The Independent, Türkçe yayına başladı

Dünya çapında 100 milyondan fazla okuyucuya sahip İngiltere merkezli medya kuruluşlarından The Independent, Türkçe dilinde yayın yapacağı olan haber sitesini geçtiğimiz gün erişime açtı.
The Independent, Türkçe yayına başladı

Dünya çapında 100 milyondan fazla okuyucuya sahip İngiltere merkezli medya kuruluşlarından The Independent, Türkçe dilinde yayın yapacağı olan www.independentturkish.com haber sitesini geçtiğimiz gün erişime açtı.

The Independent'ın Türkçe olarak yayın yapacağı Independent Türkçe, Rus işadamı Alexander Lebedev’in sahibi olduğu Independent Digital News & Media Limited (IDML) ile Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) bünyesinde bulunan Media Arabia arasında imzalanan lisans anlaşması çerçevesinde gerçekleşti.

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) ile The Independent arasında yapılan anlaşma kapsamında, Türkçe’nin yanı sıra Arapça, Urduca ve Farsça dillerinde de haber siteleri açılacağı geçtiğimiz yıl duyurulmuştu. Ocak ayında test yayınlarına başlayan The Independent Türkçe ve diğer dillerdeki siteler aynı zamanda haber uygulamaları ve sosyal medya hesapları üzerinden de takip edilebilecek. 

SRMG tarafından yapılan açıklamaya göre, Independent Türkçe'nin Genel Koordinatörlüğünü Muhammed Zahid Gül yapacak. Independent Türkçe’nin genel yayın yönetmenliği görevini ise Nevzat Çiçek yürütecek. Independent Türkçe’nin haber müdürlüğü görevinde ise karşımıza İnan Demirel çıkıyor. Sitenin diğer sorumluları arasında şef editör Bengü Sap; editörler Pınar Hortoğlu, Muhammed Eren ve Seçkin Ula yer alıyor. Çeviri servisi editörlüğünü ise dış haberlerin deneyimli ismi Ahmet Meriç Şenyüz üstleniyor.

Independent Türkçe’nin kadrosunda Ali Dağlar, Cihat Arpacık, Abdülhakim Günaydın, Saime Toktaş, Gökçen Tuncer, Abdurrahman Koç, Mehmet Altunkılıç, Lale Elmacıoğlu, Merve Bayrakçı, Fatih Öztürk, Hüseyin Yakar, Doğuş Öztürk, Esra Avcı, Elvide Demirkol, Sezin Bala, Büşra Kırkpınar, Çağla Üren gibi isimler var.

Aslında dünya çapındaki bir medya kuruluşunun ülkemizde ilk kez faaliyet göstermediğini belirtelim. Hatırlarsanız 2013 yılında da dünyanın en önemli gazetelerinden olan The Wall Street Journal'ın Türkçe olarak yayına başladığını sizlerle paylaşmıştık. Ancak The Wall Street Journal'ın Türkiye'deki faaliyetleri çok uzun sürmemiş ve WSJ 2014 yılının sonlarında Türkiye'deki faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. Yine A Jazeera de 2014'te girdiği ülkemiz pazarına 2017'de veda etmişti. Umarız The Independent'ın Türkçe yayınının ömrü uzun olur, zira gidenler karşılık güzel bir BBC örneği de mevcut.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.