Ford'un sahip olduğu e-scooter girişimi Spin, faaliyet gösterdiği bazı pazarlardan çekilme kararı aldı

Spin, kısmi olarak ABD'de ve bazı Avrupa ülkelerinden çekilme kararı aldı. Şirket, ABD, Kanada ve Birleşik Krallık'taki pazarlara odaklanacak. Şubat ayında ilk olarak İspanya pazarından çıkacağı belirtildi.
Ford'un sahip olduğu e-scooter girişimi Spin, faaliyet gösterdiği bazı pazarlardan çekilme kararı aldı

Geçen senelerde ABD'deki ikinci en büyük araç üreticisi Ford'un sahip olduğu e-scooter girişimi Spin Almanya'dan başlayarak dünyaya açılacağını duyurmuştuk. Şirketin ilk olarak Almanya'da hizmet vermeye başlayacağını ve ABD dışında da büyüyeceğini belirtmiştik.

Ford'un yaptığı açıklamaya göre; Spin kısmi olarak ABD'de ve bazı Avrupa ülkelerinden çekilme kararı aldı. Şirket, ABD, Kanada ve Birleşik Krallık'taki pazarlara odaklanacak. Şubat ayında ilk olarak İspanya pazarından çıkacağı belirtildi.

Spin CEO'su Ben Bear'e göre bu strateji araç başına elde edilen geliri ikiye katlayacak. Dünya genelinde 700 kişi çalıştıran şirketin bu kararı mevcut çalışanları da etkileyecek. Bear, çalışanların dörtte birinin işten çıkarılacağını kaydetti. 

2016 yılında San Francisco'da kurulan Spin, bisiklet paylaşımı ile pazara giriş yaptı. Ancak sonrasında şirket, elektrikli scooter ekosistemi üzerine odaklandı. Spin, 100 milyon dolara 2018'de Ford tarafından satın alınmıştı. 2020'de Avrupa'ya açılma kararı alan şirket, bir sene sonra uzaktan kontrol edilebilen 3 tekerlekli elektrikli scooter modellerini test ettiğini duyurmuştu.

Geçen Haziran ayında bu modeli piyasaya sürmüştü. Şirket, Temmuz ayında Sacramento'da hizmete başlayacağını açıklamıştı. Bu noktada Spin'in aldığı karar, rekabet yoğun sektör içinde daha kontrollü adım atmak isteğini ortaya koyuyor.

Amsterdam merkezli elektrikli scooter paylaşım girişimi olarak karşımıza çıkan Dott, yeni bir yatırım aldığını duyurmuş, Dott tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, B serisi yatırım turunda 85 milyon dolar yatırım almıştı. Türkiye'de Nisan 2021'de sektörde faaliyet gösteren şirketlere E-Skuter Yetki Belgesi verilmeye başlandı. İlk lisanslı e-skuter firması BinBin olmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.