Patlican.com.tr, Patlican.com'a karşı
Genel

Patlican.com.tr, Patlican.com'a karşı

AVEA'nın gençlik portalı Patlıcan ile ilgili hem özel beta zamanında, hem de yayına alınmasını takip eden dönemde inceleme yazıları yazmıştım. İlk yazımda servisin henüz dışarıya kapalı testleri gerçekleştiriliyor ve ismi GenCinSan olarak belirlenmişti. AVEA servisi yayına aldığında isminin Patlıcan olduğunu öğrendik.

AVEA'nın isim seçimi ile ilgili kararı nasıl aldığını bilmiyorum. Mutlaka seçimin arkasında önemli kriteleri vardır. Ancak alan adı olarak patlican.com.tr'yi seçmeleri ile ilgili destekleyici fikirleri ne olursa olsun stratejik bir hata olduğu tartışılmaz.

Konuyu çok fazla detaylandırmadan sadece bir örnekle düşüncemi desteklemek istiyorum.

Burada yazacaklarıma ilk dikkatimi çeken Nokta A.Ş. tarafından geçtiğimiz aylarda satın alınan Blogcu.com'un ve Beril Teknoloji'nin kurucusu Devrim Demirel'in ilgili yazıma yazdığı yorum olmuştu.

Nokta A.Ş.'ye ait olan patlican.com üzerinde herhangi bir servisin çalışmadığı park edilmiş bir alan adı ve bu söz konusu boş site AVEA'nın yoğun reklam ile gerçekleştiği Patlıcan lansmanından patlican.com.tr'den çok daha yüksek fayda sağlamış gibi duruyor.

Aşağıdaki Alexa günlük erişim grafiğinden söz konusu farklılığı kolaylıkla görebilirsiniz.

Patlican.com vs Patlican.com.tr

Buradan ne çıkartıyoruz? AVEA'nın Patlıcan için yaptığı büyük yatırım, lansman ve çalışmalar küçük gibi gözüken isim seçimi sebebiyle neredeyse yarı yarıya zarar görmüş. Patlıcan yayına alınmasını takip eden dönemde sahip olabileceği kullanıcı kitlesinin 2 katını alan adı sebebiyle patlican.com'a yönlendirmiş.

Bir süre sonra alan adları arasındaki fark kapanmış gibi gözükse de halen patlican.com.tr'ye giren kullanıcı sayısı kadar patlican.com'a yanlışlıkla yönelen bir kitle söz konusu. Yani, hiçbişey yapmadan patlican.com, AVEA'nın patlıcan.com.tr'si kadar trafik alıyor.

AVEA'nın bu stratejik hatasını telafi edip etmeyeceğini, daha da önemlisi hatanın farkında olup olmadığını gerçekten merak ediyorum. Eğer firmadan bu konuda bir açıklama gelirse, ya da Nokta A.Ş. bizi AVEA'nın kendilerinden patlican.com ile ilgili bir talebi olup olmadığı yönünde aydınlatırsa çok memnun olacağım.

Bu arada Turkcell'in de Turkcell-im Benim girişimi ile ilgili yanlış isim seçimi yaptığını bu konuyla ilgili yazımda dile getirmiştim. Halen seçimin yanlış olduğunu düşünüyorum. Ancak Turkcell'in Turkcell-im markası için TurkSelim.com'u bile almış olmasını takdirle karşılıyorum.

GÜNCELLEME: Konuyla ilgili Nokta A.Ş. Genel Müdürü, Burçin Didinedin'den açıklama geldi. Yorumlardaki açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Yorumlar (40)
 1. Umut Ersoy Umut Ersoy

  Ajanslar ya da firmalar danışman mı bulurlar, bir iş ortağı mı edinirler yoksa kendi içinde mi çözerler bilemem. Ama bu işi çözmek zorundalar. Direkt bu konuşulanlar olmasa da bu gidişat neticeyi etkileyecektir. Markalarla iç içe çalışan bu insanlar, markaların internette korunması gerekliliğini nedense düşünemiyorlar. Ajansların internete bak(amay)ışı hayret verici düzeyde. Her seferinde şaşırıyorum :)

  Nokta'nın duruşu çok onurlu ve takdire şayan. Hiç kimse Nokta gibi yapmak zorunda değil. Nokta böyle yapmasaydı hiç birimiz onu böyle yapmadı diye eleştirmeyecektik. Bu alan adı onların ve istedikleri gibi kullanırlar kimse de birşey diyemez. Hatta cocacola.com hikayesine bile döndürebilirler. Burada düşünmesi gereken Avea ve ajanslarıdır. Nokta tokluğunu göstermiş ve iş yapacaksak adam gibi yaparız mesajını vermiştir. Gerisi markaya kalmış...

