Instagram kullanıcıları, hassas içerikleri istedikleri düzeyde görebilecekler

Instagram, hassas içeriklerle ilgili filtrelerine güncelleme getirdi. Bu güncellemeye göre kullanıcılar içerikleri istedikleri düzeyde görebilecekler.
Instagram kullanıcıları, hassas içerikleri istedikleri düzeyde görebilecekler

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, hassas içeriklerle ilgili filtrelerine güncelleme getirdi. Bu güncellemeye göre kullanıcılar içerikleri istedikleri düzeyde görebilecekler. Zira değişen filtreler "Daha Fazla", "Standart" ve "Daha Az" olarak belirlenmiş.

"Daha Fazla" sekmesine tıklayan birinin hassas içeriklerle karşılaşma oranı da daha fazla olacak. Bu noktada şunu da unutmamak gerek, Instagram'ın kurallarını ihlal edecek türden görüntüler zaten sistemde yer almıyor. Yani "Daha Fazla" seçeneğini seçtiğinizde şiddet, çıplaklık içeren görsellerle karşılaşmayacaksınız. 18 yaşından küçükler için "Daha Fazla" seçeneği mevcut olmayacak.

Instagram normal şartlar altında bu ayarı "Standart" modda tutuyor. Yani platformda bu tür içeriklerle karşılaşma oranınız ortalama seviyede. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa bundan sonra seçeneği "Daha Az" olarak seçebilme şansı bulabileceksiniz. 

Bu noktada Instagram'ın hangi içerikleri "hassas" olarak adlandırdığını belirtmek gerek, ancak bu konuda net bir bilgi bulunmuyor. Platform bu noktada birkaç bilgi sunuyor ve hassas içeriği "bazı kişilerin görmek istemediği, şiddet veya uyuşturucu gibi konular" olarak tanımlıyor. Fakat Instagram kimi zaman bunların yakınında bile geçmeyen içerikleri hassas olarak nitelendirebiliyor, hatta yetmiyor bazı hesapların erişimlerini sırf bu hatalardan dolayı kısıtlayabiliyor. Bu nedenle, daha fazla hassas içerik görmek istediğimizde neyi göreceğimiz aslında pek de belli değil diyebiliriz.

Instagram hassas içerik kontrolü özelliğini ilk olarak geçtiğimiz yıl platforma entegre etmişti. Bazı kullanıcılar ise özelliğin istenildiği gibi çalışmadığını bildirmişti. Bunun üzerine bir Instagram sözcüsü, içerik oluşturucuların değişiklik hakkında endişelenmemeleri gerektiğini söylemiş ve Instagram'ın hassas içeriği halihazırda filtrelediğini belirtmişti. 

Şu anda Instagram'a girdiğimizde "Daha Fazla" ya da "Daha Az" gibi seçeneklerle karşılaşmıyoruz. Onun yerine bir süredir mevcut olan "İzin Ver", "Standart" ve "Daha da Fazla Sınırla" gibi seçenekler mevcut. Yeni güncellemenin ne zaman aktif edileceği henüz belli değil. Söz konusu özelliğe, Instagram'daki "Ayarlar" seçeneğinden "Hesap" sekmesine ve oradan da "Hassas İçerik Kontrolü" kısmına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.