Turkcell'den sosyal ağ geliyor!

TurkcellTurkcell'in turkcell-im ile başlayan yeni nesil stratejileri kapsamında yeni bir girişiminin çok yakın zamanda hayata geçeceğin yönünde duyumlar aldım.

Kullanıcıların profillerini oluşturdukları, arkadaşlarını ekledikleri ve video/resim içeriklerini paylaştıkları sosyal ağ uygulamasının tasarım ve kodlamasının tamamlandığı da aldığım bilgiler arasında.

Açılacak yeni servisin cep telefonu üzerinden resim ve video gönderimine olanak sağladığı ve kişi başına 1 GB saklama alanı sunacağını da bu bilgilere ek olarak belirtmek istiyorum.

İsim olarak aldığım duyumlara istinaden kısa bir araştırma yaptığımda Turkcell-imBenim.com'un "Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S" tarafından satın alındığını gördüm. Bu da büyük olasılıkla yayına alınacak sosyal ağ uygulaması için kullanılacak alan adı olarak düşünülecektir. (Alan adının tamamen kişisel tahmin olduğunu söylemeliyim.)

Kişisel görüşümü soracak olursanız, Turkcell'in bu alanda bir girişimi olması gerektiğini kendilerine bundan yaklaşık olarak 3-4 sene önce gerçekleştirdiğim iş görüşmem esnasında söylemiştim. Hatta proje fikrimi de dile getirmiştim.

1 yıl kadar önce de yine Turkcell'in bu alanda güçlü konuma gelmesi için ülkemizin popüler sosyal ağlarından bir tanesini satın alma yöntemiyle bünyesine katması gerektiğini farklı platformlarda, farklı kişilerle paylaşmıştım.

Bu açıdan bugün bu haberi almış olmak beni hem mutlu etti hem de bir yandan sektördeki rekabeti tek yöne toplama ihtimali açısından tedirgin etti.

Girişimin uygulanması açısından fikrime gelince, Turkcell'in bu uygulamayı eğer tahmin ettiğim gibi yapacak olursa, turkcell-im markasıyla özdeşleştirecek olmasını doğru bulmuyorum. Özel bir marka yaratıp bunun üzerinden lansman yapmaları çok daha faydalı olacaktır.

Geniş kitle kullanıcılara ulaşıyor olmaları için farklı bir marka üzerinden lansman yapmaları ve ismin çok daha kullanılabilir olması önemli olacaktır. Diğer taraftan bu tür girişimlerin doğasında olan özgür içerik yaklaşımı dolayısıyla, Turkcell markasından ayrı konumlandırılmış olması da özel dikkat gerektirecektir.

Aksi takdirde sosyal ağ içeriğinin yoğun olarak herhangi bir konudan dolayı filtrelenmesi gerekecek ve bu da girişimin sahip olabileceği güçlü kitlede kayıplara sebep olacaktır.

Hem geniş kitle kullanıcılara ulaşmak hem de içeriği olabildiğince serbest bırakmak adına, Turkcell markasına zarar vermeyecek yeni bir marka kullanmalarını tavsiye ediyorum.

Eğer Turkcell yeni ürününü doğru konumlandırırsa, Türkiye'nin en büyük sosyal ağını oluşturması çok da zor olmayacaktır.

Bu konuda şirketten detaylı bilgi gelmesi ya da okuyucularımdan konu hakkında bilgi sahibi olanların paylaşması durumunda güncellemeler olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.