 2. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  Merak ettiğim bir konu var. Gerçekten Nokta'nın duruşu takdire değer ki takdir edildi yorumlarda. Peki bu konuşulanlar artık neticeyi ne derece etkileyecek? Herkes nokta gibi yapmak zorunda değil ve yapmadığı zaman da kınamanın olması çok mantıksız. Yani artık şirketler kendilerine internet danışmanlığı yapacak, şirketlerini benimseyecek bir kişiye/kuruluşa mı emanet edecek, yoksa bu işi önemsemeyip yaptığı yatırımları boşa mı çıkaracak? Arda Bey'i yakından tanımasam da birçok elit kesimin okuduğunu düşünüyorum. İşinde ne kadar başarılı, yazılarında ne kadar başarılı görüyoruz. Bu tespitin yabana atılmaması taraftarıyım ve bu değerli yorumların..

  Saygılar.

 3. Nokta ailesini ve Burcin Bey'i yakından tanıyan biri olarak yazdığı yoruma hiçte sasirmadım.

  Gercekten tahmin ettiğinizden cokdaha sıcak ve cokdaha pozitif insanlar.

  Bu tip kurumların sektörde olması ve internete yatırıp yapması gercekten cok değerli.

  Senel

 4. Özgür Özgür

  Arda bey, çok önemli bir noktaya değinmişsiniz. Gerçekten böyle yatırım yapan bir kurum nasıl olurda domain isim konusunu es geçmiş olabilir aklım almıyor. Her parası olan iyi iş çıkaramıyor demek ki :)

 5. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Sevgili Arda,

  Webrazzi Türkiye'de eşi olmayan bir ortam, dünyada bile sayılı benzeri olduğunu düşünüyorum. İşi gereği her gün yüzlerce site gezen biri olarak, düzenli olarak takip ettiğim çok az sayıdaki siteden biri Webrazzi. Yorumlar ile katkıda bulunabiliyorsak, ne mutlu bize.

  Bu vesileyle yukarıdaki yorumlardaki bir bilgi yanlışlığını düzelteyim, İdris bey'in belirttiği gibi patlican.com'un sahibi değilim. patlican.com.tr'nin patlican.com alan adına sahip olmadan lansman yapması ile ilgili bir yorum yapmıştım sadece önceki yazılardan birinde...

  İnternet'te markanın/alan adlarının korunması son derece önemli, hassas ve teknik bir konu. İleride bu konulara daha çok dikkat gösterileceğine inanıyorum.

 6. Arkadaşlar, bugüne kadar Webrazzi'de yazdığım yazıların arasında yorumlarında bu kadar değerli görüşlerin son derece temeli kuvvetli şekilde paylaşıldığını görmemiştim.

  Sadece sizlerin yazdığınız yorumlardan edindiklerimi bir yazı ile paylaşsam, son derece faydalı olacaktır.

  Hepinize ayrı ayrı teşekkürler.

 7. Yukaridaki yazima cevap gelir mi bilmiyorum ama, eger oyle bir niyet varsa cevap vermeden once Tumay'la iyice konusmanizi tavsiye ederim. PR yapacagim derken bir sirket kendi is modelini, ancak bu kadar gayrimesrulastirabilir.

  Sadece Turkce .com alan adlariniza yaptigim ufak bir goz gezintisinde, jenerik kelime olan ama ayni zamanda bildigim cokca marka gordum. ( bahcivan, baskent, ceviz, dalga, duzen, elif, gozde, imge, kosk, kuzey, orkide, ornek, ozgu, menekse, prenses, rafineri, reyhan, maske, petunya, sogan, sebnem, salata, soyut, turnike, vizon vs.). Tesaduf ki, hepsinde de reklam yayinlaniyor. Gittigidiyor'a verdiginiz jenerik domain de baska bir ticari isletmenin adiydi.

