Amazon, Hindistan'daki gıda dağıtım faaliyetlerini durduracağını açıkladı

Şirket, Hindistan'da geçen sene 18 milyar ila 20 milyar dolar elde ettiğini açıklamıştı. Ama yine rakibi Flipkart'ının gerisinde kaldı yani beklenen getiriyi alamadı.
Amazon, Hindistan'daki gıda dağıtım faaliyetlerini durduracağını açıkladı

Amazon, 2020'de Hindistan'da açtığı gıda dağıtım işini durduracağını yani kapatacağını duyurdu. Amazon Food olarak adlandırılan hizmetin 29 Aralık'tan itibaren durduracağı söylendi. Geçiş sürecinde hem bu hizmeti kullanan tüketicilerin hem de ortaklarının etkilenmemesi için elinden geleni yapacağı kaydedildi. 

Şirket, Hindistan'da geçen sene 18 milyar ila 20 milyar dolar elde ettiğini açıklamıştı. Ama yine de rakibi ve Walmart tarafından 16 milyar dolara satın alınan Flipkart'ının gerisinde kaldı yani beklenen getiriyi alamadı. 

Amazon, Hindistan'ın belirli bölgelerinde gıda dağıtım operasyonlarını 2020 yılının Mayıs ayında başlattı. E-ticaret devi, bu hamlesiyle Zomato ve Swiggy gibi büyük oyuncularla rekabet içinde olmayı planlıyordu. Hindistan'a 6,5 ​​milyar dolardan fazla yatırım yapan şirket, Amazon Food adı verilen gıda dağıtım hizmetini Bengaluru'nun belirli bölgelerinde başlatmıştı. Şirket ilk olarak geçen yıl Hindistan'da hizmete başlamayı planlamıştı, fakat daha sonra bu planlar mart ayına ertelendi. Fakat hizmet, Covid-19 pandemisi nedeniyle beklenen tarihte başlatılamamıştı. 

Şirketin Hindistan'a yatırım planları Ocak 2020'de Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Amazon'un Hindistan'da yer alan küçük işletmelere 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Yeni Delhi'de düzenlenen bir konferansta açıklamalar yapan Amazon CEO'su Jeff Bezos, Amazon'un Hindistan'da yer alan küçük işletmelere toplamda 1 milyar dolar yatırım yapacağını paylaşmıştı. Ama bu Covid-19 pandemisinin henüz başlamadığı bir dönemde yapılan bir yatırım idi. 

Amazon, geçen ay Amazon CEO'su Andy Jassy, maliyetleri düşürmek adına şirket içinde önemli bir inceleme başlattığı haberiyle gündeme geldi. İncelemenin başrollerinden biri ise Amazon'un donanım ve akıllı ev stratejisinin en önemli parçası olan Alexa var idi. Amazon'un donanım birimi son yıllarda 5 milyar doların üzerinde zarar yaşadı.

Söz konusu zararı azaltmak isteyen Amazon, Amazon'un en popüler ürünleri arasında yer alan Alexa'yı inceleme altına aldı. İncelemenin ana konusu ise Alexa'nın geliştirilme süreci. Kısacası Amazon, inceleme ile birlikte Alexa'ya yapılacak olan yatırımın mantıklı olup olmayacağını anlamaya çalışıyor. İnceleme sonucunda olumsuz bir karar çıkması halinde ise Amazon'un Alexa için yaptığı geliştirme odaklı yatırımlar azalabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.