Qualcomm, Jio Platforms'a 97 milyon dolar yatırım yapacak

Qualcomm, yapacağı 97 milyon dolarlık yatırım ile birlikte Reliance Jio Platforms'un yüzde 0,15 hissesine sahip olacak. 
Qualcomm, Jio Platforms'a 97 milyon dolar yatırım yapacak

Temmuz ayının ilk günlerinde Intel'in Reliance Jio Platforms'a 253,5 milyon dolar yatırım yapacağını sizlere aktarmıştık. Aldığı yatırımlar ile 2020 yılına damgasını vuran Hindistan merkezli GSM operatörü Jio Platforms, yeni bir yatırım almaya hazırlanıyor.

Bugün paylaşılan bilgilere göre ABD merkezli işlemci üreticisi Qualcomm, Jio Platforms'a 97 milyon dolar yatırım yapacak. Qualcomm, yapacağı 97 milyon dolarlık yatırım ile birlikte Reliance Jio Platforms'un yüzde 0,15 hissesine sahip olacak. 

Alınan yeni yatırım ile birlikte Reliance Jio Platforms, Nisan ayından bu yana toplamda yüzde 25,2 hissesini 15,69 milyar dolar karşılığında satmış oldu. Qualcomm tarafından yapılan bir açıklamaya göre şirket, Hindistan'daki kullanıcılar için 5G altyapısı oluşturulması için Jio Platforms'a yardım edecek.

Dilerseniz Jio Platforms'un bugüne kadar aldığı yatırımları hatırlayalım. İlk olarak geçtiğimiz Nisan ayının son günlerinde Facebook'tan 5,7 milyar dolar yatırım alan Jio Platforms, yaklaşık 1 hafta sonra ise Silver Lake'ten 747 milyon dolar yatırım aldı.

8 Mayıs tarihinde ABD merkezli Vista Equity Partners'tan 1,5 milyar dolar yatırım alan Jio Platforms, 18 Mayıs tarihinde ise ABD merkezli bir başka şirket olan General Atlantic'ten 870 milyon dolar yatırım aldı. 25 Mayıs tarihinde ABD merkezli küresel yatırım şirketi KKR'de 1,5 milyar dolar yatırım alan Jio Platforms'un bir sonraki yatırımı ise Abu Dabi merkezli Mubadala'dan geldi. Mubadala, Jio Platforms'a 1,2 milyar dolar yatırım yaptı.

15 Haziran tarihinde tekrar bir yatırım alan Jio Platforms, global yatırım firması TPG ve ABD merkezli L Catterton'dan toplamda 847 milyon dolar yatırım aldı. 3 Temmuz tarihinde ise ABD merkezli işlemci üreticisi Intel, Jio Platforms'a 253,5 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Bu yatırımlar ile birlikte Reliance Jio Platforms, sadece 12 hafta içinde toplamda 15,7 milyar dolar yatırım toplamayı başardı. Şu an için Hindistan'ın en büyük GSM operatörü olan Reliance Jio Platforms, Bharti Airtel ve Vodafone gibi markalarla rekabet halinde. Reliance Jio Platforms tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket, şu an için 400 milyona yakın aboneye sahip.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.