  Eger jenerik kelime veya kisaltma olsun olmasin, USPTO ve TPE'ye kayitli tum markalari bos sayfa yapmayi taahut ederseniz, sizin icin tum alan adlarinizi taratabilirim.

  Bu arada eskici.com'da yayinlanan emlak (eskidji) reklamlari ayda ne kadar kazandiriyor?

 8. Bir ara Fritolay ile tamyeritamzamani.com üzerine çalışma denemem olmuştu. Onlara bu ismin kaybedeceğini, tytz olarak lanse edilen bir kampanyanın domaininin de tytz.com olması gerektiğini belirtmiştim. O dönem bununla pek ilgilenmediler. Sonrasında biz çalışamadık vs. Çok kullanışsız ve amacından çok uzak bir site ortaya çıkardılar. Sonuç olarak da amaçladıkları kullanıcı sayısının çok altında kaldılar. Birkaç ay sonra tytz.com'u aldıklarını gördüm. Ancak site o kadar kullanışsız ve reklam kampanyası da o kadar internetten uzaktı ki artık bu durumu kurtaramazdı. Bu proje için 3 ya da 4 ajans ortak çalışmıştı. Bu kadar büyük bütçeli bir proje için bu kadar amatörce çalışılması hayret vericiydi. Bu bağlamda Türkiye'de özellikle reklam ajanslarının internetten çok uzak olduğunu görüyorum. TYTZ.com reklamlarında adres çubuğu olarak bir Macintosh tarayıcısının adres barını kullanılmış olması bile küçük ama önemli bir ayrıntıydı. Genel kullanıcı kitlesi içinde, Macintosh'un yaratacağı algı ile Windows'un yaratacağı algı, kavrayış aynı olmayacaktır. Bu durum biraz da reklam ajanslarının kibirlerinden, her şeyi biz biliriz ve yaparız tavırlarından kaynaklanıyor. Muhtemelen Avea tüm kampanyayı reklam ajanslarına verdi ve bu reklam ajansı da bu tür atlanılmaması gereken ayrıntıları atladı. Bu yazı kendilerine gelmeleri ve bilmiyorlarsa bir bilen bulmaları konusunda uyarı niteliği de taşıyor kanımca. Ayrıca Nokta'ya da hayırlı olsun diyebiliriz heralde. Bu yazıyı okuyup domaini almazlarsa ancak Nokta ile aralarında kişisel bir anlaşmazlık olduğunu düşünürüm.

 9. İdris Cin İdris Cin

  Selamlar,

  @Devrim Demirel

  Yanlış ve dikkatsizce yapmış olduğum patlican.com ilişkilendirmesi için özür diliyorum.

  @Burçin Didinedin

  Nokta nın Web deki bu onurlu ve samimi duruşu için teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamı dileğiyle...

  @Arda Kutsal

  Webrazzi ye yakışır bir konu yine Webrazzi ye yakışır bir seviyede ve sizin sayenizde burada yer aldı. Teşekkürler Arda Bey...

  Sevgi ve Saygılarımla.

 10. Umut Ersoy Umut Ersoy

  Sunset senin bahsettiğin zaten bir iş modeli. Bir sürü jenerik domain alıp park halinde reklam yayınlamak. Bunun nesi var. Nokta zaten bu şekilde Nokta olmuş. Ayrıca böyle bir sürü şirket var. Zamanında akıl edipte sen alabilseydin sanırım aynı durumda olacaktın. Alan adlarını açıklamana gerek yok zaten sorarsan onlar söyler sanırım. Ayrıca 5000 jenerik alan adını girişimcilere açacaklarını belirtmişlerdi. Bunda saklanacak birşey yok... Onurlu olan bu kısım değil. Bu alan adına sahip olup da ondan extra çıkar sağlamaya çalışmamak, gerek görmemek. Yoksa zaten 200 bin alan adını satarak başladı Nokta bu işe. eskici, yenici, yogurtcu, emlakci, arabaci, domates, biber, hiyar.com... Hepsinden bayağı kazanıyorlardır sanırım. Darısı bizim başımıza.

 11. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  @Sunset

  Marka diye bu adı geçen sözcüklerin domaini alınamaz mı? ( bahcivan, baskent, ceviz, dalga, duzen, elif, gozde, imge, kosk, kuzey, orkide, ornek, ozgu, menekse, prenses, rafineri, reyhan, maske, petunya, sogan, sebnem, salata, soyut, turnike, vizon vs.) Bu adı geçen sözcükler Nike,adidas, kappa, vs değil ki özel bir ad olsun. Bunlar marka oldukları gibi aynı zamanda genel bir ad. Ama bence markadan önce domainin değerliliği ön planda. Bir de böyle bakmak lazım.

