Bosch, otonom sürüş teknolojisi şirketi WeRide'a stratejik yatırım yaptığını duyurdu

Anlaşmanın finansal detayları açıklanmadı. Buna göre iki şirket, güçlerini birleştirerek otonom sürüş yazılımları geliştirecek.
Bosch, otonom sürüş teknolojisi şirketi WeRide'a stratejik yatırım yaptığını duyurdu

Otomotiv tedarikçisi Bosch, 4'üncü seviye otonom sürüş teknolojisi şirketi WeRide'a stratejik yatırım yaptığını duyurdu. Anlaşmanın finansal detayları açıklanmadı. Buna göre iki şirket, güçlerini birleştirerek otonom sürüş yazılımları geliştirecek. 

2017 yılında Qing Lu, Tony Han ve Yan Li tarafından kurulan WeRide da dikkat çeken şirketler arasında yer alıyor. 2019 yılında Çin'de sürücüsüz araçları test etmek için onay aldı. İki sene önce Çin merkezli otobüs üreticisi Yutong tarafından 200 milyon dolar yapıldı. WeRide, sürücüsüz arabasını Çin'in Guangzhou kentinde test ediyor. 

Yatırımlar dikkat çekiyor

Aralık 2019'dan beri otonom teknolojiler üzerine çalışan Bosch için bu oldukça önemli bir anlaşma. Bilindiği üzere Bosch, Mercedes-Benz ile internet üzerinden otonom araç çağırma servisi için San José pilot projesini başlatmıştı. Otonom S-Sınıfı araçları, Mercedes-Benz ve Bosch'un sürüş sistemlerini ve yazılımını kullandı. Ortaklık kapsamında, Bosch şehiriçi ulaşımda kullanılacak olan otonom araçların bileşenlerini hem geliştirecek hem de üreteceğini açıkladı. Daimler Mobility AG filo platformu ise ürettiği araç paylaşım uygulaması ile projeye dahil oldu.

Bosch bu alana yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Hatta bir ay önce otonom araç teknolojisi geliştiren Five'ı satın aldığını duyurmuştu. Yapılan duyuruda bu anlaşmanın finansal değerleri açıklanmamıştı Ancak satın almanın amacının otonom araç sektöründe "Avrupa yapım teknoloji" sunmak olduğu belirtilmişti.

Otonom sürüş teknolojisinde faaliyet gösteren ve yatırım alan şirketlerden biri de Wayve... Bu yılın başında Eclipse Ventures'ın liderliğinde 200 milyon dolar yatırım almıştı. Seri B yatırım turunda D1 Capital Partners, Baillie Gifford, Moore Strategic Ventures, Linse Capital, Microsoft, Virgin, Compound ve Balderton Capital yer almıştı. Şirketin toplam yatırım bedeli, 258 milyon dolara çıkmıştı. Yeni yatırım, şirketin Ar-Ge çalışmalarında kullanılacağı açıklanmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.