Stack Overflow'un bilgi tabanı Gemini'ın Google Cloud sürümüne ekleniyor

Overflow API, Google'ın Gemini yapay zeka modelinin Stack Overflow bilgi tabanına erişmesini sağlıyor. 
Stack Overflow'un bilgi tabanı Gemini'ın Google Cloud sürümüne ekleniyor

Geliştiricilere yönelik soru-cevap sitesi Stack Overflow, Google'ın bulut bilişimi ekibiyle bir araya gelerek Overflow API adlı yeni bir API geliştirdi. Overflow API, Google'ın Gemini yapay zeka modelinin Stack Overflow bilgi tabanına erişmesini sağlıyor. 

Overflow API'nin detayları

Böylece Google Cloud Console aracılığıyla geliştiriciler, Gemini'ın Google Cloud sürümünde kendilerine sunduğu önerileri doğrulayabilecek. Overflow API ile Gemini tarafından yapılan öneriler, Stack Overflow kaynaklarından alıntılanacak. Gemini, bu alıntıların kaynaklarını da yanıtlarında belirtecek. 

Şu anda geliştirme aşamasında olan Overflow API, Google'ın Nisan ayında gerçekleştireceği Cloud Next konferansında önizlemeye sunulacak. Overflow API, 2024'ün ilk yarısında ise geliştiricilerle buluşacak. Google ve Stack Overflow'un iş ortaklığının finansal detaylarının henüz açıklanmadığını da belirtelim. Ancak iki şirketin ortaklığının yalnızca API geliştirmekle sınırlı olmadığını söylemek mümkün. 

Stack Overflow'a eklenmesi beklenen yapay zeka özellikleri

Zira Stack Overflow, platformuna daha fazla yapay zeka destekli özellik getirmek için Google ile birlikte çalışacak. Hatırlarsanız ikilinin bu konuda attığı adımlar ilk olarak geçen yıl OverflowAI'nin lansmanıyla başlamıştı. OverflowAI'ın Teams ve Slack gibi platformlara entegre edilmesi de bekleniyor. 

Stack Overflow, platforma daha fazla yapay zeka özelliği eklemek için Gemini'ı Google'ın Vertex AI platformu aracılığıyla kullanmayı değerlendiriyor. Henüz platforma eklenecek özellikler kesinleşmedi ancak soru sorma ve moderasyon süreçlerinde yapay zeka desteğinin hayata geçmesi söz konusu olabilir. Aynı şekilde sitedeki soruları yanıtlayabilen bir yapay zeka asistanı da platformda kendine yer bulabilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.