 12. Sunset domainlerin alınıp parke edilmesi seni neden etkiledi anlamadım, bende genelde kullanmadım domainleri park ediyorum cok doğal olarak.

  Dünya üzerinde varolan bir iş modeli bu, Nokta'da elindeki yatırım yaptığı domainleri park ediyor anormal olan nedir anlamadım.

  ama özellikle sana sormak istiyorum 100 bin üstü domainin olsaydı hepsini bos sayfamı yapardın yoksa parkmı ederdin ?

  Şenel

 13. Dikkatimi çeken bir başka konu site adının yazıldıktan sonra http://patlican.ekolay.net/ olarak değişmesi :) Avea yöneticilerinin bir bildikleri vardır elbet ama Aveanın gençlik portalı olarak lanse ettikleri bir sitede bu biraz tuhaf kaçıyor..

 14. Nokta'nin "onurlu" prensibinden etkilenenlere de bir uyari yapalim. Eger jenerik bir domaininiz varsa ve ayni isimde onceden varolan bir markanin varligindan haberdar olursaniz, sadece kullaniminizi markadan soyutlastirin. Eger kullaniminizi durdursaniz (bos sayfa vb) lehinize degil, aleyhinize bir durum olusturursunuz ve udrp'de aranan 2. ve 3. kriterleri kendini elinizle saglamis olursunuz.

 15. Nokta'nin durusunun onurla uzaktan yakindan bir ilgisi yok. Telefon ve GSM ile ilgili reklamlari bloklamalari mantikli ve duyarli bir davranis olurdu. Ama su anda yaptiklari ise sacmalik ve sirketin ana gelir modeliyle oldukca celiskili. Hemen hemen her jenerik kelime veya kisaltma icin, bir marka veya ticaret isletme adi bulunmakta. 150 bin alan adi park halindeyken bu yapilan, cici cocuk gorunmek adina iki yuzlu bir davranis.

 16. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  Nokta.com'un göstermiş olduğu erdemli davranışından dolayı kutluyorum. İnternetin gelişimi ve ilerlemesi konusunda sizlerden öğreneceğimiz daha çok şey var.

 17. İdris Cin İdris Cin

  Öncelikle bu değerli ve kritik analiz için Arda Bey'i, ileri görüşlülüğü içinde patlican.com un sahibi Devrim Bey'i tebrik ediyorum.

  Bu hatayı tek başına bir şeyler yapmaya uğraşan bir girişimci yapsa anlam verebilirim, ama Avea gibi bir teknoloji şirketinin böyle bir duruma düşmesi hakkaten hayret uyandırıcı ve sektör açısından vahim bir durum bence.

  Musty nin de dediği gibi web üzerinde bu konu ile ilgili onlarca kaynak varken Avea ya şu soruyu sormak istiyorum; Web içeriğini takip etmeden içerik mi oluşturabileceğinizi sanıyorsunuz?

  Orta da bir vizyon eksikliği bulunuyor sanki, ama bu kadar kaynak harcanmış bir iş için insan en azından danışmanlık desteği alır ve bu vizyon eksikliğini gidermeye çalışır canım. Ama mesele Turkcell ile olan rekabette geri düşmemek için iyi kötü bişeyler ortaya koymaksa onu bilemem tabi.

  Sevgi ve saygılarımla.

  1. cok guzel bır yazı olmus tebrıkler ıdrıs bey bencede avea gıbı ıletısımın boyle bı hataya dusmesı gercekten ınanılmaz sevgı ve saygılarımla

 18. Tartışmalara şöyle bir göz attım da birkaç nokta gözüme çarptı.

  Birincisi jenerik alan adlarının satın alınması ve bu yolla gelir elde edilmesi yüksek öngörü ve risk alabilme kapasitesi gerektiren bir yatırım ve bu gelir modelinde hiç kimsenin bir yanlışlık gördüğünü sanmıyorum.

