Instagram, önerilen içeriklerin kontrolü için 2 yeni özellik test ediyor

Instagram, platformdaki önerilerde kullanıcıların daha fazla kontrol sahibi olması için 2 yeni özellik üzerinde çalışmaya başladı. 
Instagram, önerilen içeriklerin kontrolü için 2 yeni özellik test ediyor

Geçtiğimiz haftalarda Adam Mosseri, Instagram'da yaşanan 4 farklı durumun tepkiye sebep olduğunu aktarmıştı. Bu 4 durumdan biri de öneri algoritmasıydı. Şirket bu tepkilere karşı harekete geçerek Instagram'daki önerilerde kullanıcıların daha fazla kontrol sahibi olması için 2 yeni özellik üzerinde çalışmaya başladı

Bu özelliklerden ilki Keşfet sekmesinde ilgilenmediğiniz birden fazla gönderiyi seçip "İlgilenmiyorum" diye işaretlemenizi sağlıyor. İşaretlemenin ardından gönderiler ve söz konusu gönderilere benzer içerikler hemen gizleniyor. Şirket, şimdiye kadar her bir içerik için "İlgilenmiyorum" seçeneğini sunuyordu ancak şimdi tek bir seferde bir çok içeriği işaretleyerek Instagram akışınızı hızlıca değiştirmeniz mümkün. 

Bir diğer özellik ise belli metinde ya da hastaglerde; belli kelimelere, emojilere ve deyimlere sahip içeriklerin, kullanıcılara önerilmemesini sağlıyor. Kullanıcılar, görmek istemediği kelimeleri, emojileri ve deyimleri Instagram'a ekleyerek, bunları içeren gönderileri görmenin önüne geçebilecek. Şirket özelliği yakın zamanda test etmeye başlayacağını açıkladı. 

Şirket paylaştığı blog gönderisinde test ettiği yeni özellikleri açıklarken, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için Instagram'da mevcut olan özellikleri hatırlattı. Kullanıcılara, Hassas İçerik Kontrolü, Önerilen İçerikleri Sessize Alma ve İlgilenmiyorum seçeneğini etkin bir şekilde nasıl kullanabileceklerini aktardı. Ayrıca şirket kullanıcı tabanını Favoriler ve Takip akışlarını kullanmaya teşvik etti. 

Hatırlarsanız, Instagram'da önerilen içerikleri 30 gün boyunca sessize almanın yolunu sizlerle paylaşmıştık. 30 günlük sessize alma ile karşılaştırdığımızda, test edilen bu yeni özelliklerin daha hızlı ve  kalıcı bir çözüm sunduğunu söyleyebiliriz.

Adam Mosseri, Instagram'a eklenen özellikleri ve öneri algoritmasını eleştiren kişilere karşılık olarak, bu alanda daha fazla çalışmaları gerektiğini ve insanlara daha fazla kontrol sunmaları gerektiğini itiraf etmişti. Görünen o ki; Mosseri, kullanıcı tabanını memnun etmek için hızlıca hareket etti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.