Meta, merkeziyetsiz sosyal ağ üzerinde çalışıyor

P92 kod adlı ve metin tabanlı merkeziyetsiz uygulamaya Instagram bilgileriyle girişi yapılabilecek.
Meta, merkeziyetsiz sosyal ağ üzerinde çalışıyor

Jack Dorsey'in merkeziyetsiz Twitter alternatifi olan Bluesky'ıın App Store'da yayınlanmasının ardından, Mark Zuckerberg de merkeziyetsiz bir sosyal ağ için kolları sıvadı. Meta, P92 kod adlı ve metin tabanlı merkeziyetsiz uygulama üzerinde çalışıyor. 

Şirket, uygulamanın varlığını doğrulasa da; detaylar söz konusu olduğunda herhangi bir açıklama yapmaktan çekiniyor. Bir Meta sözcüsü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

"Metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız bir merkeziyetsiz sosyal ağ keşfi içindeyiz. Burada, içerik üreticilerin ve kamuya mal olmuş kişilerin ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz. 

Henüz geliştirme sürecinde olan merkeziyetsiz sosyal uygulamanın tarifi, Instagram'da yakın zamanda yayına alınan Kanalları andırıyor. Paylaşılan bilgilere göre, merkeziyetsiz uygulamaya Instagram bilgileriyle girişi yapılabilecek. Merkeziyetsiz uygulamanın beraberinde anonimliği getireceği düşüncesi, Instagram bilgileriyle giriş yapma seçeneği nedeniyle ortadan kalkıyor. Bununla beraber projenin başında Instagram lideri Adam Mosseri'nin yer aldığı biliniyor. 

Merkeziyetsiz uygulamalara gösterilen ilgi, Meta'nın bu kararı almasına neden olmuş olabilir. Zira Twitter alternatiflerine olan talep, son dönemde yüzde 650'den fazla artarken, Twitter satın alımının tamamlanmasının ardından bir hafta içinde Mastodon ve Tumblr, ABD'de alternatif sosyal medya platformları olarak ön sıralarda yer aldı. Mastodon, satın alma işleminden sonraki 12 gün içinde (27 Ekim - 7 Kasım) ABD uygulama mağazalarından yaklaşık 322 bin indirilmeye ulaştı.

Bu noktada Mastodon'un ActivityPub protokolü destekli olduğunu hatırlatalım. Hatta Tumblr, Flipboard ve Flickr'a da ActivityPub protokolü desteği eklenmesi planlanıyor. Meta'nın yeni uygulama kapsamında ActivityPub desteği sunacağını belirtmekte fayda var. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.