  İkincisi Burçin'in yaptığı açıklamanın Sunset'in ki kadar sert bir tepkiyi hakettiğini de düşünmüyorum. Nokta'nın gelir modeli her ne olursa olsun bazı markalara ait alan adlarını (bazı markalar kısmını vurgulamak istiyorum) gelir amaçlı kullanmak istememek bence son derece mantıklı. Ana gelir modeli olarak reklamı düşününen ve hatta bir reklam yayın platformu üzerinde çalışan bir firma, zaten marka sahibi tarafından pekte önemsenmediği (neden anlayabilmiş değilim) belli olan bir alan adından para kazanmak uğruna Türkiye'nin en büyük reklamverenlerinden biriyle ters düşmek istesin ki? Açıkçası ben Avea veya Nokta'dan herhangi birinin yerinde olsam domain adını reklam yayını alımı karşılığında bir jest olarak teklif etmeyi düşünürdüm böylece her iki tarafta karlı çıkarken duruşlarını bozmamış olacaktır.

  Ayrıca Avea'yı da bu kadar anlamsız bir alan adı konusunda herkesi bu kadar konuşturabildiği için tebrik etmek isterim. Belki de bunu bir çeşit gerilla pazarlama aktivitesi olarak görüyor ve buraları okuyup kıs kıs gülüyorlardır (ben bile inanmadım bu teorime :) )

 19. @Umut: Sert elestirilerimin nedeni etkisizlestirmeleri degil, etkisizlestirme nedeni ve bunun is modelleriyle olan tutarsizligi. Internet girisimcisi veya teknik birinde yaratacagi algi ile halkin 98%'inde yaratacagi algi arasinda elbette cok fark olacak. Burcin de bilir ki, Amerika'da son yillara kadar jenerik domain sahipleri icin bile cok guclu bir cybersquatter algisi vardi. Bu guclu algi halka acik bir sirket olan Marchex'in 160 milyon dolara bir portfoyu 2004 yilinda satin almasiyla ancak yikilmaya baslandi. Algi degisiyor olsa da, hala WSJ veya CNN'de jenerik domain sahipleriyle ilgili cybersquatter imali makale veya haberler ara ara cikiyor.

 20. Arkadaşlar, güzel yorumlar için tekrar çok teşekkür ederim.

  @Devrim Demirel

  Yazdıklarınla onurlandım. Çok teşekkürler.

  @Burçin Didinedin

  Açıklaman için çok teşekkürler. Bu açıklamayı yapmak gibi bir zorunluluğun olmamasına rağmen, hem detaylı açıklaman hem de rakamlarla bizi aydınlattığın için ayrıca çok teşekkürler.

  Günde 16-17 bin ziyaretçi park edilmiş alan adları için sanırım oldukça yüksek bir ziyaretçi sayısı. Galiba yapılan stratejik hata bu şekilde biraz daha belirgin bir hal aldı.

  Bir önceki yorumumda "Bugüne kadar Webrazzi’de yazdığım yazıların arasında yorumlarında bu kadar değerli görüşlerin son derece temeli kuvvetli şekilde paylaşıldığını görmemiştim" demiştim.

  Aynı görüşümü tekrar ediyor, ve bir kez daha herkese teşekkür ediyorum.

 21. Umut Ersoy Umut Ersoy

  @Burçin Didinedin

  yorumunuzun oldukça politik ve iğneleyici olduğunu düşünüyorum. Bükemediğin eli öpeceksin mantığında mı yaklaştınız yoksa sen ne yaptın ki konuşuyorsun tadında bir iğneleme midir belli değil. En azından anlayabilecek kadar sizleri tanımıyorum.

  @Sunset

  jenerik domain sahiplerinin (benim nazarımda) zarar gördüğünü düşünmüyorum. Tekrar tekrar söylüyorum, kimse Nokta gibi davranmak zorunda değil. Hatta bunun tam tersini beklemek daha akla yatkın maalesef. Ancak bir kısmının durumdan rahatsız olacağı da aşikar. Herkes böyle düşünmez çünkü. 3. şahıslar durumu, Nokta dürüst, diğerleri fırsatçı olarak değerlendirebilir. Sanırım asıl üzerinde duduğun da bu... Bundan dolayı çok da fazla endişelenmemek lazım kanımca. Tez varsa anti-tez de vardır. Bu tartışmada gördüğümüz üzre...

