GenCinSan oldu Patlıcan
Genel

GenCinSan oldu Patlıcan

AVEA'nın bir tür gençlik portalı üzerinde çalıştığı bilgisini henüz servis yayına girmeden önce burada vermiştim. Bugün ilgili yazıma gelen bir yorum bize son durumu bildirdi.

İlk yazımda adının GenCinSan olacağını söylediğim ve ekran görüntüsünü verdiğim AVEA girişimi, Patlıcan ismiyle yayına başlamış.

Patlican.com.tr adresinden yayın yapan servisin Gayet.Net ile yoğun bir içerik paylaşımı söz konusu.

Patlıcan'ı inceleyip yorumlarınızı paylaşırsanız memnun olurum.

Yorumlar (28)
 1. Olcay Onder Olcay Onder

  Acikcasi bence Patlican su aralar Avea'nin genclerin dikkatini baska bir yone cekmek icin yaptigi bir kandirmaca hareketi olarakta yorumlanabilir.Nasil diyenlere aciklamam su sekilde olacak.Oncelikle diger operatorler son zamanlarda bir cok indirim yaparken AVEA gencleri surekli zamlar altina soktu.

  Genclerin cogunn mobilogrenci tarifesinde oldugu bir gercek.Mbil ogrenci onceden hatirlarsaniz yil icinde istedigin gibi 10 dakikasi 1,5 kontore konusturuyordu.Sonradan kontor yuklemezsen bu ola kalkior dedi.Kontor yukleyince de sadece1 ay gecerli olsun dedi.Sonra bedava SMS'ler kalkti.Dakikasi da kontor yuklemediginde mobil ogrenciden mobil ogrenciye 1 degil 2 kontore cikti.(%100 zam) Simdi ise 10 dakikasi olayi 150 ve ustu kontor yuklersek olacakmis.

  Patlican falan hikaye.Once surekli bizi kaziklamasinlar sonra site acsinlar.

 2. @Ceyhun Aksan'a katılıyorum özgünlük adına hiçbirşey yok sadece "yapalım, gençler girer nasıl olsa" şeklinde düşünülerek yapılmış bir portal.. ayrıca imla hataları ile sevimlilik yapılmaya çalışılmasıda bence projeye ne kadar güvendiklerini gösteriyor yada sitenin içinin boş olduğunu bildiklerini

 3. Burçin Didinedin Burçin Didinedin

  Bu arada webrazzi dostlarına buradan duyuralım; izlesene de wap servisi açıldı...

  http://izlesene.blogcu.com/3214985/

  www.izlesene.com

 4. Konsept oluşturacağız derken dilin yanlış kullanımını gereksiz yere özendirerek iticilik oluşturuyor.

 5. Burçin Didinedin Burçin Didinedin

  3g teknolojisinin sağlayacağı veri iletişimde hız ve ürün alternatifleri, yeni çıkan teknolojik oyuncaklar, kullanıcı sayısındaki artışlar, mobile ve internet platformlarını birleştirmeye başladı.

  Mobil alanda katma değerli servisler ile web 2.0 platformları içerik, kullanıcı, paylaşım ve sosyal ağ konularında örtüşüyor.

  Buradaki örtüşmeyen nokta ise, mobil iletişim ücretli iken, internetin ucuzlama eğiliminde olmasıdır. Dünya seviyelerine gerileyecek konuşma ücretleri, operatörleri geliri katma değerli servislerden elde etmeye itmiştir. Halbuki, İnternet tarafında video yüklemek ve izlemek için ücret ödemiyorsunuz.

  Dolayısı ile bu iki iletişim platformu birleşmeye doğru giderken, bu aradaki ücretlendirme farklarının dengelenmesi veya eşitlenmesi söz konusu olacaktır.

  Şu an itibari ile operatörler, internet tarafında katma değerli servisler için içerik sağlayıcılara ücret ödemek istemiyorlar. Birinci düğüm noktası burada oluşuyor.

