Amazon, Hindistan'da online yemek dağıtım işine başladı

E-ticaret devi, bu hamlesiyle Zomato ve Swiggy gibi büyük oyuncularla rekabet içinde olacak. 
Amazon, Hindistan'da online yemek dağıtım işine başladı

Geçtiğimiz aylarda Amazon'un Hindistan'da gıda dağıtım işine başlayacağı haberini sizlerle paylaşmıştık. Yapılan açıklamalara göre Amazon, Hindistan'ın belirli bölgelerinde gıda dağıtım operasyonlarını başlattı. E-ticaret devi, bu hamlesiyle Zomato ve Swiggy gibi büyük oyuncularla rekabet içinde olacak. 

Hindistan'a 6,5 ​​milyar dolardan fazla yatırım yapan şirket, bugün Amazon Food adı verilen gıda dağıtım hizmetini Bengaluru'nun belirli bölgelerinde başlattı. Şirket ilk olarak geçen yıl Hindistan'da hizmete başlamayı planlamıştı, fakat daha sonra bu planlar mart ayına ertelendi. Fakat hizmet, corona virüs pandemisi nedeniyle beklenen tarihte başlatılamadı. 

Amazon, altı aydan fazla bir süredir Hindistan'daki gıda dağıtım hizmetini çalışanları arasında test ediyordu. Şimdiyse siparişler, faaliyet gösterdiği bölgelerdeki kullanıcılar tarafından Amazon uygulaması aracılığıyla verilebilecek. 

Amazon'un Hindistan'da gıda dağıtım pazarına girmesi, bu yıl ocak ayında Uber Eats'in Hindistan'daki operasyonlarını satın alan Zomato, Prosus Ventures destekli Swiggy ve Bengaluru'da faaliyet gösteren Google destekli Dunzo için yeni zorluklar yaratabilir. Zira Swiggy ve Zomato hala karlı şirketler değil. İki şirket de yeni müşteriler edinmek ve mevcut müşterileri korumak için her ay 15 milyon dolardan fazla para kaybediyor. Pazara yeni bir oyuncunun girmesi, iki şirket için daha büyük kayıplar anlamına gelebilir.

Hindistan'ın yemek dağıtım platformları bu dönemde ayakta kalmak için çeşitli hamleler deniyor. Corona virüs döneminde çok fazla çalışanını işten çıkaran Swiggy, evlere alkol servisine başladı. Şirket, bu hizmetle daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefliyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.