Eski Unicorn Loom, Atlassian tarafından 975 milyon dolara satın alındı

Loom, C serisi yatırım turunda 1.53 milyar dolar değerleme ile 130 milyon dolar yatırım almıştı. 
Eski Unicorn Loom, Atlassian tarafından 975 milyon dolara satın alındı

Atlassian bugün paylaştığı bir gönderi ile girişimlerin gözdesi video mesajlaşma platformu Loom'u 975 milyon dolara satın aldığını açıkladı. Sizlere ilk olarak 2019'da tanıttığımız Loom, C serisi yatırım turunda 1.53 milyar dolar değerleme ile 130 milyon dolar yatırım almıştı. 

Şirketler, uzaktan çalışmaya karşı sempatisini yavaş yavaş yitirirken, Loom da ister istemez değer kaybetti. Buna rağmen birbirinden farklı ürünlerle verimli çalışmaya odaklanan Atlassian'ın Loom'un değerini bildiğini söyleyebiliriz. Ne de olsa Loom, 25 milyon müşterisi ve platform üzerinden gerçekleşen aylık 5 milyon video sohbet ile dikkate değer bir girişim olmayı sürdürüyor. Atlassian, başta Jira ve Confluence ürünlerinde olmak üzere Loom'un kendi platformu için kullanışlı bir müşterek çalışma aracı olacağını düşünüyor. 

Şirketin yaptığı açıklamaya göre Atlassian'ın bu satın almasında Loom'un yapay zeka özellikleri de etkin rol oynadı. Şirketin dikkatini çeken özellikler arasında videoları metne dökme ve özetlemenin yanı sıra dokümantasyon ve iş akışını destekleyen özellikler de yer almakta. 

Atlassian satın alma kapsamında nakit ödeme yapmayı planlıyor. Ödeme hem sürecin koşulları hem de yasal onaylar gözetilerek gelecek yılın 3. çeyreğinde tamamlanacak. 

2015 yılında kurulan Loom, şimdiye kadar 200 milyon dolar yatırım aldı. Üstelik şirkete yatırım yapan isimler arasında Silikon vadisinin öncü girişimcileri de yer almakta. Örneğin 2019 yılında gerçekleşen 30 milyon dolarlık B serisi yatırım turunda Figma CEO'su Dylan Field, Front CEO'su Mathilde Collin, Instagram kurucu ortakları Kevin Systrom ve Mike Krieger yer aldı. Loom'un önemli VC'leri de kendine çekmeyi başardığını söylemek mümkün. B serisine katılan Sequoia ve Kleiner Perkins bunun en güzel örneği. 

Şirketin müşterileri arasında ise Ford, Mercedes-Benz, Tesla, Disney, Walmart, Goldman Sachs ve Amazon gibi markalar yer alıyor. Haziran ayında çalışanlarının yaklaşık yüzde 14'ünü işten çıkaran Loom, belli ki durağan ekonomide ciddi bir sıkışma ile karşı karşıya kaldı. Bu satın alma kurucular ve yatırımcılar için bir çıkış bileti olarak konumlanmış olabilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.