde kullanılabileceğini zaten sözleşmede kabul ediyorlar. emeğe saygısızlık gibi bir şey söz konusu değil. zira her kullanıcının adı, varsa profil bilgileri -web sitesi gibi- twtip üzerinden de ayrıca duyuruluyor. ince çizgiyi ayrırt edebilmek lazım.

 9. Arda Kural Arda Kural

  Benim söylemek istediğim kullanıcıların emeğine haksızlık etmeniz değil twitter'ın emeğine haksızlık etmeniz. Apiler üzerinden işlediğini biliyorum sadece bir "t" harfini twitter'a yönlendirmişsiniz. En azından apileri kullandığınız twitter'a biraz daha saygı gösterebilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla google'da sayfa indexletmek gibi bir amacınızda var. Bunu hazır olan twitter içeriğini kendi veritabanınıza kopyalayıp yapmak çok kolay bir yöntem.

 10. Vadi Efe Vadi Efe

  harika! bu tip projeleri çok seviyorum. tebrik ederim, hemen kurcalamaya başlayalım :)

 11. Baturalp Baturalp

  Merhaba,

  Herkese ilgili yorumları için teşekkür ederim. Her zaman öneri ve fikirlerinize açığız.

  @arda kural, twitter'ın emeğine haksızlık ettiğimiz yok. eğer siteyi daha çok incelemiş olsaydınız sadece "t" ile twitter'a bağlantı vermemiş olduğumuzu görürdünüz. orda sadece "t" kullanılmasının sebebi orjinal içeriğe atıfta bulunmak içindir. daha çok insan olmayan ziyaretçiler için. çünkü o sayfaya gittiğinizde farklı hiçbir şey yok. aynı yazı bulunuyor. profil sayfalarında kullanıcıların twitter sayfalarını yeterince göze sokuyoruz: http://twtip.com/bet3/

  amacımız hazır olan twitter içeriğini kopyalayıp göstermek değil. insanlar günde binlerce yeni tweet ekliyor. bunların birçoğu da anlamsız ya da çok kişisel oluyor. amacımız çoğunluğun içinde değer görebilecek tweetleri ön plana çıkarmak -ki bu konuda çok fazla proje yok. bizim odağımız ise ipuçları (tip) oldu. burdaki ayrımın farkına varmak lazım.