Gedik Holding'den e-ticaret alanında satın alma!
E-Ticaret

Gedik Holding'den e-ticaret alanında satın alma!

Gedik Holding şirketleri arasında bulunan Gedik Art, 2004 yılında GedikGross.com web sitesiyle yapı malzemeleri alanında online satış gerçekleştirmeye başlamıştı.

Şirket GedikGross.com'u bu girişiminden yaklaşık 1 yıl sonra (Ekim 2005) farklı bir konseptte modelleyerek, sadece yapı malzemeleri satışından, her türlü ürünün online satışını karşılamak üzere geliştirdi.

Gedik Holding'in internet alanındaki yatırımlarının geçmişine baktığımızda sahibi olduğu şirketlerden internet servis sağlayıcısı konumundaki Gedik Net ve yine Gedik Art'a bağlı çalışan LoginLove.com isimli arkadaşlık sitesi dikkat çekiyor.

Şirketin internete yatırımlarının devam edeceğini ve özellikle e-ticaret konusundaki girişimlerini güçlendireceğini geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdikleri bir satın alma ile daha net anlamış olduk.

2004 yılının sonlarına doğru açılmış olan e-ticaret sitesi EkonomikTicaret.com geçtiğimiz günlerde Gedik Holding şirketlerinden Gedik Art'ın çatısı altına girdi.

(EkonomikTicaret.com'a bakacak olursanız, şirket Gedik Art'a bağlı olduğuna dair açıklamayı sitenin en altına konumlandırmış.)

Konuyla ilgili güvendiğim bir kaynaktan aldığım bilgiler ve satın alma ile ilgili konuşulanlar ışığında bazı ek bilgilere de sahip oldum.

Gedik Holding'in internette büyüme üzerine ciddi bir politikası varmış ve EkonomikTicaret.com satın alması tamamen bu stratejinin sebebiymiş.

Satın alma sonrasında EkonomikTicaret.com'un ofisi Gedik Holding'in Kartal'daki merkezine taşınmış.

Ancak EkonomikTicaret.com ve GedikGross.com birbirinden bağımsız markalar olarak çalışmaya devam edeceklermiş.

Elbette merak ettiğinizi düşündüğüm satış rakamı ile ilgili ise şirket tarafından herhangi bir açıklama söz konusu değil. Ancak yine söylentilerde 4 ile 5 milyon dolar arasında bir rakam telaffuz ediliyor.

EkonomikTicaret.com gibi bir girişimi bünyesine katmış olması Gedik Holding için bence çok doğru atılmış bir adımdır.

Bu tür gelişmelerin ülkemiz interneti adına hem sektör, hem girişimciler hem de yatırımcılar açısından çok değerli ve önemli olduğu düşüncesindeyim.

Ülkemizin büyük ve farklı alanlarda hizmet gösteren kurumlarının bu konuya olan inançlarını, satın almalar ile destekliyor olmaları ise ayrıca çok önemlidir.

E-Ticaret alanında halen yolun başında olduğumuzu ve önümüzdeki 2 yılın değerli olacağını çeşitli platformlarda dile getiriyorum. Bu da özellikte içinde bulunduğumuz dönem için e-ticaret'e yatırım yapmanın sağlayacağı avantajları karşımıza çıkartıyor.

İlgili yazı: Gözden kaçan fırsat klasik e-ticaret

Yorumlar (10)
 1. teleffuz edilen rakla aynı altyapıya,kullanıcı sayısına ve ürün çeşidine dayalı 10 adet hatta daha fazla e-ticaret sitesini sıfırdan oluşturma imkanı varken neden boyle bir fiyata satınalma gerçekleşsin.Bu tür satın almalarda satın alan şirketin prejtij kazanması için böyle söylentiler çıkarılması doğaldır ama bu biraz abartı olmuş.Arda beyin bu rakamı blog'una yansıtmasıda biraz kafa karıştırıcı aslında düşünülmeden yazılmış bi şey olduğuna inanmıyorum ama gene arda kutsal'ın fiyat konusunda kafa karışıklığını önleyecek bir bilgilendirme yapmasını bekliyorum açıkcası

 2. Erdal Dilber Erdal Dilber

  satış fitayı 1 trilyon 300 milyar tl

 3. Elmayra Elmayra

  Türkiye'de bir e-ticaret sitesinin 4-5 milyon dolara satıldığına dair söylentilerin doğru olduğunu düşünmüyorum. Söylentilerin kaynağını da öğrenmek isteriz.

