Facebook Lite: En Basit ve En Etkili Facebook Yayında!
Arkadaşlık

Facebook Lite: En Basit ve En Etkili Facebook Yayında!

Tasarımını ve özelliklerini ansızın değiştiren Facebook, daha önce basit bir paylaşım modeline çevireceği yeni arayüzünü sonunda açığa vurdu. Facebook Lite adı verilen yeni arayüz son dönemin trendi microblogging konseptine yakınlaşmış bir şekilde karşımıza çıkıyor.

FriendFeed'i satın alarak Twitter'a ihtar çeken Facebook bu gelişme ile nereye gideceğini de açıkça göstermişti. Bu birliktelikle FriendFeed'de başlayan yenilikleri Facebook etkisi olarak yorumlamıştık ancak, elbette FriendFeed ekibinin Facebook merkezine taşınması da Facebook tarafında yeniliklerin habercisiydi.

Yeni Facebook Lite duyurulmadan önce Facebook yeni bir özelliği de açıkladı. Daha önce aşina olduğumuz @ sembolüyle kişilere yönelik bildirim yapma stilini etiketleme ile birleştiren Facebook, Twitter'ımtrak bir şekilde kişisel iletileri daha dinamik hale getirmiş ancak Twitter'da olduğu gibi @ işareti iletinizi yazdıktan sonra görülmüyor ve kişilerin yanısıra fan sayfalarını, etkinlikleri vs. de etiketleyebiliyorsunuz. Fotoğraf etiketlemede olduğu gibi bunda da ilgili kişi tarafından etiketleme kaldırılabiliyor. Ancak bu özelliği kullanmak için biraz beklemek gerekiyor.

Yeniliği sadece ileti paylaşımını aktifleştirmek üzerine yapmayan Facebook, eski yoğun sayfalarından kurtulmuş ve tasarımını da yenilemiş. Google gibi daha büyük ve okunması kolay yazı stili seçen Facebook'un yeni tasarımı aşağıda görebileceğiniz gibi oldukça basit bir yapıya kavuşmuş.

Aslında kısa süre önce mesaj kutusu sayfasının tasarımının değişmiş olması bunun bir işaretiydi ama mesaj sayfasında da küçük bir değişiklik yapılmış. Her sayfada sadeliği yansıtan yeni Facebook, eski kalabalıktan kendini kurtararak güzel bir açılım yapmış oldu.

Önce uygulama, sonra video çöplüğüne dönüşen Facebook, üyelerinin aktif olmasını sağlayacak son haliyle sanırım en çok tuttuğum şeklini aldı. Yeni özellikleri arasına şehire göre aramayı da ekleyen Facebook'un  stratejisi sanırım üyelerine her trendi kendi içinde yaşatmak olarak kurgulanmış.

Lite versiyonun ilk adımı olan bu özelliğin ardından Amerika'da aktif olarak hayata geçen yeni Facebook arayüzüne dil seçimini İngilizce yaprak ulaşmak mümkün. Siz de denemek için hemen dil seçeneğinizi ingilizce yaparak http://lite.facebook.com adresini ziyaret edin! Kullanıcı geri dönüşlerini almak için reklamlarını seferber eden Facebook gibi biz de sizin yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (15)
 1. Arda Kural Arda Kural

  Arkadaşlar Webrazzi amacından sapıyor sanki... Bu tür teknolojik haber niteliği taşıyan yazıları koymak için teknorazzi açılmamış mıydı ? @Fırat hep bu tarz haberler eklemeye başladı. Hem de günde bir iki tane. Eminim bir çok kişi de benim gibi önce başlığa bakıyor sonra yazan kişiye ve söylediğim gibi teknolojik haber ise yazıya çok da önem vermiyor, devamını okumuyor. Bu tür yazıları/haberleri tüm online gazetelerin teknoloji sayfalarında da bulabiliyoruz zaten. Önemli olan oralarda olmayanı burada okuyabilmek.

  1. Bu haber Teknorazzi'ye uygun değil, tam bir Webrazzi haberi.

   Facebook'un Twitter modelinde operasyonlara yönelmesi ve bunun FriendFeed satışı ile birlikte değerlendirilmesinin Webrazzi'de haber olmasından daha normal birşey olamaz.

