OpenAI, ChatGPT aboneleri için DALL-E 3'ü erişime açtı

ChatGPT Plus ve Enterprise müşterileri, ChatGPT uygulaması üzerinden yeni DALL-E 3 modelini kullanabilecek. 
OpenAI, ChatGPT aboneleri için DALL-E 3'ü erişime açtı

OpenAI, ChatGPT aboneleri için DALL-E 3'ü erişime açtığını duyurdu. ChatGPT Plus ve Enterprise müşterileri, ChatGPT uygulaması üzerinden yeni DALL-E 3 modelini kullanabilecek. Kullanıcılar, arayüzden logo tasarımına pek çok konuda ChatGPT ile yazışarak DALL-E 3'ü kullanabilecek. 

Eylül ayında OpenAI'ın ChatGPT entegrasyonuna sahip DALL-E 3'ü yayınladığını sizlere aktarmıştık. OpenAI, DALL-E 3'ü ekim ayında premium ChatGPT kullanıcılarına, ardından da araştırma laboratuvarlarına ve API müşterilerine sunmayı planlıyordu. Ancak Bing, DALL-E 3'ü platformuna entegre etmekte ChatGPT'den hızlı davrandı. DALL-E 3, ekim ayının ilk günlerinde Bing Chat kullanıcılarının erişimine açıldı. Böylece Bing Chat ve Bing Image Generator kullanıcıları, DALL-E 3'e ChatGPT kullanıcılarından önce erişmiş oldu. 

Geniş Dil Modelleri geliştikçe, şirketlerin güvenli içerik üretimine odaklanan önlemleri de artış gösteriyor. Ancak tüm bu çabalara rağmen, kullanıcılar DALL-E 3'yi kullanarak tartışmalı ve zarar verici içerik üretimi gerçekleştirebiliyor. Üstelik bu durum yalnızca, DALL-E 3 ile sınırlı değil, kullanıcılar benzer içerikleri Midjourney veya Stable Diffusion kullanarak da üretebiliyor. 

Bu araçlar kullanılarak telif hakkı ihlalinde bulunan görsel materyaller veya rıza dışı çıplaklık öğeleri içeren görseller ortaya çıkarılabiliyor. Bu araçlar aracılığıyla kişilerin etnik kökenlerinin değiştirilmesi sağlanırken, kamuya mal olmuş figürlerin foto-gerçekçi bir şekilde yanlış temsilleri üretilmekte. 

Bu bağlamda OpenAI, bu alanlarda önlem almak için önemli adımlar attığını dile getiriyor. Şirket, websitesi altında DALL-E 3 için yapılan araştırmaları gösteren bir sayfa sunuyor. Bu sayfa üzerinden araştırma dokümanına erişebiliyorsunuz. Dokümanda yer alan bilgilere göre şirket, yaptığı değişiklikle modelin yaşayan sanatçılar ve tanınmış kişilerin görüntüleri tarzında içerik üretme olasılığını sınırlayacak. Aynı şekilde üretilen görüntülerde demografik temsilin iyileştirileceğini ekleyelim. 

Son olarak şirketin, bir görüntünün DALL-E 3 tarafından üretilip üretilmediğini yüzde 95 ila yüzde 99 doğrulukla belirleyebilen bir görüntü sınıflandırıcı araç üzerinde çalıştığını belirtelim. Daha önce de benzer ürünler geliştirmeye odaklanan şirket, yapay zeka tarafından üretilen metinleri tespit etmeye odaklanan bir araç ile karşımıza çıkmıştı. Ancak pek de başarılı olmayan araç, bir süre sonra piyasadan çekilmişti. OpenAI'ın yeni görüntü sınıflandırıcı aracının ne zaman yayınlanacağı şimdilik bilinmiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.