Facebook Yapay Zeka yöneticisi: "Elon Musk yapay zekadan anlamıyor"

Facebook'un Yapay Zeka yöneticisi Jerome Pesenti, Musk'ın iddia ettiği gibi "yapay genel zeka" ya da insan aklıyla aynı zekaya yakın bir AI sistemi olmadığını savundu.
Facebook Yapay Zeka yöneticisi:

Facebook'un Yapay Zeka yöneticisi Jerome Pesenti, Çarşamba günü paylaştığı tweette Tesla CEO'su Elon Musk'ın yapay zeka hakkında konuştuğunda, söyledikleriyle ilgili hiçbir fikri olmadığını dile getirdi. 

Musk şimdiye kadar yapay zeka hakkında yaptığı açıklamalarda; yapay zekanın insan zekasını geride bırakacağını ve insanlık için nükleer silahlardan daha tehlikeli olduğunu ifade etmişti.

Salı günü CNBC'de yayınlanan bir haberde ABD Yapay Zeka topluluğundan ismini vermek istemeyen biri, Elon Musk'ın yapay zeka hakkındaki görüşlerinin olumsuz yönde bir dikkat dağınıklığı yarattığını öne sürdü. İsmini vermek istemeyen başka bir yapay zeka araştırmacısı ise; Musk'ın yaptıkları hakkında bilgisi olup olmadığını merak ettiğini söyledi.

Twitter'da haberi gören Facebook'un Yapay Zeka yöneticisi Jerome Pesenti ise paylaştığı tweette Musk ile iş yapma ihtimali nedeniyle adını gizli tutan yapay zeka araştırmacılarına gönderme yaparak şu ifadeleri kullandı: 

Bence yapay zeka topluluğundaki birçok insanın açık bir şekilde bunu kamuoyuna söylemesi sorun yaratmamalı.  @elonmusk, YZ hakkında konuşurken, ne hakkında konuştuğunu bilmiyor. AGI diye bir şey yoktur ve biz insan zekasına yakalayacak konumda değiliz. #noAGI

Bu arada Elon Musk'ın yapay zeka şirketleriyle olan geçmişini hatırlatmakta fayda var. Musk, 1 milyar dolarlık OpenAI laboratuvarı ve daha sonra Google tarafından satın alınan Londra merkezli DeepMind da dahil olmak üzere birçok önde gelen yapay zeka girişiminin ilk yatırımcılarındandı. Musk, Tesla ile çıkar çatışmalarından kaçınmak için 2018'de OpenAI'ın kurulundan ayrıldı.

Pesenti Salı günü yayınlanan CNBC'e haberinde belirtilen endişeleri yineleyerek "yapay genel zeka" ya da insan aklıyla aynı zekaya yakın bir AI sistemi olmadığını savundu. Bu arada Pesenti'nin daha sonra yaptığı bir açıklama ile Facebook adına resmi bir sıfatla konuşmadığını söylediğini ekleyelim. 

Yine de Pesenti, bu konuda Elon Musk'ı eleştiren ilk Facebook çalışanı değil. Daha önce Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Musk'ı "sorumsuz" olarak nitelendirirken, Facebook'un YZ Bilim Uzmanı Yann LeCun, Musk'ın delirdiğini söylemişti. 

Yayınlanan habere ve Pesenti'nin yorumuna rağmen Tesla sözcüleri suskunluğunu korumaya devam ediyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.