Facebook Lite: Daha Sade Facebook İçin Testler Başladı
Arama
Yenilikler

Facebook Lite: Daha Sade Facebook İçin Testler Başladı

facebook-lite-inviteFacebook‘un Friendfeed‘i satın alma haberinin üzerinden 1 tam gün bile geçmeden Facebook’un daha basit bir versiyon testlerine başladığının haberi geldi. Bugün birçok Facebook kullanıcısı ana sayfalarında Lite versiyonun beta testleri için seçildikleri uyarısını aldı. Facebook cephesinden gelen bilgilere göre yanlışlıkla gereğinden fazla kullanıcıya “seçildiniz” mesajı gönderilmiş. Bu sebeple de çok az kişi gerçekten lite versiyonu deneme şansı bulabildi.

Lite versiyon Facebook’un daha hızlı ve basit bir versiyonu olacak. Her ne kadar ana amaç internet bağlantısı yavaş coğrafyalara kolay bir Facebook tecrübesi sunmak olarak konumlandırılmış olsa da, açıkçası baya baya Twitter ve Friendfeed benzeri bir yapı kurulduğu hissetiriliyor.

Diğer taraftan özellikle video paylaşımlarının artmasının ardından hepten karma karışık bir hal alan Facebook’un ana sayfasının Lite versiyonla biraz daha basitleştirilmesi amaçlanmış olmalı.

Bununla birlikte kullanıcı durum bilgileri, arkadaşlık kabulleri, fotoğraf bildirimleri gibi temel Facebook özellikleri de Lite versiyonda sunuluyor olacak.

Friendfeed’in satın alınmasının ardından mutlaka Facebook anasayfasında Friendfeed benzeri bir basitlik yaratılmasını bekliyorduk ancak bunun bu kadar hızlı duyurulacağını zannetmiyorduk.

facebook-lite-screenshot

Ekran görüntüsü olarak sadece birkaç görsel internette geziniyor. Resimden gördüğümüz kadarıyla Facebook Lite, yorum yapılabilen ve “like” edibilen bir Twitter veya daha da basitleştirilmiş bir Friendfeed olarak düşünülebilir. lite.facebook.com adresinden kullanılacak olan versiyona şu anda tıklandığında bilindik Facebook ana sayfasına yönlendiriliyor. Yani, eğer davetiye almadıysanız ya da Hindistan’da yaşamıyorsanız biraz beklemeniz gerekecek.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (10)
 1. Varol dedi ki:

  gayet mantikli bir karar almislar. bu kadar ucuza ff.yi kapatmanin gaziyla daha kaliteli seyler yapacaklardir 🙂

 2. Turan dedi ki:

  alışılagelmiş tasarımları ve sistemleri sürekli değiştiren facebook’tan beklenen bir adım 🙂

  gerçi ilk başta herkes karşı çıkıyor sonra çok seviliyor.

  screenshot’dan tasarımının fazla basit olduğu görünüyor, umarım genel tasarımı kaybetmeden yapmayı başarırlar 🙂

 3. erdal gökhan güneş dedi ki:

  facebook ne yapacağını bilmeyen şaşkın yazılımcı edasıyla her tasarıma el atıyor. yakında facebook a tema gönder yarışmsı başlatırlar. Gerçi onu bile çok geçmeden değiştirirler.

 4. Alper Kılıç dedi ki:

  FriendFeed satın almasından sonra Twitter’ı da gereksiz kılacak olan Facebook Lite ile sanırım facebook sosyal paylaşımın tek adresi olmayı hedeflediğini ve bunu başarabileceğini gösteriyor. Sosyal paylaşımda Facebook tekelleşmesi 🙂

 5. a dedi ki:

  abuk subuk arayüz değiştirilmesi, anasayfanın tam bir facia olması, duvarın içler acısı olması, arama kısmında yapılan rezillikleri hafifletir mi bilemiyorum. sonucta facebook mühendislerinin işini bilmedigini hep gördüğümüz için, bunu da berbat edebilirler.

 6. FOR dedi ki:

  Adamların işi gücü başka sitelerin yapılarını uyarlamak. Kendilerine has birşey ürettikleri yok. Beceriksiz oldukları burdan gayet güzel anlaşılıyor. Arkadaşa katılmamak elde değil, facebook berbat oldu

 7. Muhammmed Buyuktemiz dedi ki:

  “lite.facebook.com adresinden kullanılacak olan versiyona şu anda tıklandığında bilindik Facebook ana sayfasına yönlendiriliyor”

  şimdi eğer test etmek isterseniz şuraya tıklayın gibisinden bi ifade çıkıyor.

  Friendfeed tarzı view top stories – view all stories yapmıslar o da hos olmus ama hala feedi istediğimiz sınırlandırmalarla kullanamıyoruz gibi.

 8. cihan dedi ki:

  ben beğenmedim lite yi eski face ye dönemiyorum nasıl döneceğimi bilen varsa yazsın

 9. engin dedi ki:

  eski haline dönmek içinde birşeyler yazsanız.

Bir Yorum Yazın