Facebook Lite: Daha Sade Facebook İçin Testler Başladı

Facebook Lite: Daha Sade Facebook İçin Testler Başladı

facebook-lite-inviteFacebook'un Friendfeed'i satın alma haberinin üzerinden 1 tam gün bile geçmeden Facebook'un daha basit bir versiyon testlerine başladığının haberi geldi. Bugün birçok Facebook kullanıcısı ana sayfalarında Lite versiyonun beta testleri için seçildikleri uyarısını aldı. Facebook cephesinden gelen bilgilere göre yanlışlıkla gereğinden fazla kullanıcıya "seçildiniz" mesajı gönderilmiş. Bu sebeple de çok az kişi gerçekten lite versiyonu deneme şansı bulabildi.

Lite versiyon Facebook'un daha hızlı ve basit bir versiyonu olacak. Her ne kadar ana amaç internet bağlantısı yavaş coğrafyalara kolay bir Facebook tecrübesi sunmak olarak konumlandırılmış olsa da, açıkçası baya baya Twitter ve Friendfeed benzeri bir yapı kurulduğu hissetiriliyor.

Diğer taraftan özellikle video paylaşımlarının artmasının ardından hepten karma karışık bir hal alan Facebook'un ana sayfasının Lite versiyonla biraz daha basitleştirilmesi amaçlanmış olmalı.

Bununla birlikte kullanıcı durum bilgileri, arkadaşlık kabulleri, fotoğraf bildirimleri gibi temel Facebook özellikleri de Lite versiyonda sunuluyor olacak.

Friendfeed'in satın alınmasının ardından mutlaka Facebook anasayfasında Friendfeed benzeri bir basitlik yaratılmasını bekliyorduk ancak bunun bu kadar hızlı duyurulacağını zannetmiyorduk.

facebook-lite-screenshot

Ekran görüntüsü olarak sadece birkaç görsel internette geziniyor. Resimden gördüğümüz kadarıyla Facebook Lite, yorum yapılabilen ve "like" edibilen bir Twitter veya daha da basitleştirilmiş bir Friendfeed olarak düşünülebilir. lite.facebook.com adresinden kullanılacak olan versiyona şu anda tıklandığında bilindik Facebook ana sayfasına yönlendiriliyor. Yani, eğer davetiye almadıysanız ya da Hindistan'da yaşamıyorsanız biraz beklemeniz gerekecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.