Dünyanın ilk insan destekli arama motoru Mahalo

Dünyanın ilk insan destekli arama motoru Mahalo

Mahalo.comNetscape'in eski genel müdürü Jason Calacanis'in girişimi olan Mahalo, internetin ilk insan destekli arama motoru olduğu iddasıyla alpha yayınına başladı.

Servisin diğer arama motorlarından en büyük farkı arama sonuçlarının Mahalo çalışanları tarafından, ki bu kişilere Guide (rehber) diyorlar, seçilen anahtar kelimeler bazında özel olarak incelenip ilgili sonuç sayfasının oluşturuluyor olması.

Mahalo kullanıcıları ise dilerlerse anahtar kelimenin sonuç sayfasına kendileri de link önerisinde bulunabiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar sonucu henüz çalışılmamış anahtar kelimeler için talep de yapabiliyorlar.

Mahalo'nun tasarımını ve kullanımını gerçekten beğendim. Hem sade hem de ihtiyaçlara cevap veren nitelikte olduğunu söyleyebilirim. Servisin giriş sayfasında anahtar kelimeleri kategorilere bölmüş olmaları ise kullanımı kolaylaştıran bir başka etken.

Mahalo'nun henüz alpha aşamasından olmasından dolayı içeriği sadece belirli ana başlıkları kapsıyor. Servisin basın açıklamasında ise bu yılın sonuna kadar 10.000 sonuç sayfasını tamamlamış olacakları belirtiliyor.

Servisi genel olarak beğenmiş olmamın yanında, ilerleyen dönemler için çok daha başarılı olacağını düşünüyorum. Ayrıca böyle bir çalışmanın ülkemizdeki girişimciler tarafından da modellenmesi durumunda değer yaratabileceğine inanıyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.