Dünyanın ilk insan destekli arama motoru Mahalo
Arama Servisleri

Dünyanın ilk insan destekli arama motoru Mahalo

Mahalo.comNetscape'in eski genel müdürü Jason Calacanis'in girişimi olan Mahalo, internetin ilk insan destekli arama motoru olduğu iddasıyla alpha yayınına başladı.

Servisin diğer arama motorlarından en büyük farkı arama sonuçlarının Mahalo çalışanları tarafından, ki bu kişilere Guide (rehber) diyorlar, seçilen anahtar kelimeler bazında özel olarak incelenip ilgili sonuç sayfasının oluşturuluyor olması.

Mahalo kullanıcıları ise dilerlerse anahtar kelimenin sonuç sayfasına kendileri de link önerisinde bulunabiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar sonucu henüz çalışılmamış anahtar kelimeler için talep de yapabiliyorlar.

Mahalo'nun tasarımını ve kullanımını gerçekten beğendim. Hem sade hem de ihtiyaçlara cevap veren nitelikte olduğunu söyleyebilirim. Servisin giriş sayfasında anahtar kelimeleri kategorilere bölmüş olmaları ise kullanımı kolaylaştıran bir başka etken.

Mahalo'nun henüz alpha aşamasından olmasından dolayı içeriği sadece belirli ana başlıkları kapsıyor. Servisin basın açıklamasında ise bu yılın sonuna kadar 10.000 sonuç sayfasını tamamlamış olacakları belirtiliyor.

Servisi genel olarak beğenmiş olmamın yanında, ilerleyen dönemler için çok daha başarılı olacağını düşünüyorum. Ayrıca böyle bir çalışmanın ülkemizdeki girişimciler tarafından da modellenmesi durumunda değer yaratabileceğine inanıyorum.

Yorumlar (3)
 1. Selim Yoruk Selim Yoruk

  Sanırım arkadaşlar Cha-Cha'dan habersizdiler.

  Talihsiz "iddialı giriş" durumu daha. Ne gerek var ki bu tür açıklamalara.

 2. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Ben de aynı yorumu yapmaya geldim :)

  Yalnız chacha.com'dan farklı olarak her kelime için sonuçları teker teker elle seçip kaydediyorlar. Bu da her arama yapışınızda bir rehberle uğraşma derdinden sizi kurtaracakmış gibi duruyor.

 3. Berk Tatlıses Berk Tatlıses

  cha-cha'dan habersiz olduklarını düşünmek yanlış olur. güzel yanı çöp sonuçlardan arınmış bir sonuç sayfası, kötü yanı guide'ların sınırı. hem iş gücü olarak hem de nitelik olarak. ayrıca milkyfuzz diye aratıp sonuç bulunamamasından sonra biraz sinirlendim:)