SpaceX'in yeni uzay aracı

Kargo ve yolcuları Dünya yörüngesinden, Ay'a ve Mars'a taşımak için tasarlanan uzay aracının ilk yörüngesel uçuş testlerinin bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.
SpaceX'in yeni uzay aracı

Elon Musk, dün Twitter hesabından bugüne kadar yapılmış en büyük uzay roketi olma özelliği taşıyan Starship SN24'ün (Yıldız Gemisi) fotoğrafını paylaştı. 121, 92 metre (on katlı bir bina) uzunluğunda 50, 29 metre yüksekliğindeki uzay aracı devasa boyutuyla dikkat çekti.

Kargo ve yolcuları Dünya yörüngesinden, Ay'a ve Mars'a taşımak için tasarlanan uzay aracının ilk yörüngesel uçuş testlerinin bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Yeni prototip yaklaşık bir ay önce yeterlilik testi için fabrikadan çıkmıştı. 

Musk, geçen Nisan ayında 44 milyar dolara Twitter'ı satın almasıyla gündeme geldi. Elon Musk, uzay teknolojileri işinde de iddialı isimlerden biri. 2002'de Mars ve Ay'a insan taşınmasını mümkün ve uygun fiyatlı hale getirmek için SpaceX'i kurdu. 

SpaceX, uzay taşımacılığı sektörüne giren ilk özel şirket olma ünvanını da taşıyor. Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılan insansız Dragon adlı uzay aracını geliştirdi. SpaceX'in bünyesinde Falcon 9, Falcon Heavy, Starlink, Dragon Kargo, Starship gibi araçlar bulunuyor.

Şimdiye kadar 11,7 milyar dolar yatırım alan SpaceX, 64 yatırımcı tarafından destekleniyor. Şirketin piyasa değeri Kasım 2021'de 100 milyar doları aşmıştı. SpaceX, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un Blue Origin girişimi ve Dynetics'ten sonra uzay yarışının kazanacak en güçlü adaylardan biri olarak nitelendiriliyor. Bir taraftan Musk'ın Mars üzerindeki iddiası devam ediyor olsa da geride kalan 20 yılda henüz testleri başarıyla tamamlanmış bir Starship uzay gemisi olmadı.

Yorumlar
  1. İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    Yorum Yazmak için Giriş Yap
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.