 22. Çok güzel bir yazı olmuş. Böyle büyük şirketlerin, böyle büyük hatalar yapması kendilerini gülünç duruma sokuyor. Açıkçası ben bir web sitesinin adresini com.tr olarak aklında tutanı hiç görmedim. ilk deneme genelde com olur. Merak ediyorum da bu girişimleri yapan insanlar acaba bugün heryerde bulabilecekleri alan adı satın alma rehberlerine hiç mi bakmadılar.

 23. Burcin, sanki iftira atiyormusum gibi yazmissin. Kim oldugum onemli degil, zaten tahmin de edebilirsin. Lutfen, yanlis oldugum noktalar varsa duzelt, ozur dileyim. Ama bence sinirlerin yatistiktan sonra cevap yazarsan daha iyi olur.

 24. @Umut, Serkan, Senel: Jenerik domainlerin alinip, jenerik anlamlari dahilinde kullanilmasinda hic bir sorun gormuyorum. Zamaninda buyuk bir ongoru gostermisler, risk almislar ve basarili olmuslar. Eger benim yazilarimdan once, Burcin'in yazisini satir satir okursaniz, demek istedigimi cok daha rahat anlarsiniz. Ben degil, Burcin kendi is modelini aciklamasiyla gayri mesrulastiriyor.

  Simdiye kadar tum parayi bu yolla kazandilar ve su anki projelerini de bu yolla finanse ediyorlar. Iki yuzluluk surada ortaya cikiyor. Yukarida dedigim gibi hemen hem tum jenerik kelime icin bir marka bulunmakta. Nokta'ya ait olanlardan, kisa surede gozume carpanlari yukarida belirttim. Bunlarin hic biri etkisizlestirilmezken, gerek PR gerek onemli bir reklamverenle iyi iliskiler kurmak adina patlican.com'u etkisizlestiriyorlar. Oysa telefon, gsm ve arkadaslikla ilgili reklamlari engellemeleri yeterli olacakti.Etkisizlestirilmenin nedenini tekrar okuyalim;

  "Şirket prensibi olarak markalarla ilgili alan adlarımızı farkettiğimiz zaman alan adı sayfasını boşa alırız. Çünkü bu tür bir durum diğer tarafın markasına zarar verir, ve biz de haksız kazanç elde etmiş oluruz."

  Ana gelir modeli domain parking olan sirket bu davranis ve aciklamayla ticari markalarin, jenerik domainlere tecavuzunu de mesrulastiriyor. Kavramlarin ve konumlarin bulaniklasmasini sagliyor. Aslinda hem kendi hem de jenerik domain sahiplerinin konumuna da zarar veriyor. Bilmiyorum ki, acaba resimle cizsem ortadaki celiski daha mi rahat anlasilir.

  Bu arada ucretsiz yardim onerim hala gecerli, eger aciklamalarinda ciddilerse tum alan adlarini TPE ve USPTO da taratabilirim. Iflas ederler ama olsun, "haksiz kazanc elde etmelerine" gonlum razi olmaz.

 25. Tumay'in adini anma sebebim, gecmiste yaptiklari hatalara gonderme yapmak degildi. Sadece kendisi olaya biraz daha hakim.

 26. Murat Buyurgan Murat Buyurgan

  Bu konu hakkında bir yazıda ben yazmıştım. Ama yorumlara yansımamış. "Bizimkisi bir patlıcan hikayesi" başlıklı yazımı http://www.muratbuyurgan.com/2007/06/29/bizimkisi-bir-patlican-hikayesi/ adresinden okuyabilirsiniz.

  Güzel yazın için teşekkürler Arda.

 27. Umut Ersoy Umut Ersoy

  @sunset

  senin bu mantığınla bütün domainlerini kapatmaları gerekiyor. Mutlaka her jenerik domain adında bir marka vardır. Ama söylediklerinin bir kısmına katılıyorum. Ancak atladığın bir nokta var: patlican.com ile ayakkabi.com şu an için aynı değerde değil. Bir gün bir şirket çıkar da ayakkabi diye bir servis açar da bir de reklamla çıkarsa o zaman ayakkabi.com değerlenir, marka ile özdeşleşir. Avea reklamlarından önce kaç kişi patlican.com diye bir adrese giderdi ki? Ya da şimdi patlican diye bir mağaza, Nokta'dan patlican.com'u alsa ve işletse haksız kazanca mı girecek bu? Benim demek istediğim bu Nokta'nın sorunu değil. Umurlarında bile olmayabilirdi. Açıklama politik olabilir, mümkündür. Belki açıklama yapmasalardı daha iyi olacaktı. Ama bu, marka sahibinin sorunudur.