  Blogunuzu okuyan pekçok girişimciyi gereğinden fazla heveslendiriyor olabilirsiniz.

 4. Arkadaşlar,

  Önümüzdeki 2 yılın e-ticaret için önemli ve fırsatları bünyesinde barındıran dönemler olduğunu söylememin arkasında yatan sebeplerin başında sektörün şu an için yeterli oyuncusunun olmaması, kredi kartı kullanımının farklı güvenlik uygulamaları ile internet üzerine kaymasında oluşacak olan yoğunluk, eBay'in de girişi ile oluşacak olan e-ticaret güven ortamı ve elbette bu alanın pazarlama çalışmalarında ön plana çıkacak olması yer alıyor.

  Elbette gerçekleştirdiğimiz sektörel araştırmalarda bu değerleri sayılara ve geniş analizlere yaymak da mümkün oluyor.

  ekonomikticaret.com satış fiyatı konusunda da yazımda dikkat edecek olursanız, kişisel olarak bildiğim bir rakam ya da tahminimi yazmadım.

  Elbette merak ettiğinizi düşündüğüm satış rakamı ile ilgili ise şirket tarafından herhangi bir açıklama söz konusu değil. Ancak yine söylentilerde 4 ile 5 milyon dolar arasında bir rakam telaffuz ediliyor.

  Tamamen konuyu gündeme taşımama yardımcı olan kaynağımdan aldığım bilgi ve söylentileri aktardım.

  Kişisel görüşümü soracak olursanız 4-5 milyon dolarlık satış rakamı ile ilgili öncelikle şirketin mevcut ciroları ve pazar payını düşünmek gerekiyor. Ayrıca mevcut kullanıcı ve tedarikçi yoğunluğu da önemli olacaktır.

  İlk bakışta elbette rakam yüksek gözükebilir ancak bu bilgileri göz önüne almadan değer biçmek doğru olmayacaktır.

  EkonomikTicaret.com ile ilgili bu bilgilere sahip olan varsa ve paylaşabilirse sevinirim.

 5. Pazar hacmi ve sitenin pazar payi goz onunde tutulunca, telaffuz edilen rakamin gulunc oldugu ortada. Bir sifir atalim ve ikiye bolelim.

 6. Arda Bey.

  Önümüzdeki 2 yılın e-ticaret açısından ne gibi önemi var?

 7. Woywodin Woywodin

  Efe Şar arkadaşın yazdıklarında doğruluk payı var.Güncelleme olayı değil salt sorun.Sorun aslında çok.E-ticaret,oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz bir iş değildir.çoğu zaman normal dükkanlar,sanal dükkanlardan çok daha az zahmetsizdir ve insanı az strese sokar.E-ticaret herşeyden önce innovasyon gerektirir,iyi bir organizasyon gerektirir,güçlü bir sunucu ve iyi bir yazılımla üretilmiş ''Paket olmayan'' bir web sitesi gerektirir.İyi bir finansal kaynak ve hızlı kurumsallaşma gerektiri,rakiplerle fiyat rekabetinde başarı gerektirir ve çok etkin bir biçimde reklam gerektirir.

