Turkcell'den sosyal ağ geliyor!
Genel

Turkcell'den sosyal ağ geliyor!

TurkcellTurkcell'in turkcell-im ile başlayan yeni nesil stratejileri kapsamında yeni bir girişiminin çok yakın zamanda hayata geçeceğin yönünde duyumlar aldım.

Kullanıcıların profillerini oluşturdukları, arkadaşlarını ekledikleri ve video/resim içeriklerini paylaştıkları sosyal ağ uygulamasının tasarım ve kodlamasının tamamlandığı da aldığım bilgiler arasında.

Açılacak yeni servisin cep telefonu üzerinden resim ve video gönderimine olanak sağladığı ve kişi başına 1 GB saklama alanı sunacağını da bu bilgilere ek olarak belirtmek istiyorum.

İsim olarak aldığım duyumlara istinaden kısa bir araştırma yaptığımda Turkcell-imBenim.com'un "Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S" tarafından satın alındığını gördüm. Bu da büyük olasılıkla yayına alınacak sosyal ağ uygulaması için kullanılacak alan adı olarak düşünülecektir. (Alan adının tamamen kişisel tahmin olduğunu söylemeliyim.)

Kişisel görüşümü soracak olursanız, Turkcell'in bu alanda bir girişimi olması gerektiğini kendilerine bundan yaklaşık olarak 3-4 sene önce gerçekleştirdiğim iş görüşmem esnasında söylemiştim. Hatta proje fikrimi de dile getirmiştim.

1 yıl kadar önce de yine Turkcell'in bu alanda güçlü konuma gelmesi için ülkemizin popüler sosyal ağlarından bir tanesini satın alma yöntemiyle bünyesine katması gerektiğini farklı platformlarda, farklı kişilerle paylaşmıştım.

Bu açıdan bugün bu haberi almış olmak beni hem mutlu etti hem de bir yandan sektördeki rekabeti tek yöne toplama ihtimali açısından tedirgin etti.

Girişimin uygulanması açısından fikrime gelince, Turkcell'in bu uygulamayı eğer tahmin ettiğim gibi yapacak olursa, turkcell-im markasıyla özdeşleştirecek olmasını doğru bulmuyorum. Özel bir marka yaratıp bunun üzerinden lansman yapmaları çok daha faydalı olacaktır.

Geniş kitle kullanıcılara ulaşıyor olmaları için farklı bir marka üzerinden lansman yapmaları ve ismin çok daha kullanılabilir olması önemli olacaktır. Diğer taraftan bu tür girişimlerin doğasında olan özgür içerik yaklaşımı dolayısıyla, Turkcell markasından ayrı konumlandırılmış olması da özel dikkat gerektirecektir.

Aksi takdirde sosyal ağ içeriğinin yoğun olarak herhangi bir konudan dolayı filtrelenmesi gerekecek ve bu da girişimin sahip olabileceği güçlü kitlede kayıplara sebep olacaktır.

Hem geniş kitle kullanıcılara ulaşmak hem de içeriği olabildiğince serbest bırakmak adına, Turkcell markasına zarar vermeyecek yeni bir marka kullanmalarını tavsiye ediyorum.

Eğer Turkcell yeni ürününü doğru konumlandırırsa, Türkiye'nin en büyük sosyal ağını oluşturması çok da zor olmayacaktır.

Bu konuda şirketten detaylı bilgi gelmesi ya da okuyucularımdan konu hakkında bilgi sahibi olanların paylaşması durumunda güncellemeler olacaktır.

Yorumlar (10)
 1. Insider Insider

  çok insider bilgi: evet, avea da benzer bir hazırlık içerisinde. 18 Mayıs olarak belirlenmişti galiba bitiş tarihi. sosyal ağdan grup mesajlaşmaya bir sürü şey barındırıyor.

  aslında böylesi bir iletişim altyapısı ve kontakt bilgileri ile çok daha fantastik işlere imza atılabilir: bknz. http://wiki.mozilla.org/Labs/The_Coop

  buna benzer bir çalışma var hazırlık aşamasında ama çok çok prototip olduğu için detaylarına girmeye gerek yok. beta sürümünyle buralarda görünebiliriz.

 2. Eğer doğruysa, Turkcell bir yanlışa ilerilyormuş gibi geldi bana.

  İlk problem, içeride üretiliyor olması. Bugüne kadar büyük bir şirket tarafından içeride yaratılmış yeni medya girişimleri ekseriyetle başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Alternatif olarak, (mesela Mondus - www.mondus.net - gibi) dışarıda yapılandırlan bir sosyal networking servisi ile işbirliği, hatta satın alım bence daha etkili olabilir.

  İkinci olarak, zaten kapalı duvarların sosyal networking servislerini zorladığı bilinirken, bir markaya bağlı, sadece o markanın müşterilerini kapsayan (tabii burada tahmin yürütüyorum) bir servisin başarısının önündeki engel daha da yüksek olacaktır.

 3. Bildiğim kadarı ile Avea'da bu konular üzerine sıkı calisma halinde.

 4. Ümit Çokbekler Ümit Çokbekler

  Turkcell'in icatlarına başka bir tanesi daha ekleniyor. Bende şahsen yaklaşık altı aydır konu hakkında duyumlar alıyor ve bekliyordum. Özellikle ülkemizde Google'in Youtube u satın almasından sonra Video sitelerinde çok ciddi bir artış oldu. Aklı selim bir sürü insan belki google'a bizde trilyonlarca paraya video sitemizi satarız diye ortaya çıkıyor. Ama tabi en büyük sıkıntı bu tip ortamlarda Video kirliliği yani insanımızın belki ADSL ile hızlı bağlantısı var ama Video kaydedecek bir cihazı yok yada en azından Cep Telefonu var ama bunu Bilgisayar'ına aktarmakta teknolojik olarak zorluk çekiyor. Bundan dolayıda Turkcell bu açıktan daha doğrusu Ses (Voice) gelirlerine göre Turkcell'in %1-2 civarında olan Data (SMS, MMS, GPRS) hizmetlerinden yaptığı ciroyu yükseltmeye çalışıyor. Bunu yapmanın en iyi yoluda Çek-Gönder-Paylaş Turcelle tipinde bir hizmet.

