FTC, Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasını yeniden engellemeye çalışıyor

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) yeni bir yargı süreci başlatmak için harekete geçti.
FTC, Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasını yeniden engellemeye çalışıyor

Microsoft'un Activision Blizzard'ın bulut oyun haklarını Ubisoft'a devretmek üzere Activision Blizzard anlaşmasını yeniden yapılandırdığını sizlere aktarmıştık. Anlaşmanın tamamlanması beklenirken, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) yeni bir yargı süreci başlatmak için harekete geçti. FTC, Microsoft'un Activision Blizzard'ı 69 milyar dolara satın almasına karşı kurum içi duruşmayı yeniden başlatmak istiyor.

FTC'nin bu hamlesi halihazırda pek çok yasal kurumun onayından geçen anlaşmanın yeniden sekteye uğrayacağını düşündürmekte. Avrupa Komisyonu, Microsoft'un taahhütlere tam uyum sağlaması koşuluyla anlaşmayı onaylarken, yakın zamanda Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) birleşmeye ön onay verdi. Hatta 6 Ekim'e kadar CMA tarafından Microsoft'a önerilen değişikliklerin tamamlanması bekleniyor. 

Microsoft ise yaptığı açıklamada FTC'nin satın almayı engellemek üzere attığı bu adım konusunda endişelenmediğini dile getirdi. Dokümanda yer alan bilgilere göre; FTC'nin kurum içi duruşması Dokuzuncu Daire'nin temyiz hakkında bir görüş bildirmesinden sonra başlayacak.

Hatırlarsanız FTC, daha önce yaptığı başvuruda Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasının geçici olarak engellemesini istemişti. Konu ile ilgili kararını veren mahkeme, ABD Federal Ticaret Komisyonu'nun (FTC) talebini reddettiğini duyurmuştu

Aslına bakarsanız, genel olarak FTC, federal mahkemede kaybedilen anlaşmalara yönelik itirazlardan vazgeçmesiyle tanınır. Söz konusu anlaşmanın, FTC'nin bu yeni adımına rağmen gerçekleşeceği ön görülse de; her ihtimali göz önünde bulundurmakta fayda var. Microsoft için en kötü ihtimal ise Activision Blizzard'ı elden çıkarmak durumunda kalması olacaktır. Şirket, Activision Blizzard'ın tamamını ya da bir kısmını satmak zorunda kalabilir. Yine de kısa vadede FTC'nin itirazlarının bu tarz bir sonuca yol açacağı düşünülmemekte. 

Activision CCO'su Lulu Cheng Meservey, yaptığı açıklamada, Microsoft ile anlaşmayı kapatmaya odaklandıklarını vurgularken, FTC'nin vergi mükelleflerinin sınırlı kaynaklarını nasıl kullandığına dikkat çekti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.