Google görüntülü konuşmayı Gmail'e getirdi
Genel

Google görüntülü konuşmayı Gmail'e getirdi

Google, mail servisi Gmail'i rakiplerinin önüne taşımak için hamlelerini birbiri ardına sıralıyor. Bugün itibariyle Gmail üzerinden görüntülü konuşma sistemi devreye girdi. Görüntülü iletişim için tek yapılması gereken internet tarayıcısına küçük bir eklenti kurmak. Eklenti kurulduktan sonra Gmail hesabının sol menüsünde bulunan "Sohbet" bölümünden konuşmak istediğimiz kişinin üzerine gelip, açılan menüden "Video ve Daha Fazlası" sekmesinden videolu veya sesli konuşmayı başlatabiliyoruz.

Görüntülü konuşma işlemi internet tarayıcısı üzerinden yapıldığı için işletim sistemi ayırt etmeksizin çalışıyor. Belli başlı internet tarayıcıları için eklenti mevcut. Firefox, Internet Explorer, Safari ve tabi ki Chrome.

Google blogundaki açıklamaya göre görüntülü konuşma özelliği İsveç ve Amerika'daki Google ofislerinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkmış. Google Nisan 2007'de İsveç merkezli videolu e-meeting start up'ı Marratech'i satın alığından beri bu iş üzerinde çalıştırıyordu büyük ihtimalle.

Garip olan ise Google'un masaüstü chat programı Google Talk'ta herhangi bir video özelliğinin bulunmaması. Google'un hayata geçirdiği, basit internet tarayıcısı üzerinden görüntülü iletişim kurmak, başta Skype olmak üzere bu konseptte hizmet veren bütün şirketleri etkileyecektir.

Google köşesinden verebileceğimiz bir diğer haber ise Google Reader'a eklenen otomatik çeviri özelliği. Google, Translate ile elde ettiği becerisini birer birer diğer ürünlerine entegre ediyor. Türkiye'de de çok popüler olan Google Reader'a eklenen otomatik çeviri özelliğiyle farklı dillerdeki sitelerin RSS beslemelerini kolayca İngilizce'ye veya başka bir dile çevirerek okuma imkanı veriyor. Ne yazık ki Google hala Türkçe'yi çeviri dilleri arasına eklemedi. Yani bu özellik bizim için çok bir anlam ifade etmeyecek. Japonca veya Çince internet sitelerini takip ediyorsanız tabi büyük kolaylık sağlayacaktır.

Yorumlar (9)
 1. Tuğca Eker Tuğca Eker

  Google, anlık mesajlaşma pazarındaki oranını arttırmak istiyor galiba... :D

 2. İsmurat İsmurat

  İşte budur. Çoğu zaman Google Talk için neden böyle bir şeyi yapmıyorlar diye içimden geçiriyordum. Şahsen ben çok sevindim.

 3. Görüntülü konuşma işlemi internet tarayıcısı üzerinden yapıldığı için işletim sistemi ayırt etmeksizin çalışıyor.

  Hayır Ubuntu ile çalışmıyor. Linux'un herhangi bir türevi ile de çalışmıyor.

 4. Ben de eklentinin Linux versiyonunun olmadigini soylemek icin gelmistim Readerdan buralara kadar. Soylemeden gitmeyeyim dedim. Linuxlarda calismayan Chrome 1 bu 2 oldu. Bakalim 3. ne olacak.

 5. @Huseyin: Crossover'ın Chrome sürümü olan Chromium'u sorunsuz kullanabiliyorum. ( Geliştirici sürümünü -21- kullanılmış )

  http://www.codeweavers.com/services/ports/chromium/

 6. Burak Munevver Burak Munevver

  Bu haber için değil, genel itibariyle bir görüş belirtmek istedim. Webrazzi sitesini uzun süredir takip etmekteyim. Özellikle Arda Kutsal'ın yaptığı haberler, okurken çok farklı bir tat veriyordu ama şimdilerde haber vermekten çok bir çeviri haber sitesine döndü. Zaten haberin orjinali ilgili yabancı sitelerde mevcut. Dolaytısıyla webrazzi de bu tür haberlere bakmıyorum, şık olmuyor.

 7. Arzu_Zuzu Arzu_Zuzu

  talk arayıcısı artık her yerde karşımıza çıkabiLir..

 8. Sanırım masaüstü Gtalk'larda çalışmıyor?

 9. Serkan Serkan

  http://www.google.com/talk/service/badge/New

  sitemize bu adresten gtalk ekleyebiliyorduk sohbet için ama sayfa artık açılmıyor. bilgisi olan var mı?