Apple, ofislere dönüş sürecini yavaşlattı ve ortak alanlarda maske takma zorunluluğu getirdi

Apple, hibrit çalışma sürecine geçişi bu kez ertelemese bile yavaşlatma kararı aldı. Çalışanlardan toplantı odaları, koridorlar ve asansörler gibi ortak alanlarda maske takmaları istendi.
Apple, ofislere dönüş sürecini yavaşlattı ve ortak alanlarda maske takma zorunluluğu getirdi

Gün geçmiyor ki Apple'ın aldığı kararların değişimi ile ilgili bir haber yapmayalım. Pandemi döneminde uzaktan çalışmaya geçen şirket, bir süredir ofislere dönmeyi planlıyor ve çalışanlardan aldığı tepkiler nedeniyle bu kararını erteliyordu. Şirket son olarak hibrit modelle ofislere dönüleceğini açıklamış, ancak bu da çalışanların tepkisine neden olmuştu. Hatta Apple'ın makine öğrenimi direktörü Ian Goodfellow'un işe dönüş politikası nedeniyle şirketten ayrıldığını bildirmişti.

Son haberlere göre Apple, hibrit çalışma sürecine geçişi bu kez ertelemese bile yavaşlatma kararı aldı. Normal şartlar altında Apple'ın son açıklanan işe dönüş politikasına göre çalışanların bir süre en az bir gün ofisten çalışması istenmişti. Buna göre 2 Mayıs'tan sonra çalışanların haftada iki gün ofisten çalışması zorunlu olacaktı ve bunların ardından 23 Mayıs'tan itibaren çalışanların haftada üç gün ofiste olması gerekecekti. Ancak şimdi haftada iki gün pilot uygulamada olan çalışanların, ofise girmekten rahatsız olurlarsa bir kez daha tamamen uzaktan çalışma seçeneğine sahip olacakları belirtildi. 

Çalışanlarla paylaşılan notta, şirketin Covid-19 müdahale ekibinin güncellemelerinin, test pozitifliği ve hastaneye yatış oranları gibi yerel bilgileri gibi kıstasları ön planda tuttuğu belirtiliyor. Notta ayrıca çalışanlardan toplantı odaları, koridorlar ve asansörler gibi ortak alanlarda maske takmaya geri dönmeleri gerektiği yazıyor. Bloomberg'ün haberine göre yaklaşık 100 ABD mağazasındaki perakende çalışanlarına tekrar maske takmaları gerekeceği de söylenmiş durumda. 

Şirketin, hibrit çalışmaya karşı çıkan Apple Together grubu ise konuyla ilgili açıklama yapmadı, ancak isteklerinin son alınan kararla örtüştüğü belirtiliyor. Şirketin bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyeceğini ise hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.