 28. @Umut: Oncelikle, yazimdaki tirnak isaretleri alintiyi ifade ediyor. Nokta tutarli olsa veya aciklamasi sadece kendine zarar verse laf etmezdim, ama iki yuzlulukleri diger tum jenerik domain sahiplerine zarar veriyor. Yukaridaki aciklamanin bir gazetede yayinlandigini ve bundan insanlarin domainler konusunda algisinin nasil etkilenecegini dusun. Avea'nin patlicanligi konusunda ise hem fikirim.

 29. Sunset, soylediklerinin tamamina katiliyorum. Bu konuda tamamen haklisin.

 30. Vadi Efe Vadi Efe

  konu internet ve teknoloji olunca işe gerçekten gönül vermiş ve yıllarını - her gün saatlerini interneti kullanmak, geliştirmek, fikir üretmek için harcayan genç girişimciler kurumsal şirketlerden birkaç adım önce oluyor.

  sanırım bir firma için maaşlı çalışanlar, bir projeyi geliştirirken yöneticilerin gözünün görebileceği detayları iyi hazırlayıp geri kalanını önemsemiyorlar ve işi bir an önce bitirmek için uğraşıyorlar.

  oysaki genç girişimciler kendi projelerini sahipleniyorlar ve proje ile ilgili her detay için kafa yorup sıkıntı çekiyorlar ve mükemmelliyetçi oluyorlar.

  yukarıdaki güzel yazıda bahsedilen sorunların kurumsal şirketlerin peşini bırakması zor. bu ancak çalışanların şirketi kendi şirketleriymiş gibi sahiplenmesi, ve kurumsal atmosferin güçlendirilmesi ile olur

  teknoloji danışmanlığı devlet ve büyük şirketler için zaruridir. ve bunun önemi kavranmalıdır. geçenlerde okuduğum bir habere göre bazı belediyelerimiz web ve email serverlarını "ucuz olsun diye" yurt dışında bulunduruyorlarmış. durumun vehameti ortada.

  son verdiğim örnek ile interneti hafife almamak gerektiğini vurgulamak istedim. bugün alan adını seçerken önemsemezsiniz, yarın bütün bilgileriniz başkalarının eline geçer. vs. vs.

 31. Burçin Didinedin Burçin Didinedin

  Değerli sunset,

  Kendini belli konularda yetiştirdiğin belli. Hatta bazı konularda hepimizi alt edeceğini bize gösterdin. Hepimiz webrazzi de bir post eklendiği zaman acaba sen ne düşünürsün diye merak eder olduk.

  Farklı bir tarzın ve bakış açınla kimi zaman bizleri sinir etsen de, webrazzi ye bir renk kattığın bir gerçek.

  Durma öyle uzakta, gel, gir oyunun içine. Aç kimliğini, tanıt kendini. Yaptıklarını anlat. Bizlerin gözünde değerin daha da artsın. Oturalım konuşalım, kimi zaman sana akıl soralım.

  Bizlere bu şekilde daha fazla katkın olacağını düşünüyorum.

  Onun dışında belki tatmin oluyorsundur ama bizden katkını esirgiyorsun.

 32. Yazınız başarılı olmuş tebrik ederim iyi yakalamışsınız. Garanti'nin sedo.com'dan flexicard.com'u fahiş fiyata alması boşuna değildi. Bu yazınızla onu kanıtlamış oluyorsunuz aynı zamanda.

 33. Yazıyı beğenmenize sevindim.

  @Serkan

  Flexicard.com'un Sedo'dan satın alındığını bilmiyordum. Bilgi veren yorumlara bayılıyorum. :)

  Paylaşımın için teşekkürler.

 34. Burçin Didinedin Burçin Didinedin

  Merhabalar

  Webrazzi de patlican.com.tr nin açıldığını ilk duyduğum anda isim tanıdık geldi. Hemen patlıcan.com kimde diye baktım, bizde olduğunu gördüm. Sonradan Devrim yorumlarda konudan bahsetti ve Arda ön sayfaya taşıdı.