  İnternet pazarında etkin bir pay sahibi olmak, kullanıcı çekmek veya söz sahibi olmak için yapılması gereken yöntem internet tarafında sosyal ağlara giriş yapan bir (sadece 1) ürün yaratmaktan öteye, internette yer alan sosyal ağlarla (şu anda onlarca) işbirliği yapmak ve gelir modeli oluşturmaktır.

  Diğer taraftan ise sektörel gelişmelerde, numara taşınması ve 3g süreçlerinde rekabet stratejileri etkili oldu. Bu sebeple gecikmeler olduğunu düşünüyorum. Bu da ikinci düğüm noktası.

  Rekabet stratejisi izleyen mobile şirketler, Pazar payı alabilmek veya Pazar payı kaptırmamak için bu düğüm noktalarına çözüm bulmalılar. Mevcut stratejilerin sonucu pazarın daralmasını veya tekelleşmesini sağlayabilir.

  İkinci düğümün çözümü birinciden sonra kendiliğinden çözülecektir. Rekabetten öteye İşbirliği söylemi ile İnterneti kucaklayan finishi de kucaklamış olacaktır.

  Ta a ki kablosuz ağlar üzerinden bütün iletişim internet üzerinden yapılmaya başlayana kadar...

  Toparlamak gerekirse, Mobil operatörlerin yeni açtığı sosyal ağ servisleri, internetteki çok daha kaliteli Sosyal ağ platformlarına kullanıcı taşıyacak ve kullanıcı deneyiminin artmasına yardımcı olacaktır. Gelişmeleri internet ve web girişimcileri için çok olumlu görüyorum.

 6. turkcell'in canı canda avea'nın ki patlıcan mı.. dimi efenim.. :)

  açıkcası ne turkcell'in oluşumunu okuduğumda ne de avea'nın bu portalı ile ilgili yazıyı okuduğumda içimden "adamlar gerçekten biliyor bu işi. valla çok süper olmuş ... " gibi bir çok türevini sayamayacağım şekilde düşünceler geçmedi. 6 ay ile 1 yıl içerisinde sessiz sedasız başka bir portala veya başka bir kampanyanın bir parçasına dönüşür. tekrar 6 ay ile 1 yıl içerisinde bir dönüşüm yaşar ve bu böyle sürüp gider düşünceleri beynimde dolanıp durdu..

  son olarak gençlik bir caddeden bir semtten veya bir sokaktan oluşmuyor tımam mı.. burda bizde varız dı mı yani..

 7. Bu konuda dün bir blog post'um oldu. Orada da belirttiğim gibi, ben proprietary, markalara ait sosyal platformlara inanmıyorum. Diğer Avea ya da Turkcell müşterileriyle ne gibi ortak yanlarım olabilir? Daha iyi işleyen, sadece platform görevi gören uygulamalar varken, kişilik yaratma yatırımımı niçin bir GSM operatörünün uygulamasına yapayım? Bence bu iki temel soru atlanmış.

  Benzer network'lerin sağlıklı hayata geçirilme yolu, platform görevine soyunmuş uygulamalar (mesela Mondus :)) üzerindedir.

 8. Valla tıkladığım linklerde öylesine sorun vardı ki ulaşamadığım çoğu yere.Bi e-kolay uzantılı,bi gayet.net bi patlican.com.tr.Haliyle çoğu yere giremedim bile :o

 9. Site gözümü bozdu kör oldum sanki,ya avea yeni bir dil icat etmil ya ada ben genç değilim bana göre değil bu.Ayrıca ortada aveanın yaptığı hiç birşey yok ,ismi bile Gayetnet yazıyor yoksa benmi yanlış görüyorum ,bu servis ekolay'ın mı ki ekolay'ın altına almışlar adresi bile yönlendiriyor :)

 10. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  Kötü dil kullanımı çoğu yerde tepki çekmeye başladı, umuyorum ki sadece kafiye olsun diye yaptıkları bu hatadan yakın zamanda dönecekler.

  turkcell-im'den ziyade sanıyorum ki gnçtrkcll'e rakip olmaya çalışıyorlar, masstival2007'ye ana sponsor olmuşlar patlican olarak, bazı konserler düzenliyorlar.

  patlican.com.tr ile ilgili de, yapabiliyor olmak yapmaya sebep değil bazı şeyleri, çoğu marka "yapabiliyor" oldukları için hemen atlıyorlar trenin bir vagonuna, lakin o yolun nereye gittiğini iyi analiz etmek gerekiyor.

