Patlican.com.tr, Patlican.com'a karşı

AVEA'nın gençlik portalı Patlıcan ile ilgili hem özel beta zamanında, hem de yayına alınmasını takip eden dönemde inceleme yazıları yazmıştım. İlk yazımda servisin henüz dışarıya kapalı testleri gerçekleştiriliyor ve ismi GenCinSan olarak belirlenmişti. AVEA servisi yayına aldığında isminin Patlıcan olduğunu öğrendik.

AVEA'nın isim seçimi ile ilgili kararı nasıl aldığını bilmiyorum. Mutlaka seçimin arkasında önemli kriteleri vardır. Ancak alan adı olarak patlican.com.tr'yi seçmeleri ile ilgili destekleyici fikirleri ne olursa olsun stratejik bir hata olduğu tartışılmaz.

Konuyu çok fazla detaylandırmadan sadece bir örnekle düşüncemi desteklemek istiyorum.

Burada yazacaklarıma ilk dikkatimi çeken Nokta A.Ş. tarafından geçtiğimiz aylarda satın alınan Blogcu.com'un ve Beril Teknoloji'nin kurucusu Devrim Demirel'in ilgili yazıma yazdığı yorum olmuştu.

Nokta A.Ş.'ye ait olan patlican.com üzerinde herhangi bir servisin çalışmadığı park edilmiş bir alan adı ve bu söz konusu boş site AVEA'nın yoğun reklam ile gerçekleştiği Patlıcan lansmanından patlican.com.tr'den çok daha yüksek fayda sağlamış gibi duruyor.

Aşağıdaki Alexa günlük erişim grafiğinden söz konusu farklılığı kolaylıkla görebilirsiniz.

Patlican.com vs Patlican.com.tr

Buradan ne çıkartıyoruz? AVEA'nın Patlıcan için yaptığı büyük yatırım, lansman ve çalışmalar küçük gibi gözüken isim seçimi sebebiyle neredeyse yarı yarıya zarar görmüş. Patlıcan yayına alınmasını takip eden dönemde sahip olabileceği kullanıcı kitlesinin 2 katını alan adı sebebiyle patlican.com'a yönlendirmiş.

Bir süre sonra alan adları arasındaki fark kapanmış gibi gözükse de halen patlican.com.tr'ye giren kullanıcı sayısı kadar patlican.com'a yanlışlıkla yönelen bir kitle söz konusu. Yani, hiçbişey yapmadan patlican.com, AVEA'nın patlıcan.com.tr'si kadar trafik alıyor.

AVEA'nın bu stratejik hatasını telafi edip etmeyeceğini, daha da önemlisi hatanın farkında olup olmadığını gerçekten merak ediyorum. Eğer firmadan bu konuda bir açıklama gelirse, ya da Nokta A.Ş. bizi AVEA'nın kendilerinden patlican.com ile ilgili bir talebi olup olmadığı yönünde aydınlatırsa çok memnun olacağım.

Bu arada Turkcell'in de Turkcell-im Benim girişimi ile ilgili yanlış isim seçimi yaptığını bu konuyla ilgili yazımda dile getirmiştim. Halen seçimin yanlış olduğunu düşünüyorum. Ancak Turkcell'in Turkcell-im markası için TurkSelim.com'u bile almış olmasını takdirle karşılıyorum.

GÜNCELLEME: Konuyla ilgili Nokta A.Ş. Genel Müdürü, Burçin Didinedin'den açıklama geldi. Yorumlardaki açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.