AVEA'nın gençlik portalının ilk görüntüleri!
Portal

AVEA'nın gençlik portalının ilk görüntüleri!

Turkcell'in sosyal ağ uygulaması Turkcell-im Benim'in yayına alınmadan önceki ilk duyurusunu yaptıktan sonra, ilgili yazıma gelen bir yorum AVEA'nın da benzeri bir çalışma içinde olduğunu ve 18 Mayıs'da servisin yayına alınacağını bildirmişti.

Turkcell sosyal ağ uygulamasını yazımdan kısa bir süre sonra BETA olarak yayına aldı ancak AVEA'nın bu alandaki girişimi ile ilgili herhangi bir bilgi belirtilen tarihte, sonrasında ya da öncesinde gelmedi.

Bugün Webrazzi üzerinden gönderilen anonim bir mesaj ile AVEA'nın sosyal ağ uygulamasından haberdar oldum. Servisi bu fırsatla test aşamasındaki dışarıya açık olan ancak IP ile erişilebilen linkinden inceleme fırsatı buldum.

AVEAÖncelikle AVEA'nın söz konusu servisi sosyal ağdan ziyade bir tür yeni nesil gençlik portalı ve adı GenCinSan! Sloganı ise "aveanın gençlik patlaması".

GenCinSan kapsamında blog, video, arkadaşlık, müzik, oyun ve mobil içerikli bölümler yer alıyor. Her bölüm kendi içinde de alt kategorilere ayrılmış ve çok geniş bir içerik sağlanmış.

GenCinSan.com

Servisin ana sayfasındaki "Powered by ekolay.net" ibaresinden de anlaşılabileceği gibi GenCinSan'ın birçok bölümü ekolay.net tarafından destekleniyor, bunun yanında arkadaşlık, video ve blog gibi diğer sosyal bölümlerinin içerikleri ise Gayet.net tarafından sağlanıyor.

Biraz önce de belirttiğim gibi servis şarkı sözlerinden, oyunlara, videodan, gruplara çok geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Ancak bu kadar yoğun içeriğin ekolay.net ve Gayet.net üzerinden sağlanıyor olması servisin genelinde biraz kopukluk yaratmış diye düşünüyorum. İlerleyen dönemlerde GenCinSan kullanıcıların sisteme dahil olması ile ilk bakışta dikkatimi çeken bu nokta umarım aşılacaktır.

Henüz test aşamasında olan GenCinSan'ın genel hatlarıyla bir gençlik portalı olarak AVEA tarafından beklenen talebi göreceğini tahmin ediyorum. Ayrıca isim olarak da güzel bir seçim yapıldığını düşünüyorum.

AVEA'nın servisini ne zaman yayına alacağını henüz bilmiyorum ancak şirketten konuyla ilgili bir açıklama gelirse sizlerle paylaşıyor olacağımı da söylemek istiyorum.

Yorumlar (9)
 1. Mert Alemdar Mert Alemdar

  Ben herzamanki gibi çok geç kalındığını düşünüyorum. Yani biz Blog yazan kişiler olarak Web 2.0'ın gelişini aylar öncesinden bas bas duyurduk sonra dedikki web 3.0 geliyor geldi. şimdi ise web 4.0 dan bahsediliyor. Yani anlıyamıyorum bu denli büyük bütçeleri olan insanlar hiçmi araştırmıyorlar hiçmi sektörel analiz yapmıyorlar. Hep copy/paste. Ne o Turkcell yaptı ki hala birsürü sorunları var portalın. Hemen bende yapayim o pastadan pay alayim. Ey cepleri kabarık arkadaşlar pastadan bahsedeceksek Türkiye internet de daha pastanın en alt kek tabakasında daha meyveleri daha kreması sonrada mumları var tabi kim o mumları söndürece o malum. :)

  Ya durmaksızın yazdım saçmaladımmı bilmiyorum ama kendimi böyle ifade edince mutlu oldum :)

 2. Galip Ortak Galip Ortak

  Ya avea e-kolaya biraz közüleyim demiş vermiş parayı. ben bişiy çıkacagını zannetmiyorum bu toranaga, anjinsan tarzı işten

 3. Berk Tatlıses Berk Tatlıses

  web sektörüne yönelmeleri güzel tabi. güzel de özenerek yapmaları daha güzel olmaz mı. ne yazık ki herşeyin içine tıkıldığı bir web projesi çok küçük ihtimalle başarılı olabilir. keşke çok daha sade özelleşmiş projelere sponsor olsalar.

