Microsoft, Activision Blizzard'ın bulut oyun haklarını Ubisoft'a devredecek

Microsoft, Activision Blizzard'ın bulut oyun haklarını Ubisoft'a devretmek üzere Activision Blizzard anlaşmasını yeniden yapılandırıyor. 
Microsoft, Activision Blizzard'ın bulut oyun haklarını Ubisoft'a devredecek

Microsoft'un, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın almaya hazırlandığını sizlere aktarmıştık. Şimdi de Microsoft, Activision Blizzard'ın bulut oyun haklarını Ubisoft'a devretmek üzere Activision Blizzard anlaşmasını yeniden yapılandırıyor. 

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), 68.7 milyar dolarlık anlaşmanın bulut oyun rekabeti üzerindeki etkisinden endişe duymakta. Microsoft, hakların devrinin, yasa koyucuları bu konuda sakinleştireceğine inanıyor. Ancak yeniden yapılandırılan anlaşma, İngiltere'de 18 Ekim'e kadar sürebilecek yeni bir soruşturmayı tetikledi.

Ubisoft anlaşmasının detayları

Microsoft Başkanı Brad Smith'in açıklamalarına göre, yeniden yapılandırılan anlaşma kapsamında önümüzdeki 15 yıl içinde piyasaya sürülecek tüm mevcut ve yeni Activision Blizzard PC ve konsol oyunlarının bulut yayın hakları, küresel oyun yayıncısı Ubisoft Entertainment SA'ya aktarılacak. Bunun için söz konusu birleşmenin kapanışında yürürlüğe girecek bir anlaşma imzalanacak ve bu haklar sonsuza kadar geçerli olacak.

Yeniden yapılandırılan anlaşma ile Microsoft'un Activision Blizzard satın almasını tamamlaması halinde şirket, Blizzard oyunlarını yalnızca Xbox Cloud Gaming'de yayınlayamayacak. Aynı şekilde rakip şirketlerdeki lisans koşullarını da kontrol edemeyecek. Bunun yerine Ubisoft, AB dışındaki Activision Blizzard oyunlarının yayın haklarını kontrol edecek. Bu bağlamda Ubisoft, Xbox Cloud Gaming'e dahil edilmesi için oyunları Microsoft'a lisanslayacak.

Activision Blizzard'ın oyunlarının bulut yayın hakları için Ubisoft, Microsoft'a, piyasa tabanlı toptan fiyatlandırma mekanizması yoluyla ödeme yapacak. Hem tek seferlik ödeme hem de kullanıma dayalı fiyatlandırmayı destekleyen bir seçenek de sürece dahil edilecek. 

Bu anlaşma sayesinde Ubisoft, Activision Blizzard'ın oyunlarını Windows dışında işletim sistemleri çalıştıran bulut oyun hizmetlerine sunma fırsatı yakalayacak. Bununla beraber Ubisoft, Activision Blizzard'ın oyunlarını Ubisoft Plus Multi Access aboneliğine dahil edebilecek.

Microsoft ve Activision Blizzard anlaşması uzun süredir yasa koyucular tarafından mercek altına alınmış durumda. Yaklaşık 1.5 yıl önce başlayan satın alma süreci, tekelcilik endişeleri nedeniyle tamamlanamadı. Ancak Mayıs ayında Avrupa Birliği'nin yönetim kolu olan Avrupa Komisyonu, Activision Blizzard satın almasını incelediğini ve söz konusu işleme onay verdiğini duyurdu. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Haziran ayında ise mahkemeden Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasını geçici olarak engellemesini istedi. Konu ile ilgili kararını veren mahkeme, ABD Federal Ticaret Komisyonu'nun (FTC) talebini reddettiğini duyurdu.

Şirkete yakın kaynaklar Ekim ayının ilk haftalarından önce Activision Blizzard anlaşmasının kapanmasını beklemediklerini dile getiriyor. Zira Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) önümüzdeki haftalarda yeniden yapılandırılan anlaşmayı değerlendirecek ve 18 Ekim tarihine konuya ilişkin kadar bir karar verecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.