Elon Musk: "Medeniyet olarak karşılaştığımız en büyük risk yapay zeka olabilir"
Teknoloji

Elon Musk: "Medeniyet olarak karşılaştığımız en büyük risk yapay zeka olabilir"

Geçtiğimiz günlerde yapılan "National Governor’s Association" toplantısından önce Elon Musk, yapay zekanın medeniyet tarihimiz boyunca karşılaştığımız en büyük risk olabileceği konusunda açıklamalarda bulundu. Teknolojinin gelişimini denetlemek için hükümetlerin hızlı ve kararlı bir şekilde müdahalesinin bulunması gerektiğini de sözlerine ekleyen Musk'ın açıklamasından öne çıkanlar şunlar oldu.

Elon Musk, Nevada valisi Brian Sandoval ile yapılan bir soru-cevap oturumunda "Yapay zeka alanında yapılan en son çalışmalara, en yeni teknolojilere erişebiliyorum ve insanların bu konuda endişelenmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi. Aslında Elon Musk'ın yapay zekanın insanlığa karşı oluşturduğu tehlikeye karşı çağrısı ilk değil. Bu konuda uzun zamandır bir çok farklı platformda endişelerini dile getiriyor fakat büyük bir toplantıda valilerle beraber bunu dile getirmesi ve hükümetin bu konuda müdahalesinin gerekli olduğunu net bir şekilde dile getirmesi dikkatleri üzerine toplamasına yeterli oldu.

"Yapay zeka alanında proaktif olarak yapılabilecek en iyi şey çok geç olmadan gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamak çünkü yapay zekaya "tepki" göstermeye başladığımız zamanlarda her şey için çok geç olmuş olabilir." Ayrıca Musk, geleneksel yaşam ve yapay zekayı karşılaştırmayı ihmal etmedi. "Yapay zeka, insan uygarlığının varlığı önündeki en temel risk, araba kazası, uçak düşmesi veya kötü gıdalar değil..."

Elon Musk'ın, "hükümetler bu konuya el atmalı" çıkışının arkasında yatan temel sebep ise büyük şirketlerin pazarda liderlik ve öncülük gibi hedefler uğruna riskleri yeteri kadar kontrol etmeksizin bir yarış içerisinde olduğunu ve yatırımcıların da bu konuda şirketlere baskı uygulaması. Hükümetlerin burada devreye girerek "herkes çalışmalarına bir ara versin ve yapılanların güvenli olup olmadığını kontrol etsin" demesi gerekiyor. Üstelik bunu tüm şirketlere yapması gerekiyor çünkü aksi durumda şirketler haksız rekabet içerisine girmiş olacaklar ve yatırımcılar şirketleri daha fazla zorlayacak.

Elon Musk'ın çekincelerinden biri de robotların insanların işlerini ellerinden alması dolayısıyla yaşanacak olan psikolojik problemler ve getirileri (daha doğrusu götürüleri).

Musk'ın asıl büyük çekincesi ise ağda yaşayan bir yapay zekanın insanlığa verebileceği zararlar. "Ağda yaşayan bir yapay zeka, sahte haberler yaparak, emailleri taklit ederek, sahte basın bültenleri yayınlayarak yani sadece 'bilgi' manipüle ederek gerçek bir savaş başlatabilir." "Kalem kılıçtan keskindir" sözünü de eklemeyi ihmal etmiyor.

"Yapay zekanın savunma sanayisine verebileceği zararla veya sadece savunma sanayisinde yapacağı dezenformasyonla bile bir savaş başlatabilir." diyerek durumu özetliyor.

"Hükümetlerin aşırı düzenlemesine ben de karşıyım" diyen Elon Musk, "fakat yapay zekayla bir şekilde başa çıkmalıyız" diye ekliyor.

Elon Musk'ın yapay zekaya karşı insanlığı güçlendirmeyi hedefleyen şirketi olan Neuralink ile yapay zekaya karşı ilk büyük adımı atmış görünüyor. Bu alandaki çekincelerinde ne kadar ciddi olduğunu anlayabilmek için bu girişimini de yakından incelemek gerekiyor.

Yorumlar (4)
  1. Nihayet biri bu gerçekliği dile getirdi. Zaman zaman yapay zekanın işimizi elimizden alıp almayacağı konusunda makale yayınlandıkça webrazzide konuşuyoruz. Aklı başında birilerinin hemde silikon vadisinde hatrı sayılır bir adamın bunu dillendirmesi iyi oldu. Zira her yeni teknolojide bodoslama dalıp dünya savaşına sebebiyet vermemeyi bu çağın insanı idrak etmeli. 40 yıl canlı namına hiçbir şeyin yetişmediği bir bombayı insanlığın üzerine atabilecek garabete çağımızın insanı dışında dünya tarihinde hiçbir canlı yeltenmedi. Teknolojiyi her yönden okuyabilen nadir adamlardan "Elon Musk"

  2. Elon Musk tilki kurnazlığı yapmış! Kendisi (firması) bir çok bilgiye sahip ve bunun çok fazla yayılmasını istemiyor. Yani ben pastayı yedim ve bu pastanın nasıl yapıldığını da biliyorum ama başkalarının yemesini ve yapmasını istemiyorum. Devletleri acil müdehaleye çağırıyorum diyor! Türkçesi bu!

    1. Aslında Elon musk tam olarak öyle biri değil.Şöyle ki adam gerçekten insanlığın geleceği için uğraşıyor.Dünyalar arası bir tür olabilmemiz için çaba gösteriyor.Marsta ve diğer gezegenlerde koloniler kurup dünyanın başına bir iş gelirse sağ çıkabilmeyi hayal ediyor.Muhteşem fantastik ve realist bir dünyası var kitabını okumalısın.Elon en çok google dan korkuyor çünkü her ne kadar google elle tutulur fazla birşey üretmemiş olsa da yapay zeka konusunda ciddi bütçesi var ve dünyayı google un elinden kurtarmak istiyor bunun içinde eğer bir süper güç olacaksa bu insan beyniyle olsun yapay zeka ile olmasın istiyor.Kaldı ki pratikte doğru bir düşünce.Yapay zeka konusunda evrim ağacındaki yazıları okursan dünyaya gelecek bir ysz nin neler yapabileceği hakkında daha geniş fikirlerin olur.Ben elon musk ın çabasını taktir ediyorum sadece insanlığı kurtarılmaya değer görmüyorum.İnsanlık yada diğer türler genel olarak dünyadaki yaşam kurtarılmaya değer birşey değil bence.Ama çok taktir ediyorum adamın yaptıklarını ve kesinlikle müthiş bir beyin

  3. Mustafa Mustafa

    @notdefteri nin soyledikleeine tamamiyla katiliyorum. Recep bey sizede katliyorum ama bazi bencil ve cahil insanlara kizip tum insanligi gozden cikaramayiz yada cikarmamaliyiz. Hosgoruyu kaybetmemeliyiz bazen cok zor hatta imkansiz gibi olsada Elon musk taki durum bu bence...

    yanliz bu yaziyi okuyunca bir Turk olarak aklima acaba boyle bi durum mi var da algi olusturuluyor. son zamanlarda ki akilli virusleri vs dusununce agda yasayan bir yapay zeka gercekten de korkutucu. ve kesinlikle google ve facebook bu ise en yakin sirketler gibi gorunuyor. Amazonu da unutmamak lazim tabii...