Musk: İnsan ırkının yapay zekayı güvenli kullanabilme oranı yüzde 5
Teknoloji

Musk: İnsan ırkının yapay zekayı güvenli kullanabilme oranı yüzde 5

Elon Musk'tan  birçok defa yapay zekanın insanlık için büyük bir tehlike olduğuna yönelik sözlerini duyuyoruz. Yapay zeka liderliğinde 3. Dünya Savaşı'nın başlayabileceği ya da yapay zekanın insan ırkından üstün gelerek büyük risk oluşturacağı teorileri arasında.

Musk, yeni bir öngörüde bulunarak yapay zekanın insanlığı yok edeceğini yeniledi. İnsanlığın yapay zekayı güveli bir şekilde tutmasının yüzde 5 ila 10 gibi düşük bir başarı oranına sahip olduğunu ekledi.

Yapay zekayı ciddi bir tehlike olarak gören Musk, 2014'de yaptığı açıklamada da yaklaşık bir  tarih vermişti. 5 ila 10 yıl içinde insanlığın yapay zeka konusunda ciddi tehlikeler yaşayacağını aktarmıştı. Bu arada Musk, insanların yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olmasını mümkün kılmak adına 'Neuralink' isimli şirket kurarak araştırmalarına başlamıştı.

Hawking de sık sık uyarıyor

Yapay zekanın insanlık için büyük tehlike oluşturacağını birçok defa astro-fizikçi Stephen Hawking de söylemişti. Hawking, "Teknoloji bir noktada insanlardan daha üstün bir noktaya gelecek ve insanları ortadan kaldıracak" ifadelerini kullanmıştı.

İnsanlık yapay zekayı teknoloji, eğitim, sağlık gibi hayatın her alanında kullanmaya başlarken, ona vatandaşlık verme hatta din yaratma gibi faaliyetlere başladı. Çalkantılı kariyer hayatı ile sık sık gündeme gelen eski Google mihendisi Anthony Levandowski, "Waz of the Future" isimli bir yapay zeka dini kurmuştu.

Yorumlar (4)
 1. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

  Yapay zeka neden insanları yok etmek istesin ki onun yerine evrende başka bir yaşam formu neden oluşturmasın ki Üstün zeka neden savaştan yok etmekten yana olsun ki

  1. Hedef olarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek tanımlanmışsa ve insan ırkı bu konuda risk oluşturuyorsa...

   1. Ömer Turan Ömer Turan

    Dan Brown'un Başlangıç kitabı aklıma geldi şimdi.

   2. Bunlar bilim kurgudan ibaret.

    1- Yapay zeka denilen şey "bilinç" sahibi olamayacağı için bu gibi senaryoları direk devre dışı bırakabiliriz.

    2- "İRADE" sahibide olamayacağı için verilen görev ne ise onu gerçekleştirir.

    3- Varoluş amacı insanlar ona ne "görev" verirse o olacaktır. İnsanlar kendine rakip ne varsa yok etmiş bir canlıdır. Üretecekleri her şey onların sadece kölesi olabilir.

    İnsanları hedef alması, dünyayı insanlardan koruması vb. durumlar şayet virüs yemezse psikopat birileri tarafından kontrol edilmezse hiç bir zaman gerçekleşmeyecek senaryolardır. Bu durumda bile gene hatalı yapay zeka değil "insan" olacaktır.