  "trend bu şimdi yahu sosyal networkler, altyapı hazır zaten, renklerle oynarız biraz grafik çalışırız üstüne, bir de eğlenceli bir slogan tamamdır"

  bu işleyiş, turkcell-im'i rakip olarak görüyorlarsa, avea'yı ona ciddi bir rakip yapabilir, ama gnçtrkcll için sanmıyorum, keşke daha saf ve amaca uygun bir şey yapsalardı...

 11. Oktay Gülence Oktay Gülence

  Çok patlak bir site olmuş, karmaşıklığının, grafik tasariminin ve kullanılan dilin rahatsiz ediciliginden öte hic bir sey calismiyor. Alelacele Turkcell-imbenim e misilleme yapmak icin çıkılmış gibi. Turkcell-imbenim toplama falan ama hem çok basit ve kullanışlı hem de her şey gayet güzel çalışıyor. İnsanlar en azından doğru düzgün bir şeyler paylaşabiliyor.

 12. Smokeonthe Smokeonthe

  Çok aceleye gelmiş, derleme toplama bir site olmuş. Biraz kişilik problemi var. sitenin adı sallamacay.com da olabilirmiş.

 13. /dev/mach /dev/mach

  İlgimi çeken sitedeki anket oldu :

  Patlican portalinde en beğendiğin bölüm?

  -Müzikle Patlican

  -Videonla Blogunla Patla

  -Mobil Takılıcan

  -Oyuncuysan

  -Muhabbete Akıcan

  Hmm... Peki ya ben sitenin hiçbir yerini beğenmediysem ? Olumsuz tepkileri ankete konulacak bir seçenek ile ölçmek varken neden göz ardı ediliyor ? Umarım en yakın zamanda sitede kullanılan aynı laçka dil ile "HiçSAN birCAN yeriniSAN beğenmedimSAN, saçmaCAN sapanSAN birSAN siteSAN" gibi bir seçenek eklerler anketlerine.

 14. Sinem Kaya Sinem Kaya

  Super olmuş! Gencinsan ismi daha afilliymiş, ama patlican da cok esprili..

  Site gercek bir gençlik portali.. Hem müzik haberleri, etkinlikleri iceren bilgiler, oyunlar, sosyal network - kaynaşma durumlar.. bence harika.. ama sadece avealılara mı acık tüm hizmetler ?

  ben çook beğendim!!!! Turkcell'inkine 10 basar!

 15. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Turkcell-im veya Avea Patlican'in sosyal network oyununda bu ürünlerle şansı olduğunu düşünmüyorum.

  Ama dikkatimi çeken bir şey var ki, her iki proje de alan adları ve markaları konusunda gerçekten işin profesyonelliğinden oldukça uzaklar.

  Marka ve alan adına yapılan yatırım, bu alandaki en önemli yatırımlardan biridir. Turkcell-im servisinin wap veya web adresleri uzun, yazması zor ve kullanışsız, dahası hatalı yazmaya çok elverişli. Bu kadar dev firmaların daha kısa, etkili ve güçlü markalar yaratmasını bekliyor insan... Ama marka uzmanlığına yatırım yapmıyorlar bence.

  Avea'nın Patlıcan'ının patlican.com.tr alan adına yatırım yapması ( patlican.com bir başka şirketteyken (ehmm- whois: Nokta A.Ş. :) ) internet'te marka geliştirme hakkında hiçbir deneyimleri ve/veya kaygıları olmadığını gösteriyor.

  Sosyal networklerin doğal sosyal pazarlama ve network etkisi olmaksızın büyüyemeyeceğini düşünüyorum, ve zorla güzellik olmayacağını.