  Yılların getirdiği bir tecrübe, Nokta.com olarak kaydettiğimiz isimlerin herhangi bir marka ile ilişkisi olup olmadığına bakıp öyle kaydederiz. Buna rağmen gözden kaçan durumlar olabilir, veya patlıcan.com örneğinde olduğu gibi sonradan oluşan marka ilişkisi olabilir.

  Şirket prensibi olarak markalarla ilgili alan adlarımızı farkettiğimiz zaman alan adı sayfasını boşa alırız. Çünkü bu tür bir durum diğer tarafın markasına zarar verir, ve biz de haksız kazanç elde etmiş oluruz.

  Vicdanımıza dokunan konularda da muhattabın kim olduğuna bakmadan ismi verdiğimiz olmuştur. Bkz. http://www.dragonflywings.com/

  En son gittigidiyor ile aramızda gerçekleşen dillere destan bir alan adı satışı oldu. Nezaketinden bahsederek burda mahcup etmek istemeyeceğim Burak Divanlıoğlu yeni projeleri için bizdeki bir alan adına talip olduklarını iletti. GG cilerin hayaline ilk desteği sağlamak amacıyla bedelsiz devretmek istedik. Bu da onların içine sinmediği için ticaret kurallarını alt üst edecek eksiltmeli bir pazarlık sonucu ismi devrettik. Sonucunda çok değerli dostlarımız oldu...

  Avea veya başka bir kurumdan patlıcan.com ile ilgili bize ulaşan herhangi bir talep olmadı.

  Yine kendi prensiplerimiz gereği, patlıcan.com sayfasını boşa aldık.

  Arda’nın değindiği istatistiki bilgiler ise doğrudur. Patlıcan.com.tr açılmadan önce, patlıcan.com’un trafiği günlük 1-2 ziyaretçi iken, bu rakam açıldıktan sonra 16-17 binlere çıkmıştır.

  Avea Türkiye’nin önemli bir markası ve eminim ki bu proje için oldukça kaynak ayırmışlardır. Her ne kadar titiz yaklaşılsa bile bazen gözden kaçan haller olabilir. Alan adları ile ilgili konularda ne Türkiye’de ne de dünyada kurumların yeterli bilgisi olduğunu söyleyemem.

  İyi bildiğimiz bir alanda, sorulmadan akıl vermek veya haddimiz olmadan ahkam kesmek uygun olmaz. Sadece önemli projelerde şirketlerin alan adı ve marka tescili konularına daha fazla önem vermeleri gerektiğini söyleyebiliriz.

  Bundan sonraki süreçte de doğrudan Avea tarafından bize ulaşacak bir talep olduğu takdirde karşılıklı görüşebiliriz.

 35. Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan'a konuyu ilettiğimde, beni Patlıcan projesinden sorumlu kişi ile tanıştırdı. (Maalesef bu kişinin adını şu anda hatırlamıyorum) Sözkonusu kişi, patlican.com'un trafiğinin patlican.com.tr'yi geçmesinin "yersiz bir iddia" olduğunu öne sürdü. Genel Müdür'ün önünde bu kişiyi kötü duruma düşürmek istemediğim için bu durumun Alexa grafiği ile belgelendiğini söylemedim. Bu kişi aynı zamanda Nokta'nın patlican.com için çok yüksek bir bedel talep ettiğini de öne sürdü.

 36. Ekim, paylastigin bilgi icin tesekkurler. Kuru bir kac yorum disinda, bu haber ve aciklamalardan pazarlama, halkla iliskiler ve pazarlik stratejileri ile ilgili bol bol ders malzemesi cikar.

  Avea, buyuk bir hatayi kazasiz belasiz atlatti. Nokta ise, ders cikarmissa bile, bu tutum ve aciklamasinin uzun vadede olumsuz etkilerini yasanacak diger catisma konularinda gorecektir.

 37. Murat Bişkin Murat Bişkin

  Bu genç kitleye hitap etmek için yaptıkları bir dil katli.sadece aveada değil daha birçok şirketin bu tarz reklamları mevcut.Bir türk genci olarak dilimize yapılan bu saygısızlıktan rahatsızlık duyuyorum.

 38. Osman21 Osman21

  şu yorumların vizyonu. konulara hakimiyet vay be dedirtiyor bana !

 39. Hocam, millete ne yorumlar yapmış ya, tam bi beyin fırtınası olmuş