Trendyol, 350 milyon dolar yatırım aldı değerlemesi 9.35 milyar dolara yükseldi [GÜNCELLENDİ]

Trendyol kısa süre önce gerçekleştirdiği sermaye artışı ile mevcut ortağı Alibaba'dan 350 milyon dolar yatırım aldı ve şirket değerlemesi 9.35 milyar dolara yükseldi. Ama haberde daha fazlası var, gelin detaylara birlikte bakalım...
Trendyol, 350 milyon dolar yatırım aldı değerlemesi 9.35 milyar dolara yükseldi [GÜNCELLENDİ]

Düzeltme ve Güncelleme (21 Nisan 12:30): Haberimizde paylaşmış olduğumuz 330 milyon dolar yatırımın, 350 milyon dolar olduğunu haberimizdeki farklılığın da ortaklar arası bir kur anlaşmasından dolayı oluştuğunu tahmin ediyoruz. Sermaye artışının gerçekleştiği günün dolar kuru üzerinden yaptığımız hesap haberdeki bilgileri vermemizi sağlamıştı ancak Ticaret Sicil'e yapılan açıklamada 350 milyon dolar olarak beyan edildiğini gördüğümüz için düzeltmeyi gerçekleştirdik. Bu kapsamda ticaret sicil kayıtlarındaki sermaye artış oranlarını da hesapladığımızda değerlemenin 11 milyar dolar değil 9.35 milyar dolar olduğunu teyid ettik ve haberimizde söz konusu düzeltmeleri gerçekleştirdik. Gerçi biz bu düzeltmeleri yaparken çok büyük olasılıkla Trendyol değerlemesi 10 milyar doları aşmış ve 11 milyar dolara doğru yola çıkmıştır ama haberimizin devamında sözünü ettiğimiz 15 milyar dolar değerlemeli yeni yatırım gerçekleşene kadar bu şekilde bir düzeltme ve güncellemeyi sizlerle paylaşmak istedik.

Türkiye'de e-ticaret alanındaki büyümesiyle Trendyol'un çektiği dikkat aşikar. Kısaca hatırlamak gerekirse geçtiğimiz yıl hem online market siparişine hem de yemek siparişine girmişti Trendyol. 2020'yi ise 347 milyon ürün satışı ile kapatan şirketin günlük ortalama 1 milyona yakın ürün satışı yaptığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Elbette bu bilgiler 2020 yılına ait, şimdi paylaşacağım detaylarla Trendyol'un nasıl bir büyüme ivmesinde olduğunu daha net göreceksiniz.

Trendyol'un değerlemesinin şu anda ne kadar olduğu, yılda ne kadar satış yaptığı, ortaklarının hisselerini ne zaman Temmuz 2018'de şirkete ortak olan Alibaba'ya devredecekleri de açıkcası ben dahil tüm Webrazzi ekibine sürekli sorulan sorular arasında. Bugün bu soruların tamamına olmasa da büyük bölümüne cevap verecek özel haberimizi sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle sözü uzatmadan çok merak ettiğiniz bilgiyi paylaşayım, Trendyol'un Alibaba tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen yatırım ile değerlemesi 9.35 milyar dolar oldu. Kısa süre önce gerçekleşen 350 milyon dolarlık yatırımla Alibaba ek olarak yaklaşık %0.53 daha hisse aldı ve bu sermaye artışı ile Trendyol değerlemesi 9.35 milyar doları görerek 10 milyar dolara yaklaştı.

Şimdi bu noktada heyecanlandınız biliyorum, o yüzden derin bir nefes alın çünkü bence asıl önemli olan şu anda 9.35 milyar dolar olmasından ziyade, benzer bir sermaye artışı ile, yani Alibaba tarafından gerçekleştirilen içerden yatırım turuyla, şirketin değerlemesinin Nisan 2020'de 3.75 milyar dolar değerlemeden gerçekleşmiş olması.

Kısacası 2018 yılında Alibaba ortak olduğunda yaklaşık 1 milyar dolar değerlemeye sahip olan Trendyol, 2 yıl sonra 2020'de değerlemesini 3.75 milyar dolara, bundan 1 yıl sonra bugün de değerlemesini 9.35 milyar dolara yükseltti.

Yeni yatırımla Trendyol, Türkiye'nin en değerli şirketi oldu

Bu cümleme "sanırım" diye başlayacaktım ama yaptığım hızlı bir araştırmayla gördüm ki sanmama gerek yokmuş ve çok net olarak bu değerlemeyle Trendyol Türkiye'nin sadece en değerli teknoloji şirketi değil, aynı zamanda en değerli şirketi olmuş.

Gerçekleşen yatırım sonrası Alibaba'nın Trendyol'daki toplam hissesi %86.50'ye yükselirken, şirketin kurucu ortağı Demet Mutlu %6.96, Evren Üçok %5.55, Begüm Tekin %0.78 ve Zeki Güçlü Kaya ise %0.21 hisse oranlarına sahip oldular. Aşağıda Trendyol'un mevcut hisse dağılımını gösteren tabloyu da paylaşıyorum.

Hissedar Hisse Oran (%)
Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited 351852 86.50%
Demet Suzan Mutlu Üçok 28315 6.96%
Evren Üçok 22575 5.55%
Begüm Tekin 3193 0.78%
Zeki Güçlü Kaya 844 0.21%
TOPLAM 406779 100.00%

Şimdi buradan yola çıkarak merak ettiğiniz bir diğer bilgiyi daha paylaşayım. Kendiniz de hesaplarsınız ama yormayalım sizi. Biraz magazinel bir bilgi olacak ama, Demet Mutlu ve Evren Üçok şu anda sahip oldukları hisselerin değerleri yaklaşık 650 milyon dolar ve 518 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde Begüm Tekin'in 73 milyon dolar, Zeki Güçlü Kaya'nın ise 19 milyon dolarlık hisseleri halen el değmeden Trendyol'da şirketin tamamının Alibaba tarafından satın alınmasını bekliyor ya da belki bir halka arzı, kim bilir...

Henüz bitmedi, dahası var...

Bu rakamlar size yüksek geldiyse o zaman henüz kesinleşmemiş bir de duyumumuzu paylaşayım. Birkaç gündür kulağımıza gelen bilgilere göre Trendyol'un bu gerçekleşen yatırımla yakaladığı 9.35 milyar dolarlık değerleme pek de uzun sürmeyecek çünkü şirket şu anda 15 milyar dolar değerleme üzerinden yeni bir yatırım turu planlıyormuş. Hatta bizim de network'ümüzde olan bazı yatırımcılarla konu paylaşılmış. Açıkcası 9.35 milyardan 15 milyar'a yükselmesi bence şu noktada sizi bu haberin ana konusu kadar heyecanlandırmamıştır, ancak duyumlarımızın devamı söz konusu yatırımın da milyar dolarlar seviyesinde olacağı yönünde. Kısacası bir süre sonra Trendyol 15 milyar dolardan birkaç milyar dolar yatırım alırsa şaşırmayın, şimdiden uyarmış olayım.

Yine de şimdilik burada duralım ve Türkiye'de yerleşik bir anonim şirketin daha da ötesi bir teknoloji şirketinin yaklaşık 10 milyar dolarlık değerlemesinin gururunu yaşayalım.

Bu fırsatla başta Demet Mutlu ve Evren Üçok olmak üzere tüm kurucu ortakları bu büyük başarı için tebrik ediyorum.

Konuyla ilgili yeni gelişmeler olduğunda paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.