Yerli medya girişimi capslock (Swipeline), 400 bin dolar değerleme ile yatırım aldı

Instagram odaklı medya girişimi capslock, Barbaros Özbuğutu ve Koray Bahar’ın katılımıyla tohum öncesi turunda 400 bin dolar değerleme ile yatırım aldı.
Yerli medya girişimi capslock (Swipeline), 400 bin dolar değerleme ile yatırım aldı

Instagram odaklı medya girişimi capslock (Swipeline), Barbaros Özbuğutu ve Koray Bahar’ın katılımıyla tohum öncesi turunda 400 bin dolar (yaklaşık 3.4 milyon TL) değerleme ile yatırım aldı.

Haziran 2020’de kurulan, girişimcilik ve startup konularında içerikler üreten capslock, Instagram odaklı iletişimiyle yeni bir deneyim sunuyor. Video ve ses formatlarına önem veren girişimin içerikleri iki kategoride ayrılıyor. Birincisi haber içerikleri, gün içinde sosyal medyada gezinen insanların önüne; dikkat çekici, hızlı ve anlaşılır haber içerikleriyle çıkarak 15 saniyede bilgiyi aktarıyorlar. İkincisi ise orijinal içerik formatları, 4’ü podcast olmak üzere toplamda 11 içerik formatına sahip olan girişim, bu içeriklerle girişimcilik ekosistemine değer katıyor, daha önce bakılmayan açılardan bakarak insanlara farklı tecrübeler sunuyor.

Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse, muhabirlik dinamiğini Instagram’a getiren ekip, muhabirlerinin çektiği 1 dakikalık dikey videoları IGTV’de yayınlıyor ve sıcak haberleri canlı kanlı olarak aktarıyor. Instagram hikayelerde haberleri bir cümle özet olacak şekilde paylaşarak insanların 15 saniyede bilgiye ulaşmasını sağlıyor. Akış kısmında da rapor ve içgörü içeriklerini carousel (yana kaydırılan çoklu görseller) olarak paylaşıyor. Orijinal içerik formatlarında ise gerek girişimcileri gerek yatırımcıları hiç olmadığı kadar samimi bir sohbetin içine alıyor, tecrübelerini ve hikayelerini aktarıyor.

4 kişilik ekibiyle operasyonlarını sürdüren girişim, yatırımla birlikte ekibini genişletecek, var olan içeriklerin kalitesini arttıracak, yeni içerik formatları hayata geçirecek ve İngilizce yayına başlayarak global bir medya şirketi olmak için ilk adımını atacak.

Yatırımın ardından görüşlerini belirten capslock kurucu ortağı Umut Yaka, “Medya sektöründeki oyunculara baktığımızda hala editoryal içeriği ön planda tuttuklarını görüyoruz, biz ise dijital dünya dinamiklerine hakim olarak video ve ses formatlarına odaklanıyoruz. Sunduğumuz değer sadece bilgi aktarmak değil. capslock’u takip edenler başka bir mecraya veya siteye gitmek zorunda kalmadan bilgiyi hızlı bir şekilde alabiliyor, dolayısıyla insanlara zamanlarını da hediye ediyoruz. Bir sene önce yayına başlamamıza rağmen çok kısa zamanda hatırı sayılır bir topluluk oluşturduk. Bundan sonra yapmamız gereken daha çok çalışmak, amacı olan içerikler üretmeye devam etmek ve globalde emin adımlar atarak büyümek. Vizyonumuza en başından beri güvenen ve destek olan, ekosistemimizin çok değerli iki ismini de bu yolculuğa dahil etmek tarifsiz bir mutluluk.” dedi.

capslock kurucu ortağı Erdem Şentunalı ise “Girişimcilik ekosistemine fayda sağlamak ve yeni deneyimler sunmak amacıyla başladığımız capslock, bugün itibarıyla gözünü globale diken, samimiyeti ve orjinalliği ile fark yaratan bir medya haline geldi. Medya girişimlerine yatırım yapıldığını pek de görmediğimiz ülkemizde, bizden desteğini ve güvenini hiç esirgemeyen, en başından beri turda yer almalarını istediğimiz ve bizim deyimimizle "Rüya Takımı"ndan yatırım almanın mutluluğu tarif edilemez.” dedi.

iyzico Kurucu Ortağı ve CEO’su Barbaros Özbuğutu, “Girişimcilik ekosistemi ülkemizde her geçen gün daha popüler bir hale geliyor ve bu alandaki kaliteli içerik ihtiyacı giderek artıyor. capslock ekibi, bugüne kadar ürettikleri içeriklerle girişimcilik dünyasında oldukça başarılı işlere imza attı ve ciddi bir eksikliğin giderilmesine katkıda bulundu. Ben de bu başarılı ekibin daha da büyük işlere imza atacağına inandığım için yatırım yapma kararı verdim. Önümüzdeki dönemde büyüyen ekip ve yeni içerik formatlarıyla capslock'un adından çok daha fazla söz ettireceğine eminim.” dedi.

Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar ise “capslock'u sanıyorum ilk günlerinden beri keyifle takip ediyor ve ürettikleri yaratıcı içerikleri girişimcilik ekosistemi adına çok değerli buluyorum. Umut ve Erdem ile tanıştıktan sonra iş ve gelecek için olan tutkularına hayran kaldım. Medya sektörünün inanılmaz bir hızla tüm dünyada değiştiği bu dönemde, capslock’un yaratıcı içeriklerini ve önümüzdeki dönemde sunacakları yenilikleri heyecanla bekliyorum. Bu yolculuklarında yanlarında olabilme fırsatını bana verdikleri için tüm capslock ekibine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.