  Zamanın neler göstereceğini izleyelim.

 16. Ceyhun Aksan Ceyhun Aksan

  Bence sadece yapılmış olunması maksadı ile yapılmış bir oluşum. Asıl olarak Patlican.com.tr adresinden ziyade http://patlican.ekolay.net/ adresi altında, e-kolay bünyesinde sunuluyor. İçerik Gayet.net`den alınıyor ve Avea kimliği ile kullanılıyor.

  Ortada ne tek bir kaynak ne de bir özgünlük söz konusu.

  Sitede kullanılan dilin iticiliği bir kenara, yazım yanlışları ile yakalanmak istenen sempatiklik daha da olumsuz bir etki yaratıyor.

 17. Ece Derinlioğlu Ece Derinlioğlu

  Gerçekten bu gençlere oynayan markaların micro site ya da Turkcell ve Avea'da olduğu gibi portal girişimleri çok trend görünüyor. Genç kitle mobili tüketiyor ama nette de yaşıyor kaçınılmaz. İşte tam da bu yüzden; tamamen tarafsız olarak ilk bakışta "Patlıcan" Turkcell'in gençlik portalına basar gibi görünüyor. Avea kitlesi bakımından biraz daha zayıf tabi ama kesinlikle portaldeki işiyle sağlam çıkış yapacak gibi görünüyor. Turkcell maalesef iş çıksın diye fonksiyonel ama taklit bir yapıya gitmiş yapıştırma duruyor; bence yazık etmiş biraz.. Avea da umarım şu sıkıcı ve buhranlı yapısını bu iyi çıkışla kurtarır ve imajını yeniler. Bu bence onun son şansı. Ama yine abudik gabudik şeyleri takıntı yaparsa :) zor dostum zor. İşletimini bilenine bırakırsa iyi olur, ama kendi bu işe girmesin, bu işletim tarafında zaafları var onları tamir etmesi lazım. Biraz kentleşmesi lazım. Sadece pazarlamacı gözüyle söylüyorum. Sonuçta bunlar yol açıcı iyi adımlardır. Yapanların eline sağlık..

 18. Burcin, 404.

 19. yazılan yorumları okuduktan sonra bende yorum yazmak istedim.Yazılan yorumların tamamı yıkıcı henüz yapıcı bir maile rastlayamadım herkesin beklentisi farklı herkes birilerinin çok şey yapması ister, kimse bişey yapmaz ancak sonuç olarak herkesi memnun etmek imkansızdır.öncelikle sunulan hizmet ücretsiz ve daha çok gençlere yöneliktir.belirli bi yaşam tarzını yakalamış insalara basit gelmesi çok normal çünkü gençken yaptıklarımız da düşündüğümüde bazen basit gelir insana...zamanla gelen yorum öneriler doğrultusunda daha iyisi yapılır bunun pilot bir proje olduğunu düşünüyorum.Öneriler de www.avea.com.tr den ya da müşteri hizmetlerinden yapılabilir.Arkadaşlara tavsiyem gerek yorum yaparken gerekse sosyal hayatlarında biraz daha yapıcı olmalarıdır.Daha güzel bir yaşam için

  Teşekkür ederim.

 20. Servet Aykut Servet Aykut

  baştan sona tüm yorumları okudum ve şunu gördüm ki yorumların çoğu biras çok bilmiş bir havada geldi. Sebeb şu: Herkes çok iyi bilir ki reklamcılıkta bir kampanya yaparken bildeki deforme uygun görülür ve halka empoze ederken kalıcı olması saylanmaya çalışılır. İkinci avea veya turkcell tabikide destek alacaklar sizde iyi bilirsiniz ki bunlar GSM operatörleri ve yaptıkları her kampanya için bir departman yada bir grup oluşturmaya çalışsalar cebimizde taşıdığımız telefonlarla değil konuşmaya çalışmak adını bile anmayız. (Çünkü bu yatırımlar kontör ve faturalara yansıtılacaktır.) zaten böyle bir yatırımın beklenmesi de gereksizdir. tamam bi özgünlük olamaya bilir ama sonuçta olan popülerite araçlarınıda kendi adlarına kullanma haklarına sahiplerdir die düşünüyorum. bence acımasız ve öldüresiye yapılmış eleştiriler bunlar. Arkadaşlar bence eleştirileri yaparken alternatifleri ile yapalım önerilerimizi sunalım sadece "olmamış bidaha yap, başka yap, yeni yap" demek biraz bencillik!