  Ben bu hizmetin Cep'ten gönderme, görme gibi özelliklerinin fevkalade iyi çalışacağını fakat Web tarafının çok iyi çalışmayacağını düşünüyorum. Çünkü Pizza'yı en iyi Pizzacı yapar Lahmacuncu değil.

  Dikkat etsin Turkcell ShuBuO gibi balonun gazı yarıda kalmasın. Yada bir köşede atıl bir pislik olarak bir süre sonra durmasın.

  Sevgiler.

 5. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Bence Turkcell kendi sektöründe ilerlemeli. Herkes kendini Türkiye'nin Google'ı olarak görmeye çalışmamalı. Çünkü ben yeni Web felsefesi kapsamında Turkcell'i Türkiye'de iyi bir firma olarak görmüyorum ve bunu başarabileceğini düşünmüyorum. Evet, kullanıcı kitlesi gerçekten çok büyük ama kullanıcı kalitesi de önemli bunun yanında. Örneğin pilli'nin sosyomat'ta bildirgec'in reklamını yapmaması gibi. Düşünsenize bildirgec'in sosyomat'taki çılgılarla dolup taştığını. Okuduğunuz yoruma harcadığınız vakte üzülmez misiz?

  Aynen Türkiye'de yapılacak bir sosyal ağın altyapı kalitesi dışında içerik kalitesinden ne kadar bahsedebiliriz? Acaba sosyomat benim gözüme çok kötü göründüğü için mi böyle bir yorumda bulunuyorum, burayı bilemiyorum ama sosyomat ile ek$isözlük arasındaki kalite farkı çok belli oluyor.

 6. Sefa Koç Sefa Koç

  Turkcell'in böyle bir hizmeti başlatması durumunda bu alanda liderliğe oynamaması kaçınılmaz.Böyle bir durumda avea ve vodafone'dan gelecek hamleler de gelişecek bu pazar için önemli tabii.Bence sizin dediğiniz gibi bu hizmeti turkcell kendi markasından ayırmayı illaki düşünmüştür.Fakat rakiplerinden daha fazla artıya sahip olduğunu, vodafone'dan da üstün olabileceğini göstermek için turkcell kendi markası altında böyle bir hizmeti başlatma kararı alabilir.

 7. Oha http://turkcell-imbenim.turkcell.com.tr/ Bu isimle hiç bir yere gidemezler .Ahh bi twitter klonu açsalarmış keşke ,nerde yenilik inovasyon .Herhalde üyeliği ücretli yapacakalar sonrada , şimdi denemesi bedava 1 2 ay sonra ücretli yaparlar kesin

 8. bu insanlar neden bloglara reklam vererek servislerini tanıtmazlar ki.... webrazzi, bildirgec, blogkazanı gibi doğru mecralar varken ilgilenmeyerek kaybediyorlar.

  eminim tv reklamlarına harcanan bütçelerin yüzde birine böyle güçlü bloglardan geniş kullanıcıya ulaşabilirler.

 9. bncede süper olucakk yeni bir siteee yonjadaki üyeligimi hemen iptal ettiriyorum:=) resimleri bedawa göndermekde süper hemen yolladım 4040 a sizde yollayınnnn

 10. Emre Dirağ Emre Dirağ

  Göründüğü kadarı ile http://turkcell-imbenim.turkcell.com.tr/ adresinde yayına, akabinde reklam kampanyasına başlamışlar. Farklı marka ve domainlerde çalışmamalarının temel sebeplerinden birisinin pagerank olduğunu sanıyorum. Turkcell-imbenim'in turkcell.com.tr altında çalışması gibi patlican da yine yüksek pr'a sahip ekolay.net 'in altında http://patlican.ekolay.net/ adresinde faaliyet gösteriyor. Yüskek pr'a sahip sitelerin altında bulunmasının sitenin arama motorları konusunda avantaja sahip olmasını sağlıyor. Bu doğrultuda sitelerin bilinçli kullanıcı kadar tesadüfi kullanıcı da çekmek istediğini tahmin edebiliriz.

  Böylece sıfırdan bir site yaratıp onu geliştirmek yerine var olan sistemlerin içine entegre ederek daha ivmeli büyümelerini sağlamayı umuyor olabilirler.

  Ancak işi kullanıcı gözüyle ele alırsak sitelerin markalaşmasını baltalıyor oldukları aşikar. Kullanıcılar eğer seçim şansı varsa daima kendi karakterine sahip sitelere üye olmayı seçeceklerdir. Bu bağlamda aklıma gelen turkcell-im, patlican veya daha minör bir örnek olan fosters' ın foszamanlar.com'u pek başarılı yatırımlar gibi görünmüyor.

  Son olarak gözlemlediğim kadarıyla site konseptleri açısından. Turkcell-im" valla video yükleyebilirsin, sonra fotoğraf falan da var mantığıyla takılırken; patlican gerek site içi yazı ve sloganları gerek tasarımıyla bodoslama 18 yaşından küçük internet kullanıcısına seslenmiş. -18 kitlenin üstüne yaş limiti olduğunu sandığım masstival'a sponsor olmuş. Ardarda enteresan hareketler.

  Bu işleri outsource etseler veya alabiliyorlarsa eli yüzü düzgün bir iki site satın alsalar daha verimli olacak gibi.