 8. Efe Şar Efe Şar

  Son zamanlarda e-ticaret aldı başını gidiyor. Tabiri cahizse önüne gelen e-ticaret yapıyor. 100$ bile satılan hazır kodlarla herkez e-ticaret yapmaya çalışılıyor. Yaklaşık 5 yıldır e-ticaretle uğraşan biri olarak bu konu da söz sahibi olduğumu hatta artık ister ukala deyin ister başka bişey bu konunun piri olduğumu söylemek isterim. Sektöre pek çok yeniliği getiren ve fikirleri çalınan biri olarak bunu söylemeyi kendime hak biliyorum. Neler olduğunu burada tek tek oturup atlamak isterdim ama konumuz dışı şuan...

  Zaten bu yazıyı okuduğunuz zaman buna karar verirsiniz.

  Öncelikle e-ticaret sanıldığı kadar basit bir iş değil. Hele hazır kod ile yapılacak bir iş hiç değil. Onlarca sıkıntı var, hepsini burada tek tek zaman buldukça sıralayacağım. İlk olarak ürün eklemek, güncellemek Türkiye'deki en büyük sıkıntı durumunda, XML denen teknolojisi kullanan tedarikçiler arttıkça bu iş çözülecek fakat bugün tekstil ürünleri satan bir firmaya XML dediniz zaman "o ne lan" diye biz cümle ile karşılık bulduğunuz düşünürseniz epey bir zaman alacak... Dolasıyla ilk problem ürün güncellemek ve eklemek, hadi bunu iş güçü ile aşmaya çalıştınız diyelim. İşte bu nokta pek çok firmanın yaptığı gibi hatalar üniversitesine ilk kaydınızı yapıyorsunuz. Zaten karların minimize edildiği, rekabetin maximum olduğu bir sektörde eleman alarak zaten minumum olan karınızı sıfıra hatta eksiğe çekiyorsunuz. Aferin size...

  Bunu aşmanın çok kritik bir yolu var fakat bu şuan şirket sırrı olduğu için burada malasef yazamacağım. Aralık ayında teketek.com bu sorunu çözmüş arayüzü ile hizmete girecek oraya beklerin efendim...

  İkinci sorun olarak finans ve kargo maliyetlerini gösterebiliriz. Zaten karın %5-10 arası değiştiği bir sektörde kredi kartı komisyonuna %5-10 vermek ister istemez, rekabet gücünüzü SIFIRLIYOR. Malasef hizmette kaliteyi yakalayacağım, müşterilerimi memnun edeceğim öyle büyüyeceğim gibi düşünceler e-ticarette sökmüyor. Müşterinin internetten almasının ilk sebebi unutmayın ki fiyat sonra diğer sebebler geliyor. Dolasıyla siz zaten en iyi fiyatı verip birde üstüne üstlük memnun etmelisiniz aksi taktirde kalıcı olmanız bir hayal. Birde malasef bu sektör tüm dünya dahil olmak üzere açıldığın anda karların olacağı bir sektör değil. En az 3 yıl emek isteyen, yavaş yavaş meyveleri toplayacağınız bir sektör. Bugün hepsiburada.com 6 yıl sonra ilk defa kar ediyorsa ve amazon ilk karını 2005 de yapıyorsa bu tezimi savunmamın gereği yok diye düşünüyorum. Tabi bunda otomasyondan uzak bir yapının nedeni olduğunu ilk paragraflarımda sölemiştim.

  Gelelim en büyük gider olan kargo maliyetine: işte en can alıcı nokta, eğer hali hazırda kargo da iyi fiyatlarınız yoksa hiç uğraşmayın derim. Hele tüm ürünlerde ücretsiz kargo yapmak gibi bir gaflet içinde olursanız, inanın tüm karınızı kargo firmasına verirsiniz. Bu konu da çok yarar var o yüzden daha fazla konuşmayacağım :)

  Neyse efendim, gelelim otomasyon işlerine, her sürecinizi a dan z ye otomasyona dökmek için her gün kafa harcamalısnız. Muhasebe süreçlerinden, kargo bilgisi süreçlerine, satış sürecinden tedarik sürecine kadar herşey full entegre olmalı. Her şeyi oturtmak zor ise belli bir sistem oturtmalı ve istinalar için bu sistemi bozmamalısınız. İpin ucu bir kaçarsa yakalamanız gerçekten zor olur.

