Microsoft, Yahoo'yu satın mı alacak?
Genel

Microsoft, Yahoo'yu satın mı alacak?

New York Post'un geçtiği haber Yahoo! hisselerine tarihi yükselişi getirdi.

Konuyu kısaca özetlemem gerekirse. Microsoft, Yahoo'yu satın almak için bir girişimde bulunmuş. Aslında bu girişim ilk değilmiş. Bir süre önce Microsoft'tan benzeri bir teklif daha gitmiş Yahoo'ya ve şirket tarafından geri çevrilmiş. İnternet tarihinin olası en büyük satın alması için Wall Street kaynakları 50 milyar dolar civarında tahminlerde bulunuyorlarmış.

Spekülasyonun tüm Amerika piyasasını şöyle bir sallamasının ardından, The Wall Street Journal (WSJ), Microsoft tarafından Yahoo'ya götürülen teklifin yakın zamanda gerçekleştiğini ancak geçerliliğini yitirdiğini ve birleşmenin söz konusu olmadığını belirten bir haber yayınladı.

Konuya yakın kaynakların söylediğine göre Yahoo böyle bir satın almaya sıcak bakmıyormuş.

Microsoft'un Yahoo'ya yakınlaşmasının sebebinin Google'a karşı güç kazanmak ve internet üzerindeki Google egemenliğini yıkmak olduğu sanırım ortada. Bu kadar ısrarcı olduklarına göre belki yakın zamanda bu tarihi haberi duyarız.

Detayları bu linklerden okuyabilirsiniz. (1, 2, 3)

NOT: Konuyu bu yazımın yorumlarına yazarak dikkatimi çeken Osman Leventoğlu'na teşekkürler.

Yorumlar (4)
 1. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Internet'in yeni teni yapılandığı yıllarda ( sanırım 90'lar olacak ) Microsoft'un internete ve geleceğine inanmadığı bir gerçekti. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Bill Gates bir konferansında bunu açıkça dile getişmişti.

  Yahoo'yu satın alırlar ve Google'a rakip konumuna gelirlerse, internet dünyasındaki gelişmenin ivmesi tavan yapacaktır ki, o zaman yakalayabilene aşk olsun interneti.

  Tabi bütün bunların olması için Microsoft'un ödemesi gereken bir bedel var ve açıkçası çok merak ediyuorum bu bedeli.

  Merakımın asıl nedeni ise; lider bir firmanın (Microsoft) zamanında gözardı ettiği bir kavramı yakalamak için 15-20 yıl sonra ne kadar bedel ödemesi gerektiği.

  Sevgi ve Saygılarımla...

 2. "Forbes'e göre 50.000.000.000$ (50 milyar dolar) teklif edilmiş . İnternetin geleceğini değiştirecek bir satış gibi geliyor bana.

 3. Metin Kılıç Metin Kılıç

  Microsoft yahoo'yu satın aldımı bilgisi olan arkadaş varmı.?

 4. Son durum nedir.Yahoo Microsoft'a geçtimi..Epey zaman geçti bu konunun üstünden ama bilgilenme açısından önemli internet dünyasını sarsabilecek önemli bir gelişme olurdu.