Google, FeedBurner'ı satın aldı!
Genel

Google, FeedBurner'ı satın aldı!

FeedBurner.comTechCrunch'da yer alan habere göre blog yazarlarının büyük çoğunluğunun tercihi olan RSS servisi FeedBurner tahmini olarak $100 milyon dolar nakit ücret ile Google tarafından satın alındı. Satış işlemlerinin 2-3 hafta içinde sonuçlanacağı tahmin ediliyor. FeedBurner kişisel olarak çok beğendiğim bir girişim olmasının yanında, gerçekten başarılı çalışan bir servisdi.

Google açısından çok doğru ve yararlı bir satın alma olduğu bence tartışmasız. Özellikle Google Analytics ile ilerleyen dönemlerde gerçekleşebilecek olası bir entegrasyon sayesinde, web sitesi istatistikleri açısından çok daha başarılı sonuçlara ulaşılacağına inanıyorum.

Yorumlar (10)
 1. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  Feedburner'in feed'lerde reklam olayını kullanıyorum, gayet başarılı aslen, normal ziyaretçilerden farklı olarak konuya hakim okuyucularınız olduğu için CPM fiyatı 5-6$ civarına çıkıyor, fakat kampanyaların dağılımı sorunlu, bazı günler 3000-4000 aralığında gösterim yaparken bazen ancak 400 yapılıyor...

  Bu arada Feedburner'ın Network oluşturma olayı da var feedlerde, diyelim ki TV dizileriyle alakalı 5 sitesi toplandınız, her birinizin de 600 feed okuyucusu var, network oluşturup 5 sitenin son 3 yazısını network feed'ine ekle diyorsunuz ve bu feed'i yayıyorsunuz.. Asıl güzel olan bu feed için reklam gelirlerinde patron sizsiniz, bu network'un CPM'i 8$ diyebiliyorsunuz..

 2. Murat Buyurgan Murat Buyurgan

  Feedburner gerçekten de çok başarılı bir servis.

  Google'ın satın alması da güzel bir haber. Anyltics entegrasyonunu merakla bekliyorum.

 3. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  bayağı iyi para etmiş ama burada önemli olan google'ın bu adımı gerçekleştirmesiydi. Umarım Google bu servisleri iyi kombine edebilir. Örn. Adsense - Analytics - Search - FeedBurner.

 4. Emakale.com Emakale.com

  Sitenizi yeni keşfettim ve çok faydalı bulduğumu belirtmek istedim.

  Tebrikler..:)

 5. Yusuf İbili Yusuf İbili

  "Özellikle Google Analytics ile ilerleyen dönemlerde gerçekleşebilecek ..." cümlende alış işlemini özetleyen o kadar güzel bir açıklama kullanmışsın ki Webrazzi'yi neden güncel olarak takip ettiğimizin sebebini ortaya çıkarıyor.

  Eğer bu entegrasyon kısa zaman içerisinde gerçekleşir ve birde o kadar güzel bir arayüz ile sunulursa ne mutlu bizlere.

 6. Feedburner, günlük rss okunma sayısı 500'ü aşan kişilere reklam verme imkânı sunuyor. Google işin içine girerse, Türkiye'de işin içine girer :) Yani bizim için güzel bir gelişme

 7. Güzel yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

  Google AdSense entegrasyonu ile RSS reklamcılığını yazımda belirtmemiştim, onu da unutmamak lazım.

 8. Bir de şöyle düşünün:

  1. Google bir kara delik. Yeni girişimler giderek daha şiddetli içine çekiliyor. Bu iyi birşey mi? Google'un Feedburner'u alması RSS istatistikleri ve reklamcılığı alanında güçlü bir tekel oluşması demek. Neden çeşitlilik yerine tekelciliği övüyorsunuz?

  2. Bugün güzel hoş gözüken "kullanışlı" arayüzler ilk başta yeni açılmış bir restaurantda yemek gibi lezzetli ve imrendirici gözüküyor. Tekelciliğin verdiği güç ve insan tanımazlıkla yarın aynı arayüzler McDonalds gibi tiksindiğiniz birşey olabilir.

 9. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Bence asıl gelişme Google Reader'da olacak. Zaten Google Reader hali hazırda Feedburner'ın kullanıcılar tarafından özelleştirilebilir linklerini destekliyordu. Örneğin feedburner beslemelerine Feedflare ile Oyyla linki ekleyenlerde Google Reader okuma ekranının altında da o linkler görünüyordu.

  Bence Feedburner alımı Google'ın RSS reklamları konusunda aldığı patentlerle ilgili bir gelişmeydi. Yakın zamanda Feedburner RSS'lerinde Google Adwords reklamlarını görebiliriz.

  Bu durum başka bir şirket tarafından "Reklamsız Feedburner" girişimine önayak olabilir. Yalnız Feedburner'ın mevcut kullanıcı sayısına ulaşmaları herkesin sitesinin RSS adresini değiştirmeme isteğinden zor olacaktır.

 10. Google mantığıyla gayet uyuşan bir satın alma olmuş. Ancak ben burada doğrudan AdWords ağını genişletme niyeti olduğunu sanmıyorum. Asıl niyet, insanlara istedikleri hizmetleri ücretsiz veren bir sistem daha sunmak (Blogger, Analytics, Docs gibi ...). Sonuçta daha çok insanın, daha özgür bir ortamda bulunuyor olmaları, bu ortamın kralı olan Google için dolaylı bir reklam ve büyüme stratejisi.