  Gelelim bir kaç anahtar noktaya unutmayın ki siteniz bir cazibe yeri olmalı. Yani her gün en az bir yenilik ile müşterinin karşışına çıkmanız lazım. Dolasıyla her gün kampanyalar ile site desteklenmeli ve tabi bunların nasıl sunulduğu da çok önemli. Neler yapabileceğiniz size kalmış, ben neler yapıyorum ya da yapacağım bunları buraya yazmayacağım tabiki :)

  Neyse gelelim diğer bir konuya... Evet dersimiz SEO, belkide en önemli konu... Eğer bir siteniz var ve bu google abi ile iletişim kuramıyorsa vay halinize..Abinizin elini her gün öpmelisiniz. Bunu nasıl yapacaksınız işte bu ayrı bir uzmanlık alanı, malasef bu konuda ser verip sır veremem :)....İnanın bu bilgiler altın değerinde çünkü....Yanlız herkezin bildiği bir key var onu söylememde sakınca yok. Ne kadar çok sayfanız varsa o kadar şanşlısınız bu da ne demek ne kadar çok ürün o kadar çok satış demek. Tabi daha önce de bahsettiğim gibi yönetebilirseniz. Yani siteye 100 bin ürün ekleyip bunları güncelleyemiyorsanız vay halinize...(Eklemek isterim, nishe yani belirli bir alana hitap eden işlerde de başarı sağlanamıyor değil ama hacim tabiki kısıtlı oluyor...bu ah ayrı tartışma konusu başka bir zaman burda da yazacağım)

  Bunların dışında tedarikçi boyutu yani ticaret boyutu var... İşte bu konuda yani ticaret hayatı hakkında bir bilginiz yok ise... Eh ozaman sağadan yürümeye başlayın.. Hatta bu yazıyı buraya kadar okuduğunuza yazık...

  Gördüğünüz üzere e-ticaret basit bir iş değil, öncelikle bir takım işi. Doğru takım ve lideriniz yoksa bu işden para kazanmak sadece hayal. Ayrıca sadece mal satmağı amaç edinmemeniz sizin yararınıza olur. Unutmayın ki siteniz binlerce insanın geldiği bir portal buradan para kazanmak sizin yaratılığınıza kalmış.... İnanın sattığınız maldan daha fazlasını bir takım attraksiyonlarla kazanabilirsiniz. Malasef gene şirket sırrı :)

  Özetle bahsettiğim sorunların hepsinin çözülmüş hali aralık ayında teketek.com da olacak sabredin efendim...Bir de yazım hatalarımı hoş görün genelde geriye dönüp okumam....MSN misali....

  Efe Şar

 9. Efe Şar;

  Seo konusunda yanlış bir bilgi vermişsiniz.

  Sayfa sayımızın çok olması izyaretçi sayımızın çok olması anlamına gelmez.

  Bu konularda yorum yapabilmek için ilk önce google mantığını anlayama çalışmak gerek.

  Google arama sonuçlarını listelerken belirli kriterlere göre sıralama yapar.

  Bunlardan başlıcaları; Sitenin PR (Page Rank) değeri, Title, keywords vs şeylerin uyumu gibi şeyler..

  Bizim milyonlarca sayfamız olsa bile, sayfa içeriğimiz özgün değilse eğer pek fazla bir getirisi olmayacaktır.

  A sitesi ürün özelliklerini yazarken; Renki ekran yazıyorsa eğer, biz "Bu ürünün renkli ekran özelliği bulunuyor" yazmalıyız.. Kısacası kopyala yapıştır mantığından uzak özgün sayfalar oluşturmalıyız..

  Hem e-ticaret hemde seo işleriyle ileri derecede uğraşıyorum..

  Saygılar.

  1. Bencilce olacak ama keşke bu yorumu yazmasaydınız. :)

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri