YouTube'un yapay zekası ile ünlü müzisyenler gibi şarkı söylenebilecek

YouTube, içerik oluşturucuların şarkı söylerken seslerini ünlü müzik sanatçıları gibi değiştirmelerine olanak tanıyan bir yapay zeka aracı geliştiriyor.
YouTube'un yapay zekası ile ünlü müzisyenler gibi şarkı söylenebilecek

Yapay zeka devrimi dediğimiz şey son dönemde müthiş derecede hızlanmış durumda. Daha düne kadar bilim kurgunun konusu olan, hayatın belli alanlarında mevcut olsa da en azından bu kadar konuşulmayan yapay zeka her geçen gün ilginç bir haberle gündemimize taşınıyor. 

Bloomberg, YouTube'un, içerik oluşturucuların şarkı söylerken seslerini ünlü müzik sanatçıları gibi değiştirmelerine olanak tanıyan bir yapay zeka aracı geliştirdiğini bildirdi. Aracın ünlü müzisyenlerin seslerini kullanarak ses kaydı yapabileceği belirtiliyor.

Platform bu özelliği, eylül ayında düzenlenen Made On YouTube etkinliğinde tanıtmayı umuyordu. Hatta bu etkinlikte yeşil ekran da dahil olmak üzere diğer yapay zeka destekli içerik oluşturucu araçlarını da tanıtmıştı. Belli ki bu plan henüz tam olarak gerçekleşmedi ve bunun nedeninin kayıt şirketleriyle pazarlık yapmanın zaman alması olabileceği belirtildi.

Görüşmeler gizli olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişiler, video sitesinin bu aracı eğitmek için kullanabileceği şarkıların haklarını almak için müzik şirketlerine başvurduğunu söyledi. İki taraf arasındaki görüşmeler devam etse de büyük plak şirketleri henüz herhangi bir anlaşmaya imza atmadı. Açıkçası kaç plak şirketinin bunu kabul edeceği de aslında merak konusu.

Son günlerde, bundan önceki dönemlerde de olduğu gibi yapay zeka konusunda belli başlı telif hakkı davalarıyla karşılaşıyoruz. Hatta birkaç gündür Universal Music Group'un, dünyanın önde gelen yapay zeka şirketlerinden Anthropic'e dava açması gündemde.

Ancak YouTube daha önce, yapay zekayı sorumlu bir şekilde benimsemek ve Content ID gibi mevcut telif hakkı araçlarını bir sanatçının sesinin ve/veya içeriğinin yapay zeka bağlamında kullanılmasını daha iyi ele alacak şekilde uyarlamak için müzik endüstrisiyle birlikte çalıştığını ayrıntılı olarak açıklamıştı. Bakalım şirket bu konuda plak şirketleri ve sanatçılarla anlaşabilecek mi, ilerleyen dönemde hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.