 4. Senem T. Senem T.

  Avea'nın bu uygulamasında benim en çok ilgimi çeken, oldukça da başarılı bulduğum yön ismi. GenCinSan, eminim ki üzerinde günlerce düşünülen bir çalışmanın sonucu, devamında gelecek tv ve radyo reklamlarını merakla bekliyorum. Bu arada gsm operatörlerinin bu tür sosyal ağ uygulamaları da web tarafına verdikleri önem, genç müşteriye seslenmenin avantajını kavramaları açısından umut verici. Ben bu konuya biraz daha marketing odaklı bakıyorum sanırım, ayrıca avea'nın gencinsan'ı sadece web tarafından bir sosyal ağ uygulaması olarak bırakmayıp, turkcell'in gnctrkcell'si gibi bir paket uygulamaya geçip geçmeyeceğini de merak ediyorum.

  Sevgiler,

 5. bu tür Tr'de büyük pazar payı olan firmaların web sektörüne yönelmesi güzel birşey :) zira bu internetimizin de zamanla zenginleşeceği anlamına geliyor bence..

 6. Durum Budur Durum Budur

  www.patlican.com.tr adresiyle bugün yayına girmiş ama komik olmuş!

  Gayet.net sitesinin içeriklerinin aynısı burada var! özgün hiç bir şey yok! Üye olmak için Avea abonesi olmak lazımmış! İyi de ben gayet.net'e üye olarak bu içeriklere zaten ulaşıyorum! Neden Avea abonesi olayım ki! Bir servis bu kadar özensiz yapılamaz, yapmış olmak için yapılmiş bir site.

  Ayrıca dili çok lakayıt. Ne sanıyor bunlar gençleri!

 7. Ece Derinlioğlu Ece Derinlioğlu

  Gerçekten bu gençlere oynayan markaların micro site ya da Turkcell ve Avea’da olduğu gibi portal girişimleri çok trend görünüyor. Genç kitle mobili tüketiyor ama nette de yaşıyor kaçınılmaz. İşte tam da bu yüzden; tamamen tarafsız olarak ilk bakışta “Patlıcan” Turkcell’in gençlik portalına basar gibi görünüyor. Avea kitlesi bakımından biraz daha zayıf tabi ama kesinlikle portaldeki işiyle sağlam çıkış yapacak gibi görünüyor. Turkcell maalesef iş çıksın diye fonksiyonel ama taklit bir yapıya gitmiş yapıştırma duruyor; bence yazık etmiş biraz.. Avea da umarım şu sıkıcı ve buhranlı yapısını bu iyi çıkışla kurtarır ve imajını yeniler. Bu bence onun son şansı. Ama yine abudik gabudik şeyleri takıntı yaparsa zor dostum zor. İşletimini bilenine bırakırsa iyi olur, ama kendi bu işe girmesin, bu işletim tarafında zaafları var onları tamir etmesi lazım. Biraz kentleşmesi lazım. Sadece pazarlamacı gözüyle söylüyorum. Sonuçta bunlar yol açıcı iyi adımlardır. Yapanların eline sağlık..

 8. ben acıkcası bunun bı kaşıkla ver kepceyle al mantalıtesı ile yapıldığını düşünüyorum içeriği çok karışık inşallah Avea dan soğumam

 9. Metin Metin

  Yıllardır mynet var bu ülkede. Hatta ilk interneti bilen türkler mynet'i bilirdirdi. Mazisi o kadar eski. Ama bir facebook çıktı ne mynet, ne mysapace ne de bir başkası kaldı karşılarında. Bizimkinlerde bu kadar deli para varken böyle elde olanı parayla satın alıp ekolay.net ve gayet.net'ten içerik alınması gibi şeylere harcıyorsa Türkiye'de internetin gelişmesi diye bir şey mümkün değil. Bazıları olumlu gelişme diyor ancak benzerlerinden biton varsa ve farkını ortaya koyamıyorsa neyin gelişimine katkıda bulunuyor anlamış değilim!

  Bunu şöyle özetleyim. Filler tepişiyo altında ise karıncalar eziliyo. Yani bizim gibi küçük girişimcilerin bir kaç ayını alıpta ortaya çıkartacağı projede warez olmadan günlük ziyaretçi trafiği nasılki 20.000 in üstüne zor çıkarsa bu insanlar bizim yapabileceklerimizin medyada deli gibi reklam yapılmasıyla ziyaretçi sayısını 10'a katlayabiliyorlar.

  Bence önemli bir gelişme değil. Aksine önemsiz bir gelişme. Yanılmayı isterim ama Türk halkını da geçtim internet toplumunu portal sistemi baydı artık. Çünkü menüler çok karışık oraya tıkla video şuraya tıkla haber, orda burç burda maç ohoo ben çıplak hatun aramaya girdim çift kale maç çıktı diyo internet toplumu. Yani internet toplumunda artık alan adları içeriğe göre özelleşmeli.

  Daha çok şey yazılır aslında. İnternetin portallara ihtiyacının kalmamaya başladığını Yahoo'nun 1'incilik tahtından düşmesi ispatlıyor...