 21. Ozan Gedik Ozan Gedik

  girişimleri orijinal olarak kendileri oluşturmak yerine trendlerden bir haber saçmasapan domain isimleri , subdomain yönlendirmeleri ve acaip abuk meblağlarda reklam bütçeleri harcamak yerine başarılı girişimlere angel investment yapsalar sadece logolarını 20 ye 20 piksel aşağıya koysalar daha hayırlı olmaz mı sanki. bence bu proje başlarken patlamış.

 22. Mert Oguzlu Mert Oguzlu

  Birkac sivrizekali marketing insani kulaktan dolma bir sekilde gencligi yakaladiklarini dusunerek jargon uretiyolar, konuya zaten tamamen Fransiz olan ust duzey yoneticiler bayilarak projeye start veriyorlar.

  Sonra bir bakiyoruz ki projenin temeline oturan "Patlamak" lafi hedef kitle arasinda gercekten kullaniliyor fakat hic de cazip olmayan ve kimsenin ne markasini ne de projesini konumlandirmak istemeyecegi bir anlamda.

  Genclikten bu kadar bi haber olup genclik icin proje uretmeye calismak ne yazik aslinda...

 23. Yıldız Yıldız

  kurtulmak istiyorummmmmmm

  üye oldum ama hiç beğenmedim ve her hafta gereksiz yere 4 kontörümü alıyor ve üyeliğimide iptal etmiyolar

 24. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Açık şekilde görülüyor ki hedef kitle internetteki gençlik değil tv karşısındaki gençler. Türkiye'de internet yol aldı ama tv karşısındaki genci içine alacak kadar değil. Şu anda tv ile internet karşısındaki genç arasında yüksek bir kalite farkı var. Bunun en iyi örneklerini pilliden görüyoruz.

  Patlican ise sunum tarzıyla bana hayat boş ortam loş diyen gençlere hitap ediyor gibi geldi. Yapıcı yorum yapılmasını isteyen arkadaşımızda şunu göz ardı ediyor, sordular da mı söylemedik ? Kendini kanıtlamış sitelerde anket yapsalar, şöyle birşey yapıcaz ne koyalım deseler bir yol bulurlardı. Bir şey yapıldıktan sonra zaten yapıcı eleştri o şey için pek bişey ifade etmiyor olsa gerek. Yapılmış zaten.

  Sağlıcakla...

 25. Bu proje Avenın elinde patlamış bile.Akılları varsa API çıkarırlar

 26. Bence, sitenin karışılığı ve bozuk dili giderilip geliştirildiği taktirde güzel olacak oluşum. İçerik fena değil ancak biraz karmaşa var, gereksiz kısımlar çıkarılarak daha sade bir görünüme kavuşturulursa hoş olabilir. Ayrıca Masstival spossrluğu da takdir edilesi. Son olarak bir de patlican müzik yarışması diye birşey çıkarmışlar. Gidişat hiç fena değil gibi:)

 27. Murat Bişkin Murat Bişkin

  Benim 12 yaşındaki kardeşim bile bundan daha iy iş çıkarır !

  Harcadıkları paralara yazık , üstelik bir de Türkçeyi

  katleidyorlar

  Avea sen reklamını hazırlayan şirketin kreatörlerini!!! patlat patlat patlatacaksan, Türkçe bize kalsın

 28. Hamdi Bilbirek Hamdi Bilbirek

  Patlican yenilenmiş, portal olmuş, dolu dolu olmuş. Kampanyalara ulaşılabilmesi güzel, eksikti bu bölüm.