Netflix, şirketin gelirlerinin düştüğünü öne sürerek 150 çalışanını işten çıkardı

Netflix temsilcisi, yavaşlayan gelir artışının, maliyet büyümesini de yavaşlatmaları anlamına geldiğini, bu nedenle çoğu ABD merkezli yaklaşık 150 çalışanı işten çıkardıklarını söyledi.
Netflix, şirketin gelirlerinin düştüğünü öne sürerek 150 çalışanını işten çıkardı

Son dönemde Netflix'le ilgili içerikler fazlasıyla gündemimizde, bunun nedeni ise şirketin son çeyrek raporunda açıklanan kullanıcı kaybının ardından yaşananlar. Zira Netflix, onlarca yıldan sonra ilk kez kullanıcı kaybı yaşadığını açıklamış ve 2022'nin ilk çeyreğinde 200 bin abone kaybettiğini söylemişti. Bu da haliyle şirketin bazı yaptırımlarla gelmesine, dahası yapacaklarının nedeni olarak kullanıcı ve gelir kaybını öne sürmesine neden oldu. Şirketin son dönemde yaptığı işten çıkarmaların ardındaki neden olarak da gelir kaybı gösterildi.

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda Netflix'in Tudum içerik sitesindeki editoryal ekibin bir kısmını işten çıkardığını sizlerle paylaşmıştık. Şirket şimdi de 150 çalışanını daha işten çıkardı. Bir Netflix temsilcisi, yavaşlayan gelir artışının, maliyet büyümesini de yavaşlatmaları anlamına geldiğini, ne yazık ki çoğu ABD merkezli yaklaşık 150 çalışanın gitmesine izin verdiklerini söyledi. Bu değişikliklerin bireysel performanstan ziyade iş gereksinimleri tarafından yönlendirildiğini de sözlerine ekledi.

Şirketin hissedarlarına üç aylık mektubunda belirttiği gibi, personel işten çıkarmaları beklenen bir şeydi. Şirket, söz konusu mektupta gelir artışının önemli ölçüde yavaşladığını; 2022'nin ilk çeyreği için 7.87 milyar dolar gelir ve 200 bin abone gibi önemli bir kayıp olduğunu belirtti.

Analistler, Netflix'in önümüzdeki çeyrekte 2 milyon abone daha kaybetmeyi beklediğini belirtiyor. Şirket, mart ayında Rusya'daki hizmetlerini kapatmıştı ve abonelerdeki kayıptan kısmen Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sorumlu tutuluyor.

Netflix, abone kayıplarını en aza indirgemek için yeni modeller üzerinde çalışıyor. Şirket, bu kapsamda reklam destekli abonelik modellerini test etmeye başladığını açıklamış; aynı zamanda farklı hanelerde aynı Netflix hesabını kullananlardan ek ücretler almaya başlayacağını söylemişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.