   Değerli bir yorum olmuş ama keşke Fırat'ın Box.net haberine yazsaydın. Mesela o haber için bu eleştirin düşünülmesi ve dikkat edilmesi gereken bir nokta olabilirdi.

   1. Arda Kural Arda Kural

    Aslında yorumum box.net ve benzeri yazılar içindi. Fakat @Fırat ard arda 2 tane yazı girince en sonuncuya yazmak istedim. Yorumumda ne demek istediğimi anladığınıza sevindim. Aynı şekilde bu son "wordpress rsscloud" yazısı da blograzziye yazılmalıydı bence !

   2. @Arda Kural

    RSSCloud yazısı için de katılıyorum, Blograzzi'ye yazılıp Webrazzi'den cross-post olabilirdi.

    Bu arada gerçek isminiz ve e-posta adresinizle yazmadığınızı varsayıyorum, bir ara bana özel olarak mail atarsanız tanışmak isterim. arda (@) ardakutsal (.) com

  2. evet arda bey size aynen katılıyorum..

  3. Said Murat Said Murat

   Kesinlikle webrazzi'lik bir haber. Teknorazzi ile bir ilişkisi kurulması yersiz, bu haber için. Sonuçta Web dünyasını ilgilendiren nitelikte bir yazı bu.

 2. Emre Beysungu Emre Beysungu

  Arda Kutsal'a katılıyorum.Ben bu tür gelişmelerin çoğunu burdan takip ediyorum.İlk yorum yapan arkadaşımızın dediği gibi gazetelerde bu tür haberleri yazıyor fakat burda olduğu kadar detaylı inceleme yapılmıyor.Sadece bahsedip geçiyorlar.Burdaki ekibin ayrıntılarıyla incelemesi ve sunması ciddi bir zaman kaybından kurtarıyo diyebilirim.

 3. Said Murat Said Murat

  Hayırlısı diyorum. Yine 'eski facebookumuzu istiyoruz' diye gruplar açılacağından eminim ama alışacaktır Türk Milleti de yeniliklere. Her ne kadar bu tasarımı ve sistemi sevsem de yine de yeniliği denemekten yanayım. Facebook Lite'ı denedim az önce. Oldukça sade olmuş. Tamam çizgisi ve özgünlüğü çok hoş. Tasarım da öyle. Ama sadelik hat safhada. Bu da zaten Türk Milleti'nin hoşuna gidecektir. Çok çatlak ses çıkacağını sanmıyorum. Bu blogu okuduktan sonra bir nabız yoklaması yapmaya başladım ben: http://bisorusor.com/soru/951851/facebook-tekrar-yenileniyor-duydunuz-mu-baktiniz-mi :)

 4. lite.facebook.com'giridim ancak eski facebookla bi farkı görmedim !!

  1. ersin, facebook lite'ı deneyebilmek için öncelikle ingilizce dil seçeneğini seçmelisin.

 5. Gökhan Gökhan

  facebook hesabımı kapattı ve bildirimde bulunmama rağmen birkaç haftadır herhangi bir dönüş olmadı. ne önerirsiniz. bunca yenilikle kullanıcılarının ilgisini toplamaya devam eden bi site, neden kullancı ı hesabını kapatıyor.

 6. Lite, hakikatten sade olmuş. Özellikle hızı dikkatimi çekti. Fakat ana sayfam gene video içinde. Lite başlıca video olayına çözüm değilmiydi bana mı öyle geldi ?

 7. Mehmet Cengiz Küllük Mehmet Cengiz Küllük

  Ben beğenmedim bu kadar sadelik bana göre değil.İnşallah yeni arayüzü zorunlu tutmazlar.Ben böyle her tarafında bişeyler olan, karmaşık arayüzleri daha çok seviyorum.Az önce gördüm yeni arayüzü hala şoktayım::(( Berbat olmuş.

 8. böyle olması daha iyi. yalnız bir kaç özelliği kaldırmışlar. arkadaşlarımı etiketleyemiyorum. kutular sekmesindeki uygulamalarım yok. daha doğrusu ''kutular'' gitmiş.

 9. Jackass Jackass

  bu halini sevmedim

  eski haline nasıl getirebiliriz?